Жената на Вазов пребита до смърт от гневни съседи
Съпругата на Иван Вазов Атина Болярска е пребита до смърт от разгневени съкооператори. Най-вероятната причина за нейната трагична съдба се оказва неуважението, което показала както към мъжа си, така и към царя, който лично дошъл, за да изкаже съболезнования на гробищата.
Не само смъртта, но и цялата любовна история между патриарха на българската литература и Атина е наситена с драматични обрати, пишат изследователи на живота на поета. Въпреки колоритността на отношенията между Вазов и единствената му съпруга в историята остават най-вече чувствата му към друга жена - Евгения Марс.
Дълги години съдбата на Атина Болярска е извън интересите на обществото. Най-вероятно именно заради трагичния завършек на живота й, свързан с всеобщото неодобрение от страна на софиянци.
Първата среща между Атина и Вазов е устроена от съпругата на белетриста Михалаки Георгиев - руската възпитаничка Магдалина, през 1890 г. Болярска е бивша ученичка на сватовницата си, с габровска жилка и с
10 години по-млада от 40-годишния писател.
Завършила е в киевския Фундоклевски лицей за благородни навици със златен медал. След Киев тя се връща в България и оставя добро впечатление на не един или двама от тогавашната интелигенция. Започва да работи като учителка в Русе, а Вазов е любимият й поет.
След срещата, устроена от Михалакиевата съпруга, Вазов и Атина остават заинтригувани един от друг. Скоро в дома на Георгиеви се случва срещата между двата рода, които трябва да проверят дали би бил възможен брак между двамата влюбени.
В крайна сметка се стига до годеж, обявен официално през 1890 г. Всички били доволни, дори майката на поета Съба Вазова, която също имала литературен талант. Тя останала с добри впечатления от рецитиращата "Епопея на забравените" Атина и годежът официално бил приет.
В съзнанието на Съба Вазова обаче се зародили притеснения, че новата й снаха може да се окаже с волен характер, пише Стефанка Кръстева в книгата "Възпети от Вазов". По думите на изследователката Атина е била откровен критик на Вазов при нужда и незаменим помощник, когато поискала.
Кумове на сватбата на известния писател са Михалаки и Магдалина Георгиеви. В началото на съвместния си живот с Вазов Атина подкрепя и съветва съпруга си в новите му творчески проекти.
Съществуват твърдения, че именно съпругата му е дала идеята за разказа "Коледен дар", който е публикуван в списание "Денница".
Атина Болярска, която има афинитет към модерността, почти веднага след сключването на брака решава, че ще се отрази добре и за двамата, ако се промени интериорът на дома им и се
внесе малко европейски моден стил.
Това желание на Атина се оказва в разрез с разбиранията на Съба Вазова, която е председател на женското дружество "Постоянство" и инициатор за откриване на неделно женско училище. Традиционалистката Съба е майка на 10 деца - осем сина и две дъщери, от Минчо Вазов. Отгледана по патриархален модел, тя не възприема възгледите на новата си снаха.
Но това не е единствената причина за последвалото негативно отношение към Атина. Съба била силно притеснена, защото съпругата на любимия й син можело да окаже лошо влияние върху творчеството му.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха