Виртуозен наш цигулар умира в мизерия в чужбина
Обявен за невъзвращенец у нас, Васко Абаджиев отказва да приеме чуждо гражданство
Феноменалният български цигулар Васко Абаджиев има интересна, но много трагична съдба. Обявен за невъзвращенец в родината си, но отказал да приеме чуждо гражданство, великият музикант умира от глад в изгнание.
Абаджиев рано си спечелва световна слава. Изгрял на музикалния небосклон като дете-чудо, в наши дни неговото име не е много познато.
Роден е в София на 14 януари 1926 г. в семейството на професора от Софийската консерватория Никола Абаджиев и на Лала Пиперова- пианистка. Освен че е професор по цигулка, баща му е и ректор на Консерваторията.
Кариерата му
наистина е изумителна
Казват, че още докато бил бебе, на 2-годишна възраст констатират, е притежавал съвършен музикален слух - изпитва физическа болка от фалшиви тонове.
На шестия си рожден ден Васко осъществява своя пръв концерт пред подбрана публика у дома. А на 3 май 1932 г. прави първото си публично изпълнение в салона на италианския културен институт „Про Ориенте” на ул. „Оборище” № 5. Сред отбраната публика са италианският, германският и френският посланик.
“Залата буквално ахна още при първите звуци
– споделя писателят Драган Тенев - Момчето, държащо в ръката си четвъртинка цигулка, едва стигаше до клавиатурата на пианото, но свиреше по някакъв невероятен начин – без напрежение, вглъбено в себе си. Тогава за пръв път чух за жив човек – при това дете , да се казва, че е гений.”
На 6-годишна възраст смазващо се налага на Първия международен конкурс за цигулка във Виена над двадесетина световни виртуози. Не му дават наградата само защото като малолетен не може да участва в официалната част на конкурса, но изуменото жури му дава повече точки от победителя - 29-годишния Давид Ойстрах.
Завършва Консерваторият, когато е само на 9 и става най-младият дипломант в историята на българското висше образование. На единадесетгодишна възраст започва да следва в Музикалната академия в Брюксел, Белгия. През следващите няколко години. Васко Абаджиев печели няколко престижни конкурса.
Отличен е с първа награда на международния конкурс "Йожен Изаи" в Брюксел.
За музикалното състезание в белгийската столица, когато Васко е на 10 г. той все още няма нужната възраст, за да участва пълноправно, но отговаря на всички други изисквания, включително притежава диплома за завършено музикално образование и доказателства за минали изяви, които му дават статут на музикален виртуоз. С тези качества и със специалното писмено разрешение на провеждащите мероприятието Васко започва да се готви като неофициален участник. Заради формалното си участие момчето не може реално да спечели, но в крайна сметка завършва състезанието с най-висок брой точки от всички участници, а това го прави непризнат, но неоспорим победител. Като абсолвент в Академията, на 12-годишна възраст е удостоен с първа награда и на международния конкурс в Лиеж.
На 13 години завършва с отличие Брюкселската консерватория
Макар да е един от най-добрите цигулари за изминалия век, Васко остава верен на родината си. В белгийската столица той отново спечелва вниманието на медиите и е поканен на лична аудиенция с белгийския крал Леополд III, който му предлага да стане белгийски поданик.
Тогава Васко Абаджиев отговаря простичко и без особен патос, но искрено и скромно:
“Няма начин, Ваше величество, ние сме българи.”
"Детето-чудо", "Моцарт на ХХ-ти век" - пишат тогава европейските вестници
за българския цигулар.
Преди края на войната свири с най-големите оркестри в Европа под диригентството на най-великите диригенти.
Свири без партитура, достатъчно му е да е видял нотния запис веднъж, за да го запомни завинаги.
Без някога да се е занимавал целенасочено, само по слух проговаря немски, френски, нидерландски и унгарски.
Следват
поредица от концерти c най-известните филхармонии
и симфонични оркестри в Европа под диригентството на Вилхелм Фуртвенглер, Вилем Менгелберг, Карл Бьом и др.
В разгара на Втората световна война Васко Абаджиев заминава със семейството си в Германия и започва да следва във Висшето училище по музика в Берлин - специалност композиция и контрапункт. Когато известен американски диригент, чува за българския виртуоз Васко Абаджиев от Йехуди Менухин, го намира в окупирана Германия.
Предлагат му бляскаво бъдеще за цялото семейство в САЩ, пред алтернативата да го заварят съветските войски и в най-добрия случай да го върнат в комунистическа България…. той скромно отказва.
Как великият ни музикант е обявен за невъзвращенец у нас, защото е отишъл да се лекува в Западен Берлин, четете в печатното издание на в. "168 часа"
Най-четени
-
Килър изважда спокойно оръжието си и изстрелва 30 куршума в тялото на Фатик. Свидетелите са убедени, че гледат сцена от филм
15 април 2005 г., 11,30 ч, кръстовището на булевардите “България” и “Гоце Делчев”. Сребристосив “Мерцедес” спира на светофара, престроява се в най-лявата лента в посока пазара “Красно село” и чака
-
Секретно Непознатите факти за историческия Исус
В навечерието на светлия християнски празник Рождество, и вярващи и невярващи се сещат за християнската религия и нейния основател. Въпросът дали Исус Христос наистина е съществувал възниква
-
Секретно Тайни подривни послания в песни на Емил Димитров: Властта виждала обръщение към емигрантите в "Моя страна, моя България", прикрит туист в "Нашия сигнал" и насърчаване на просията в "Ако си дал"
Само народната любов спасява певеца от репресии И в естрадните хитове на родения на днешния ден през 1940 г. Емил Димитров комунистическата власт е съзряла подривни послания
-
Галерия Щастие. Една Коледа, на един континент, за който мечтая отдавна
Актрисата Теодора Духовникова е прекарала Коледа в Африка. Това става ясно от снимки, споделени от нея в социалните ѝ мрежи. "Щастие. Една Коледа, на един континент, за който мечтая отдавна"
-
Галерия Вижте дъщерята на Радев - Дарина на коледното парти в Народния театър
Дарина - дъщерята на държавния глава Румен Радев е била на коледно парти в Народния театър. Това става ясно от снимки, споделени във фейсбук от актрисата Стефания Колева