Денят, в който папата избра Пеле пред Меси и Марадона
- Заради дадена клетва пред Дева Мария от планината Кармил Франциск не успя да види как Аржентина стана световен шампион
Онзи финал никога няма да бъде забравен. Аржентина поведе с 2:0 и огромна част от феновете си помислиха, че всичко ще приключи мирно и тихо. После обаче французите върнаха двете попадения и в продълженията трилърът стана още по-кървав. Меси и Мбапе вкараха по още веднъж, другите около тях пропускаха и ето че дойде ред за дузпите и за шоуто на вратаря Емилиано Мартинес. След края им 46 милиона аржентинци барабар със стогодишните старци и пеленачетата полудяха от радост. Само един техен съгражданин не успя да види как Лионел Меси вдига световната купа над главата си. И то не защото беше на подводна вахта в някоя ядрена подводница или се рееше в безтегловност в Международната космическа станция.
Папа Франциск съвсем съзнателно пропусна случилото се на финала в Катар заради обещание, което дава още през 1990 г. Тогава той се заклева пред статуята на Дева Мария от планината Кармил, че ще спре да гледа телевизия. Впоследствие главата на Римокатолическата църква престъпва обещанието си само в няколко случая, когато изисква да види по телевизията важни политически събития или да бъде съпричастен с мъката на хората след големи трагедии.
"Не гледам телевизия просто защото в един момент почувствах, че Бог ме е помолил да го направя. На 16 юли 1990 г. дадох това обещание и не съм го нарушил. Това ми решение обаче по никакъв начин не пречи на способността ми да общувам. Общуването е божествено. Бог общува", заяви по-късно светият отец в интервю за вестник El Pais. В друго свое интервю той признава, че липсата на телевизор във всекидневната му по никакъв начин не го е лишила от силната му връзка с футбола.
Телохранител от Папската швейцарска гвардия редовно го уведомявал за резултатите от мачовете в Европа и в Южна Америка. Сутрешното експозе, разбира се, започвало с кратко резюме на представянето на любимия на папата "Сан Лоренцо".
Някога много отдавна, сякаш в един друг живот, когато папата е просто едно младо момче с мечти за велико бъдеще, баща му го завежда на стадиона и запалва искрицата на любовта към футбола. След това хлапакът ще обвърже живота си с християнската вяра и ще се изкачи по стълбичката до самия папски престол, но страстта към любимата игра ще продължи да гори до сетния му дъх. Още през 2013 г., когато Франциск беше избран за първия папа от Латинска Америка, светът научи за неговите фенски симпатии към "Сан Лоренсо". Тогава босовете на тима от Буенос Айрес публикуваха снимка, на която новият папа позира с герба на любимия тим. Впоследствие се разбра, че главата на Римокатолическата църква притежава и клубна членска карта на "Сан Лоренцо". Сякаш окрилени от някаква по-висша сила "червено-черните" печелят шампионската титла в същата година, в която техният верен фен е избран за върховен понтифик в християнския свят.
Година по-късно "светците", както ги наричат в Аржентина, печелят за първи път в историята си и Копа Либертадорес. Както вече стана дума, папата няма как да гледа по телевизията мачовете на любимия тим, но играчи и ръководство два пъти му отиват на гости във Ватикана, за да покажат на своя най-известен фен спечелените трофеи. Миналата година делегация на "Сан Лоренсо" отново посещава Франциск и по време на срещата клубният президент Марчело Морети съобщава на светия отец, че новият клубен стадион ще носи неговото име.
Впрочем светият отец често приемаше у дома популярни спортисти и преди всичко велики футболисти. Той се среща няколко пъти и с Диего Марадона, а след смъртта на аржентинската футболна легенда се моли за душата му и изпраща на семейството на дон Диего броеница с няколко лични думи за утеха. Футболният свят обаче изпада в неподправен шок, когато не чак толкова отдавна папата, макар и завоалирано, фаворизира Пеле за сметка на сънародниците му Марадона и Меси.
"Марадона или Меси? Аз бих добавил трети – Пеле", заявява божият служител в интервю за RAI Italia, хвърляйки по този начин в тежки размисли целия аржентински народ. В същата си телевизионна изява папата определя Марадона като велик футболист с тежки лични проблеми, които така и не му позволяват да бъде съвършен пример за подражание. А изводите му за Краля на футбола са съвсем различни: "Сред тримата истинският джентълмен е Пеле. Човек с огромно сърце. Веднъж говорих с него в самолета за Буенос Айрес. Той имаше невероятна човечност."
Само и единствено главата на Римокатолическата църква би могъл да си позволи подобни откровения и след това да разчита, че може спокойно да се разхожда по улиците на Буенос Айрес. Със сигурност той ще липсва много на сънародниците си, които го приемаха като един от тях заради скромния му начин на живот.
Феновете на спорта също загубиха един голям приятел в лицето на светия отец. До последния си дъх Франциск не се умори да проповядва, че спортът е мощно средство за солидарност и приобщаване на младите хора към една хубава и справедлива кауза. А когато актуалните футболни звезди прекрачеха прага на кабинета му, той ги приветстваше с думите: "Вие сте много популярни млади хора и за добро или за лошо сте избрани да бъдете пример за подражание. Не забравяйте тази си социална отговорност."
Франциск вече го няма на този свят, но споменът за него ще остане. В музея на Ватикана ще останат и фланелките на любимия му "Сан Лоренсо", които той си занесе, когато навремето го избраха за папа.