Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Айфоните могат да поскъпнат тройно заради митата на Тръмп

Айфон
СНИМКА: Pixabay
Айфон СНИМКА: Pixabay

Цената на айфоните може да се утрои след новите мита на Доналд Тръмп. Това заявиха анализатори днес, докато феновете на Apple обмислят бойкот на компанията, чиято пазарна стойност се срина.

Цената на iPhone 16 Pro с 256GB може да скочи от $1100 (около 2000 лв.) до цели $3500 (около 6400 лв.), ако производството се премести от Китай в САЩ, предупредиха експерти.

Повечето айфони все още се произвеждат в Китай, който е обект на 54% мито върху износа за САЩ – и ръководителите на Apple сега ще трябва да преценят колко от тези разходи могат да поемат.

Дори производството да остане в Китай, някои анализатори твърдят, че най-евтиният iPhone 16 – който беше пуснат в САЩ на цена от $799 (около 1460 лв.) – може да поскъпне до $1142 (около 2090 лв.).

Технологичните фенове са възмутени от възможното повишение на цената, като някои заявяват, че е време да кажат: „Сбогом, iPhone, здравей, Samsung". Един коментар в социалните мрежи гласи, че това е „гениалният ход на Тръмп за промотиране на Android телефони", а друг съветва: „Купи си Samsung и проблемът е решен."

И тъй като се очаква по-голямата част от тези разходи да бъдат прехвърлени върху потребителите, поне в САЩ, някои клиенти на Apple вече се подготвят да се откажат от американския технологичен гигант, пише "Дейли мейл".

Apple продава над 220 милиона айфона годишно – а най-големите ѝ пазари включват САЩ, Китай и Европа. Въпреки това акциите на компанията се понижиха с 9.3% миналия четвъртък, което доведе до загуба на пазарна стойност от $311 милиарда (около 570 милиарда лв.) – най-лошият ден за Apple от март 2020 г.

Оттогава насам индексът FTSE 100 на Обединеното кралство се срина до най-ниското си ниво от една година насам, въпреки че премиерът на Великобритания Киър Стармър обеща нови мерки за подкрепа на затруднените производители.

Анализаторите предупреждават, че мащабът на сътресенията на световните финансови пазари е един от най-тежките от десетилетия насам. Индексът FTSE падна с около 5% при откриването на борсите в Лондон днес, като веднага се включи рязък разпродажбен натиск.

Паниката обхвана цяла Европа – индексът Dax на Германия отбеляза спад от около 6,5%, а френският Cac 40 – с около 5,3%. През нощта азиатските акции също потънаха до нови дъна.

Анализаторът от Wedbush и експерт по технологии на Уолстрийт Дан Айвс заяви: „Икономическата болка, която ще донесат тези мита, е трудноописуема и може съществено да върне американската технологична индустрия с едно десетилетие назад, докато Китай продължава напред без да спира."

„50% мито върху Китай, 32% върху Тайван биха довели до фактическо прекъсване на връзката със САЩ в технологичната сфера и биха повишили цените на всяка електроника с 40-50% за потребителите."

„Произведен в САЩ iPhone би струвал $3500 (около 6400 лв. вместо 1830 лв.), а търговията с AI иновации би се забавила значително от тези неразбираеми мита, които трябва да бъдат договорени до реалистични нива."

Най-евтиният iPhone 16 беше пуснат в САЩ на цена от $799 (около 1460 лв.), но може да струва $1142 (около 2090 лв.) според прогнози от Rosenblatt Securities, които изчисляват възможно увеличение с 43%, ако Apple успее да го прехвърли на потребителите.

По-скъпият iPhone 16 Pro Max с 6,9-инчов дисплей и 1TB памет, който в момента струва $1599 (около 2920 лв.), може да достигне почти $2300 (около 4200 лв.), ако се приложи същото увеличение.

Това може да се отрази и на цените във Великобритания, ако Apple реши да повиши цените там със същия процент – или да повиши цените в САЩ и Великобритания с по-малки проценти.

Но Анжело Зино, анализатор в CFRA Research, казва, че компанията ще има затруднение да прехвърли повече от 5 до 10% от разходите върху потребителите.

„Очакваме Apple да задържи основните увеличения на цените до есента, когато се очаква да бъде пуснат iPhone 17 - това обикновено е начинът, по който компанията въвежда ценови промени", коментира той.

Всяко повишение на цените от страна на Apple може да даде предимство на южнокорейския Samsung, тъй като страната е обект на по-ниски мита от Китай, където се сглобяват всички айфони, продавани в САЩ.

Според Уейн Лам от TechInsights, цената за производство на iPhone ще скочи от $580 (около 1060 лв.) на $850 (около 1550 лв.).

В момента разходите по сглобяването в Китай са около $30 (около 55 лв.), но ще нараснат десетократно, ако производството се премести в САЩ.

Apple отказа коментар пред The Wall Street Journal за евентуално повишение на цените във връзка с новите мита. Но ако прогнозите на анализаторите са верни, въвеждането на митата почти сигурно ще доведе до поскъпване на iPhone.

Хари Милс, директор на Oku Markets, заяви пред MailOnline: „Apple има сериозна печалба от iPhone-ите, но при увеличаване на разходите с над 50%, потребителите със сигурност могат да очакват поскъпване. Топмоделът iPhone 16 Pro Max може да достигне между $1400 и $1500 (около 2560 до 2740 лв.)."

„Британските потребители вероятно няма да се възползват от евентуално отслабване на долара, тъй като технологичният гигант използва еднаква базова цена от £999 или $999 (около 2300 лв.) за iPhone 16 Pro и £1999 или $1999 (около 4600 лв.) за iPhone 16 Pro Max. Тези, които обмислят ъпгрейд, може би трябва да побързат, за да избегнат евентуално увеличение от £300 (около 700 лв.)."

Прем Раджа, директор на борсовата зала в Currencies 4 You, добави: „За да смекчи такова рязко увеличение в своя вътрешен пазар, Apple може да възприеме глобална ценова стратегия, разпределяйки допълнителните разходи в различни региони."

„Този подход може да доведе до умерени увеличения на цените в Обединеното кралство и други страни, което да поддържа конкурентноспособност в САЩ."

„Очакваните увеличения може да накарат потребителите да закупят покупките си по-бързо, за да се възползват от сегашните цени, преди да настъпят промени."

„Въпреки това, значително повишение на цените може да охлади търсенето с времето и да постави под натиск пазарната позиция на Apple."

Гейбриъл МакКеоун, директор по макроикономика в Sad Rabbit, заяви: „Докато САЩ се готвят за зашеметяващи повишения на цените, Apple може да смекчи удара във Великобритания, като разпредели разходите глобално."

„Но в инфлационно изтощена Великобритания, където семейните бюджети вече са под напрежение, дори 10% увеличение може да направи базовия iPhone недостъпен за мнозина."

„С оглед на настоящата икономическа ситуация, Apple може да се изправи пред труден избор – или да приеме по-ниска печалба, или да поеме риска да загуби пазарен дял", добави МакКеоун.

Междувременно, новината за новите мита се появи на фона на дългогодишното напрежение между САЩ и Китай, като според експерти мерките на Доналд Тръмп са насочени към намаляване на зависимостта от китайските вериги на доставка и насърчаване на вътрешното производство.

Все още не е ясно дали митата ще бъдат въведени в пълен мащаб, но дори заплахата за подобни търговски бариери е достатъчна, за да разклати доверието на инвеститорите и да предизвика верижна реакция на пазарите.

Apple, която вече има някои производствени мощности в Индия и Виетнам, може да ускори преместването на част от веригата си на доставки извън Китай, за да избегне най-тежките последици.

Но дори и тогава, повечето айфони все още ще се произвеждат в Китай, а тези държави също не бяха пощадени от митата – Виетнам получи 46-процентно мито, а Индия – 26 процента.

Apple ще трябва да увеличи цените си средно с поне 30 процента, за да компенсира митата върху вноса, според съоснователя на Counterpoint Research, Нийл Шах.

„Нашата бърза сметка относно Деня на освобождение от митата на Тръмп показва, че това може буквално да взриви Apple, като потенциално коства на компанията до $40 милиарда (72 милиарда лева)", отбеляза Крокет от Rosenblatt Securities, добавяйки, че вероятно предстоят преговори между Apple, Китай и Белия дом.

„Трудно ни е да си представим, че Тръмп ще нанесе удар на толкова популярна американска стока... но изглежда доста сериозно."

Главните изпълнителни директори на Силициевата долина се обърнаха към Тръмп в навечерието на неговата изборна победа, окуражени от обещанията му за намаляване на регулациите и данъците.

Джеф Безос, председател на Amazon, Марк Зукърбърг - изпълнителен директор на Meta, Тим Кук - шефът на Apple, и Сундар Пичай от Alphabet присъстваха на инаугурацията на Тръмп през януари, като публично подкрепиха президента.

Meta и Amazon дариха по $1 милион (1,8 милиона лева) за инаугурацията на Тръмп, докато самият Кук направи личен принос от още $1 милион (1,8 милиона лева).

Но тази любов помежду им приключи, след като Тръмп представи радикални мита миналата седмица, което изтри милиарди от пазарната стойност на технологичните гиганти.

Ръс Шоу от Tech London Advocates заяви: „Това винаги е било странен романс – според мен опортюнизъм и от двете страни. Байдън никога не се обърна към технологичните гиганти, така че Тръмп се възползва. Сега дойде моментът на отрезвяване."

Особено силно пострадал от последиците беше Apple.

Шоу добави: „Особено тежко е, когато компанията произвежда хардуер, както е при Apple. Тя разчита на световните вериги за доставки, за да произвежда телефони и компютри."

Финансовият министър Скот Бесент заяви миналата седмица, че спадът на пазарите е знак, че инвеститорите се вълнуват прекалено около изкуствения интелект и надценените технологични акции, като го нарече „проблем на Великолепната седморка, а не проблем на MAGA (Make America Great Again)" – препратка към „великолепната седморка" от технологични акции: Apple, Amazon, Tesla, Alphabet, Microsoft, Meta и производителят на чипове Nvidia.

В отговор на „Деня на освобождение" на Тръмп, китайският президент Си Дзинпин обяви, че страната ще наложи допълнително мито от 34 процента върху всички американски стоки.

Новото мито, което влиза в сила на 10 април, отговаря на „реципрочната" ставка от 34 процента, наложена от Тръмп. Тези мита са в допълнение към вече съществуващите налози върху американските стоки.

„Новите мита на Китай не стигат до пълномащабна търговска война, но ясно бележат ескалация - отговаряйки на Тръмп удар за удар и показвайки, че Си Дзинпин няма да стои безучастен под натиск", заяви Крейг Сингълтън, старши експерт по Китай във Фондацията за защита на демокрациите.

Преди обявлението от миналата сряда, Тръмп вече беше наложил две вълни от 10-процентни мита върху китайски внос.

„Колкото по-дълго продължава това, толкова по-трудно ще стане за която и да е страна да деескалира, без да загуби достойнство", предупреди Сингълтън.

Видео

Коментари