В дом "Гергана" ли убиха Йорданка с инсулт - 9 дни без вода, храна и лекарства?
Това се питат представители на Националната пациентска организация "Хепасист", които са сигнализирали заради инцидента Варненската районна прокуратура и ресорния зам.-кмет в общината д-р Людмила Маринова.
Служители на "Хепасист" разказаха пред "168 часа", че са завели жената в дом "Гергана", след като била изписана от МБАЛ "Св. Анна" преди 20 дни. В дома обаче възрастната бездомница не е получила елементарни грижи и въпреки че била след инсулт, била оставена в ужасяващо сурови условия.
От Районната прокуратура са насочили сигнала към Окръжна, защото става въпрос за причинена смърт. Управителят на дом "Гергана" Филип Щерев, който бе потърсен от "168 часа" 4 дни преди редакционното приключване на броя, отказа коментар, въпреки че получи въпросите на вестника и в писмен вид.
Протоколът от аутопсията на Йорданка Тодорова ще бъде готов до месец
Ето какво разказаха за "168 часа" от Национална пациентска оганизация "Хепасист". Разказът им бе потвърден и от Емил Бакърджиев, домоуправител на входа, в който е живяла Йорданка Тодорова преди нещастието.
Йорданка е родена през 1943 г. в многодетно семейство. Родителите й я изоставят в дом, където тя израства. Понеже е родена с малформация, тя достига ръст само от 130 см. Заради външността си остава без семейство и деца, но завършва училище за медицински сестри. До пенсионирането си работи като медицинска сестра.
През 1994 г. край нея се завъртели непознати хора, твърдят от пациентската организация. Те уговорили Йорданка Тодорова да подпише нотариален документ, с който прехвърля собствеността на жилището си на други хора. На практика ги превърнала в свои наследници, без да им вмени ангажимент да й помагат и да се грижат за нея. Това налагала до последно възрастната жена да работи. Съседи разказват, че чистела по 15 входа на месец, за да добавя пари към пенсията си от 178 лв. На 5 януари т.г. 71-годишната варненка, живуща в "Младост" блок 130 получава инсулт. Домоуправителят Емил Бакърджиев потърсил съдействието на служителите в "Хепасист". Казал, че жената е самотна и няма кой да "я наобикаля" в неврологично отделение, където е настанена. "Всеки ден ходехме в болницата и носехме храна, защото се оказва, че Йорданка е диабетик с високо кръвно и не може да консумира храната от болницата - разказва представител на организацията Маргарита Атанасова. - Здравословното й състояние не беше добро. Ясно беше, че не може да работи и да се грижи сама за себе си. Затова с домоуправителя решихме да се обърнем към зам.-кметицата д-р Людмила Маринова, да я настанят в Дом "Гергана". Със случая се зае лично Адрияна Григорова - директор на Дирекция "Социално подпомагане", благодарение на което действията по настаняването й приключват за седмица.
На 21 януари Йорданка Тодорова бе изписана от МБАЛ "Св. Анна". Заварихме екипа на дом "Гергана" на маса. Още като я откарахме с линейка, вместо да се погрижат за нея, повече от 2 часа ни разпитваха защо им я водим, след като нямало места.
През цялото време жената седя на количка. Управителят Щерев се държа недопустимо грубо и показно крещеше пред персонала си.
При настаняването изведнъж изчезна личната й карта. Понеже няма как процедурата да продължи без личен документ, се наложи да потърсим съдействието на Второ РПУ, които имали мобилна група. Полицаите дойдоха и й направиха лична карта. В дома я настаниха в помещение, наречено "изолатор". То е нещо средно между склад и болнична стая. Само дето вътре нямаше ток и нямаше вода. Йорданка беше с катетър от болницата. Сестрата, към която се обърнахме да й го свали, обясни, че
може да живее с него поне 20 дни, така че не е спешно. Даже ни казаха направо, че едва ли жената ще преживее по-дълго време.
Купихме памперси и лекарства, защото в дома нямали пари за това. Отказаха да й назначат 9-а диета, защото тя е с месо и била твърде скъпа. "
На 22-ри Атанасова пред свидетели пита дават ли лекарства на Йорданка.
Отговориха ми: "Старшата сестра не разрешава, защото те не са по епикризата - спомня си детайлите Атанасова. - Опитахме се тогава да обясним, че лекарствата са изписани от личната й лекарка.
Най-четени
-
Секретно Как Живков наказа певицата, която му отказа
“Все едно да се изплюя на себе си - така го чувствах”, споделяла обречената на забрава естрадна звезда В наши дни малко хора си спомнят за поп певицата Маргарита Димитрова
-
"Зеленият" хладилник на Айнщайн
Гениалният физик обединява сили с Лео Силард да спасят хората от фаталния "убиец" в домовете им, но приятелството им стартира обратното броене до създаването на първата атомна бомба На 47 години той
-
Галерия Ресто от 80 стотинки можеше да остави Гунди жив
На погребението ги изпраща невиждана манифестация - над половин милион българи. Паника в БКП, уволняват вътрешния министър Тормоз за семействата след трагедията
-
Филмът за Гунди е №1 в момента, а не свинщината в политиката
Още няколко думи по темата „Гунди". Филмът очевидно е огромно събитие и пълни салоните с такова количество зрители, каквото българското кино не е виждало в последните 30 години
-
Да ме извиняват, но във филма за Гунди го няма Георги Аспарухов, а един фукльо, жонглиращ с топката. Излязох на 30-ата минута
„Гунди-легенда за любовта". Със сигурност е най-професионално заснетият филм в българската история на киното. По всички закони на христоматията на това изкуство. Прекрасна операторска работа