Речник на забулените, или какво е хиджаб, никаб, бурка и фередже
Хиджаб се използва като наименование за всяка дреха, която изцяло покрива тялото. Той е и най-разпространеното покривало, което носят жените на Запад. Най-често обаче хиджаб се нарича само забрадката, която мюсюлманките носят. Думата идва от арабски и означава покривам, а в зависимост от държавата покривалото може да носи наименованието шайла или тарах. Популярен е в много страни от Индонезия през Малайзия, та чак до Египет. Той дори може да се сравни със забрадката, която носят християнките.
Хиджабът представлява парче плат с различна форма, най-често квадратна или правоъгълна . Той може да е в различни цветове. Най-често от мюсюлманките използват квадратна кърпа, която покрива главата и врата, но оставя лицето на показ.
Никабът покрива цялото тяло, главата и лицето на жената, но има малък отвор, оставящ очите открити. Думата също идва от арабски и означава маска. Най-разпространен е в Саудитска Арабия, Катар, ОАЕ, Йемен и Оман. Също така все по-често се среща и в Южна Азия: Афганистан, Пакистан, Индия и Бангладеш.
Има два вида - полуникаб, който се състои от забрадка и лицев воал, оставящ челото и очите открити, и цял никаб, който има само една тънка цепка за очите.
Бурката е най-консервативното от всички ислямски покривала. Думата бурка идва от персийското purdah, което означава завеса.
Тя скрива цялото лице и тяло на жената, като има малък мрежест отвор, през който да се вижда. Най-често се носи в Афганистан и Пакистан. По време на талибанския режим в Афганистан от 1996–2001 г. носенето му е задължително.
Фереджето представлява пелерина, покриваща цялото тяло. От персийски думата буквално означава палатка. Носи се най-вече от жените в Иран, като след революцията през 1979 г. то е задължително за определен период от време.
Отпред фереджето няма каквито и да било закопчалки, затова жените го придържат така, че да скриват осанката си Понякога използват малка игла. Този вид покривало оставя лицето напълно открито, най-често е с черен цвят.
Кхимар се нарича дългото, подобно на наметало покривало. То се спуска до кръста на жената. Покрива косата, шията и раменете напълно, но оставя лицето да се вижда.
Ал-амира е воал от две части, които се прикрепват една към друга. Изработен е най-често от полиестер или памук и се допълва от шал с тръбовидна форма.
Шайла се нарича дългият правоъгълен шал, най-разпространен в района на Персийския залив. Тя се увива около главата и заметва или закопчава на рамото.
Най-четени
-
Въпреки старанието ми...
Въпреки старанието ми все още има и някакви хора, които ме харесват. От
-
Най-българската приказка
НАЙ-БЪЛГАРСКАТА ПРИКАЗКА Свраките си посрали гньездото, па сврачетùята реклù на майкя си: „Мамо! Да идеме да тражиме друго гньездо!", а она им казàла: „Деца
-
Галерия Истини и измислици в “Гладиатор II”
Римските императори наистина са правили наумахии - възстановки на морски битки с кораби и реални жертви, но без акули Истинският Луций може да не е доживял до зряла възраст
-
Галерия Откривателят на Парцалев и създател на Сатирата отказва да е партиен секретар
Умира в жестока катастрофа, в която по чудо оцеляват Стоянка Мутафова и Невена Коканова Заради непростимия гаф не вписват името на Енчо Багаров като основател Вбесява Вълко Червенков
-
Галерия След две епохални постижения в Космоса България се връща в играта
Людмила Филипова и Нели Симеонова с времеви мост възобновиха производството на космически храни, за да възстановят славата ни на трета страна в света През 2024 г