Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

До 17 април ще е ясно дали Богдана Панайотова ще е новият главен архитект на София

Богдана Панайотова и кметът Васил Терзиев
СНИМКА: СТОЛИЧНА ОБЩИНА
Богдана Панайотова и кметът Васил Терзиев СНИМКА: СТОЛИЧНА ОБЩИНА

Нов конкурс поиска “Промяната” от кмета си Терзиев

Богдана Панайотава ли ще е новият главен архитект на София? Този въпрос си задават всички през последните дни, след като тя остана единствен кандидат за поста, а политическите престрелки към нея не спират. Първо я атакува лидерът на “Спаси София” Борис Бонев, а в събота приятелски огън дойде и от “Продължаваме промяната”.

Кметът на София Васил Терзиев ще обяви решението си за резултат от конкурса за главен архитект най-късно на 17 април, в случай че има обжалване на публикуваните протоколи от работата на конкурсната комисия. Тогава изтича 14-дневният срок, в който кметът трябва да издаде акт за назначаване на кандидата, класиран на първо място, обясниха от общината за “24 часа”.

Още в четвъртък

кметът ясно заяви, че изборът ще бъде негов

Той няма да бъде наложен от някой друг. Аз съм длъжен да чуя внимателно всичко, което ми се казва от политическите партньори и от всички опоненти, каза Терзиев пред bTV. И бе категоричен, че се е провел напълно честен и прозрачен конкурс. Попита и опонентите си “как точно мачът е бил свирен”. На обвиненията, че Панайотова е участвала в подготовката на процедурата за конкурс пък отговори, че това се е случвало само докато е била временен главен архитект. При това ролята ѝ в него е била да бъде прозрачен и да има яснота как ще се проведе. В момента, в който стана кандидат за поста, веднага спря да бъде част от него и да има някакво участие в него. Щях да видя конфликт на интереси, ако г-жа Панайотова си пишеше сама въпроси, казуси или е имала друга информация за него. Това обаче категорично не се е случвало, каза още Терзиев.

В събота обаче изневиделица “Продължаваме промяната” призовава кмета да проведе нов конкурс за главен архитект. От партията бяха ясни, че подкрепят Терзиев и неговите усилия за въвеждане на прозрачни процедури при избора на ключови кадри в общинската администрация и на главен архитект.

След анализ на текущата конкурсна процедура за избор на главен архитект на столицата и на представянето на финалистите според ПП има сериозни основания за прекратяване на настоящия конкурс без избор на главен архитект на София. Партията смята, че е необходимо провеждане на нов конкурс, при който да се въведат “допълнителни гаранции за професионален интегритет и управленски опит на кандидатите”.

“Изпълнихме си обещанието да организираме отворен, честен и прозрачен конкурс за нов главен архитект”,

каза кметът.

“Промяната” обаче видяха участието на Панайотова в проекти с висок корупционен риск - “като управител на “ЕН АР КОНСУЛТ” ЕООД тя е извършвала строителен надзор на язовири от схемата, при която са усвоени 500 млн. лв. публични средства, но са завършени едва 10 малки язовира без необходимата документация и нарушение на ЗУТ”.

Освен това напомня, че “ЕН АР КОНСУЛТ” ЕООД е извършвало надзор на пътя Ребърково-Лютиндол-Ботевград, строен от фирма на обвиняем по делото “Хемусгейт”.

Второто им съображение е “икономическа зависимост от обществени поръчки”. Фирмата “ЕН АР КОНСУЛТ” ЕООД работи почти изключително по обществени поръчки (над 25 за 2015-2023 г.) и тази зависимост създава риск от конфликт на интереси при бъдещи градоустройствени решения.

Напомнят и че като временно изпълняващ длъжността главен архитект през 2024 г. Богдана Панайотова е задвижила противоречиви проекти, включително на територията на “Синият лъв”, бившия завод “Електроника” и сградата на “Балкантон”, на фона на необяснимо забавяне на други безспорни преписки и проекти.

Партията иска и допълнителни критерии в евентуален нов конкурс:

  • Минимум 5 г. управленски опит на ръководна позиция;
  • Минимум 10 г. професионален опит като архитект;
  • Задълбочена проверка за конфликт на интереси;
  • Антикорупционни показатели и проверка на репутацията;
  • Напълно прозрачна процедура на оценяване.

Видео

Коментари