Приложения крадат безконтактни кредитни карти и важни пароли
Дори вибрацията на телефона ви може да ви издаде.
Дори най-безобидното приложение, изтеглено от ап-стора, може да доведе до необратими вреди за потребителите, смятат експерти.
Малко хора знаят, че всеки клавиш издава определен звук. Точно това е в основата на изключително хитър начин за крадене на пароли от компютъра.
Проучване на Института по технологии в Джорджия показва, че всеки телефон, по-нов от iPhone 4, има "сложен акселерометър". Това е научното определение за датчик за наклон. Той е обновен до такава степен, че когато поставиш телефона си в близост до клавиатурата, на която пишеш, може да засече вибрациите и да разбере какво набираш с до 80% точност. Всеки, който има достъп до мобилното устройство, може да прочете всичко, което е написано, и дори даполучи достъп до имейли и пароли.
Телефонът може и да "открадне" кредитна или дебитна карта, без тя дори да напуска портфейла. Безконтактните карти имат свой собствен чип за честотно идентифициране, а по-новите смартфони притежават софтуер, който може да ги разчита.
Всеки недоброжелател може да зарази мобилното устройство с правилния вирус и да използва тази негова функция, за да сканира за кредитна карта. По този начин хакерите получават достъп до всички данни и използват магнитно устройство, чрез което да преместят информацията на празна пластика.
Сканиращото устройство на телефона може да прочете честотите на кредитните карти през джобове на панталони и дори през кожено портмоне.
Но не е само това.
Всички приложения за фенерче, които можеш да си изтеглиш от магазина за програми, следят своите потребители.
Размерът на един такъв ап би трябвало да е 72 килобайта, но на практика при всички тях той варира между 1,2 до 4 мегабайта. Това е почти 50 пъти повече. Всъщност, за да се инсталира едно обикновено фенерче, то иска достъп до списъка с контакти, снимките и информацията.
От проучване на университета в Станфорд става ясно, че хакери могат да използват и жироскопа на мобилното устройство (сензора, който помага на смартфона да се ориентира в пространството), за да засичат звукови вълни.
Впоследствие го превръщат в микрофон и потребителят не може да разбере, че е подслушван.
Най-четени
-
Галерия Хлапе прави първия атентат срещу Живков, лелята на Луканов спасява „атентатора"
4 знакови случки на репресирано семейство, описващи целия абсурд на социализма Въпреки че 10 ноември отмина, тази дата си остава своеобразен рубикон – тогава България обърна гръб на социализма и
-
Как умря Александър Стамболийски: Македонска чета го реже парче по парче
Жестока смърт застига Александър Стамболийски. Мъките му са сравними само с тези на Стефан Стамболов. Него го секат с ятагани, Стамболийски го режат с ножове парче по парче
-
Галерия Заплахата "Боянски разлом" - безопасни са сградите до 3 етажа и над 16
Най-застрашени са живеещите в стари кооперации в центъра на София, където са избивани колони, за да се разшири площта на магазините Зачестилите земетресения в София, в цяла България
-
Защитен свидетел насочил германските власти към Ружа в Южна Африка
Задействали се преди 1 г. и 6 месеца след разстрела на издирвания с червена бюлетина Красимир Каменов-Къро Показанията на защитен свидетел изпратили германските власти по следите на Ружа Игнатова в
-
Галерия А трябва ли да знаеш за Белчо и Сивушка?
На млада участничка в “Стани богат” ѝ звучи като да са зайци. В мрежата едни се забавляват, а други отбелязват: На себе си се смеем Отговорът на млада участничка в тв предаването “Стани богат”