В дом "Гергана" ли убиха Йорданка с инсулт - 9 дни без вода, храна и лекарства?
Това се питат представители на Националната пациентска организация "Хепасист", които са сигнализирали заради инцидента Варненската районна прокуратура и ресорния зам.-кмет в общината д-р Людмила Маринова.
Служители на "Хепасист" разказаха пред "168 часа", че са завели жената в дом "Гергана", след като била изписана от МБАЛ "Св. Анна" преди 20 дни. В дома обаче възрастната бездомница не е получила елементарни грижи и въпреки че била след инсулт, била оставена в ужасяващо сурови условия.
От Районната прокуратура са насочили сигнала към Окръжна, защото става въпрос за причинена смърт. Управителят на дом "Гергана" Филип Щерев, който бе потърсен от "168 часа" 4 дни преди редакционното приключване на броя, отказа коментар, въпреки че получи въпросите на вестника и в писмен вид.
Протоколът от аутопсията на Йорданка Тодорова ще бъде готов до месец
Ето какво разказаха за "168 часа" от Национална пациентска оганизация "Хепасист". Разказът им бе потвърден и от Емил Бакърджиев, домоуправител на входа, в който е живяла Йорданка Тодорова преди нещастието.
Йорданка е родена през 1943 г. в многодетно семейство. Родителите й я изоставят в дом, където тя израства. Понеже е родена с малформация, тя достига ръст само от 130 см. Заради външността си остава без семейство и деца, но завършва училище за медицински сестри. До пенсионирането си работи като медицинска сестра.
През 1994 г. край нея се завъртели непознати хора, твърдят от пациентската организация. Те уговорили Йорданка Тодорова да подпише нотариален документ, с който прехвърля собствеността на жилището си на други хора. На практика ги превърнала в свои наследници, без да им вмени ангажимент да й помагат и да се грижат за нея. Това налагала до последно възрастната жена да работи. Съседи разказват, че чистела по 15 входа на месец, за да добавя пари към пенсията си от 178 лв. На 5 януари т.г. 71-годишната варненка, живуща в "Младост" блок 130 получава инсулт. Домоуправителят Емил Бакърджиев потърсил съдействието на служителите в "Хепасист". Казал, че жената е самотна и няма кой да "я наобикаля" в неврологично отделение, където е настанена. "Всеки ден ходехме в болницата и носехме храна, защото се оказва, че Йорданка е диабетик с високо кръвно и не може да консумира храната от болницата - разказва представител на организацията Маргарита Атанасова. - Здравословното й състояние не беше добро. Ясно беше, че не може да работи и да се грижи сама за себе си. Затова с домоуправителя решихме да се обърнем към зам.-кметицата д-р Людмила Маринова, да я настанят в Дом "Гергана". Със случая се зае лично Адрияна Григорова - директор на Дирекция "Социално подпомагане", благодарение на което действията по настаняването й приключват за седмица.
На 21 януари Йорданка Тодорова бе изписана от МБАЛ "Св. Анна". Заварихме екипа на дом "Гергана" на маса. Още като я откарахме с линейка, вместо да се погрижат за нея, повече от 2 часа ни разпитваха защо им я водим, след като нямало места.
През цялото време жената седя на количка. Управителят Щерев се държа недопустимо грубо и показно крещеше пред персонала си.
При настаняването изведнъж изчезна личната й карта. Понеже няма как процедурата да продължи без личен документ, се наложи да потърсим съдействието на Второ РПУ, които имали мобилна група. Полицаите дойдоха и й направиха лична карта. В дома я настаниха в помещение, наречено "изолатор". То е нещо средно между склад и болнична стая. Само дето вътре нямаше ток и нямаше вода. Йорданка беше с катетър от болницата. Сестрата, към която се обърнахме да й го свали, обясни, че
може да живее с него поне 20 дни, така че не е спешно. Даже ни казаха направо, че едва ли жената ще преживее по-дълго време.
Купихме памперси и лекарства, защото в дома нямали пари за това. Отказаха да й назначат 9-а диета, защото тя е с месо и била твърде скъпа. "
На 22-ри Атанасова пред свидетели пита дават ли лекарства на Йорданка.
Отговориха ми: "Старшата сестра не разрешава, защото те не са по епикризата - спомня си детайлите Атанасова. - Опитахме се тогава да обясним, че лекарствата са изписани от личната й лекарка.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Не харесвах Живков, подслушваше ме, но вярваше на информацията от нашата служба
Предлагаме на читателите си интервюто, взето от ген.-полк. Васил Зикулов през 2013 г. - 2 г. преди смъртта му. Той е най-дълго служилият началник на военното разузнаване в България
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега