Утре в 13,45 часа гласуват вота на недоверие в правителството без ПП-ДБ
- Министрите отделиха час и половина на дебата, после се прехвърлиха на "Дондуков" 1, за да заседават
- ПП-ДБ няма да участват в гласуването
Утре в 13,45 часа ще бъде гласуването на вота на недоверие в правителството на Росен Желязков. Дебатите днес продължиха малко над четири часа с основно участие на вносителите "Възраждане".
Според правилника на парламента гласуването на вот на недоверие се провежда не по-рано от 24 часа след приключване на разискванията. Затова и гласуването ще е чак утре.
Тази сутрин в Народното събрание министрите пристигнаха, за да слушат дебатите, дойде и лично министър-председателят Росен Желязков. Те обаче останаха около час и половина, след което един по един си заминаха, за да се отправят към съседната сграда на "Дондуков" 1 за заседанието на Министерския съвет. Остана само външният министър Георг Георгиев, тъй като вотът е заради "провал във външната политика". Той на няколко пъти се включва в дебата, за да разясни позициите на МВнР под негово ръководство.
"За вота са се подписали три формации, които по принцип помежду си имат конфликти и различия, но въпреки това са събрали достатъчно подписи, за да внесат този вот. Извън официалните мотиви често в тази зала и извън нея те изявяват своята позиция против еврозоната, а според мен донякъде и против членството на България в Европейския съюз", каза Тома Биков от ГЕРБ-СДС, който първи взе думата. Според него българската външна политика е "умерена в рамките на европейския консенсус и перспектива на България" и се оспорва именно защото е в тези рамки, а "Възраждане" очаква външната ни политика да бъде противоположна на европейската по всички теми. Биков призова ПП-ДБ да са в залата за гласуването на вота на недоверие.
"МЕЧ подкрепи и се подписа под искания вот от страна на колегите от "Възраждане" без да е имала възможност да влияе върху мотивите и аргументацията. МЕЧ не иска напускане на Европейския съюз и НАТО, но иска отстояване национално отговорна българска позиция в тези съюзи, а не на налаганата повече от 15 години позиция "Yes, sir", която и вие от ГЕРБ спазвахте непреклонно. Г-н премиер, слушах внимателно вашия външен министър, имам детайлни наблюдения, но за съжаление в рамките на 20 минути почти нищо не разбрах каква е вашата позиция по геополитическата визия на страната, но разбрах, че г-н външния ни министър според мен страда от едно заболяване, което се нарича логорея. То е част от шизофренията и маниакалните състояния и се характеризира с изключително много празнословни думи и удоволствие да слуша сам глупостите, които говори", каза Радостин Василев. Той обясни, че страната ни няма реална външна политика повече от 15 години заради управлението на ГЕРБ, а и самото общество няма ясна външнополитическа цел, както е било преди години, когато целта е било приемането на държавата в ЕС и НАТО.
Ангел Георгиев от "Възраждане" обясни в кои точно направления се е провалила българската външна политика. Първото е защитата на българите в чужбина, конкретно за тези в Украйна, Молдова и Северна Македония и нарече отношението към тях "фиаско". Второто е позицията на България за смъртта на Марин Маринов в ивицата Газа. Третото е позицията ни за ареста на Евгения Гуцул в Молдова. Четвъртото е българската реакция за ареста на българина Милан Димитров, който е в гръцки затвор и се очаква да бъде екстрадиран в САЩ, където той е с четири повдигнати обвинения. Наказанията за тях са за до 20 години затвор. Издирван е за износ на стоки с двойно предназначение за Русия - полупроводникови платки. Миналата година "Възраждане" дори предупредиха, че ще търсят помощ от Руската федерация и посланичката ѝ у нас Елеонора Митрофанова.
Министър Георг Георгиев обясни, че е имало двучасова среща по казуса с Милан Димитров, на която са присъствали и "Възраждане", които са заявили, че си дават сметка, че МВнР е направило каквото може.
"Вотът е направен по един изключително грозен повод - злоупотребява се с болката на семейството на един достоен българин, светла му памет на капитан Марин Маринов, отделно от това вносителите се опитват да противопоставят различни групи на българското общество, което е изключително грозно и опасно. Докато не излязат официалните данни тази тема няма как да я коментираме", каза Станислав Анастасов от "ДПС - Ново начало".
"Външната политика на България е едно от малкото неща, които са консистентни през последните години с малки изключения. Точно там не може да се говори за провал. Предлагам ви да говорите за вашия провал да отклоните българската външна политика от десния курс, защото се опитвате да го правите от години - откакто сте в парламента, колеги от "Възраждане", но не ви се получава", каза още Анастасов. Той ги обвини, обслужват чужди интереси.
По-късно на трибуната излезе и колежката му от "Новото начало" Искра Михайлова, която изтъкна аргументите на групата да не подкрепят вота на недоверие. Първо, според тях докато правителството работи за хората, те му дължат подкрепа, защото "безвремието много години" показва, че е добре страната да има редовно правителство с ясна политика. Второ, дотук кабинетът "Желязков" споделя идеите на "Новото начало" по външната политика. Трето, че дипломатите на България следват мисията си и помоли министър Георг Георгиев да им предаде поздравите ѝ.
"Това е вот на недоверие на едни хора, които няма как да извършват силна външна политика при положение, че нямаме вътрешна такава. Президентът Доналд Тръмп в един разговор с президента Володимир Зеленски му каза: "Ти нямаш козове, не можеш да преговаряш". Това е част от външната политика, в която един преговарящ трябва да има някакви козове. В България не виждам какви козове ни останаха, за да преговаряме някъде. Сегашното правителство знае, че сме в условия на предвоенен конфликт, който е вероятно между ЕС и НАТО. Като членове на ЕС и НАТО ние трябва да се грижим за сигурността на нашите граждани и за нашата армия. В такъв момент, ако едно правителство иска да води силна външна политика, поне би се грижило за атомните си бункери, които да приютят хората в случай на проблем", посочи лидерът на "Величие" Ивелин Михайлов. Той обясни, че във Варна е бил унищожен един от най-големите бункери в България и партията му е подавала сигнали за това, но не е имало нужната реакция.
"Ние водим външна политика, а начело на държавата са хора, които са заплашени от затвор, допълнителни санкции или други неща. Ясно е, че тези хора няма да вземат най-доброто решение за България. Ако ние говорим за евроатлантическа интеграция и сте направили 60 хиляди сметища, а сте ги направили вие, защото вие сте участвали в управлението на общини и държава до този момент, това не е добра изходна посока за преговори", каза още Михайлов.
Външнополитическия дебат обаче рязко зави във вътрешнополитически след като Танер Али от Алианса за права и свободи на Ахмед Доган взе думата. Той изтъкна, че за тях приоритет е защитата на националния интерес, а не са своя собствен, а това било трудно на фона на блокажа на ключови институции. Той припомни, че формацията му бе поканена от председателя на ГЕРБ Бойко Борисов да се присъединят към споразумението за парламентарно мнозинство за съвместно управление, но това станало "в последния възможен момент преди връчването на мандата". Въпреки това подписали, без да поставят условия за пряко участие в кабинета, но поискали разграждане на модела Пеевски, недопускане на подобни политически вмешателства и задкулисни зависимости, както и консенсусно одобрение на назначения и регулаторни органи без квотно разпределение.
"През последните два месеца сме свидетели на абсолютно незачитане на тези принципи и на клаузите от споразумението и неговото приложение", разкритикува той партньорите си от управляващото мнозинство.
"Няма да подкрепим вота на недоверие, особено с тези мотиви в този момент, каза обаче Али.
"Правителството може да се критикува за много негови действия и бездействия, но позициите на премиера Желязков и комуникацията с евроатлантическите институции и техните ръководите, ние го подкрепяме нееднозначно. Постигането на балансиран курс на изпълнение на принципни позиции и поети ангажименти заслужава нашето доверие. Евроскептицизмът, обединяващ вносителите, е в разрез с нашите дългогодишни политически усилия за евроатлантическа перспектива", обясни той неподкрепата за вота на недоверие. Според Али част от мотивите за него са конюктурни и извън интересите на голяма част от българското общество. Но това не означава, че за всички останали критики ще останем без реакция и позиция, предупреди той.
Цончо Ганев от "Възраждане" пък обвини ДПС-ДПС, че това правителство го има заради тях. "Искахте да гарантирате липсата на Пеевски в това правителство, но в момента той държи това правителство. Той държи и да има заседания, защото няма кворум. Той направи бюджета такъв какъвто е, Пеевски смени няколко регулатори, персонално той. Вече управлявате заедно с него. Вие сте част от Пеевски, няма разлика", атакува Ганев.
От името на "ДПС - Ново начало" пък Неждет Шабан попита хората на Доган какво са предложили за решаване на проблемите на хората. "Няма да ви се получи - хората знаят, че от вас нищо не зависи и с нищо не можете да им окажете съдействие и помощ, защото вие сте изнудвачи, извиващи ръце и мислещи само за себе си и личния си интерес капсули. Тук е парламента, а не село Свирчево, г-н Танер Али. Естествено, че нямам против хората, които живеят там, но вие ли сте хората, които ще говорят за морал и ценности? Нито един от нас не е над закона, ако има и най-малко съмнение, че сме извършили престъпление или сме над закона следва да си дадем имунитетите, а при вас основния проблем е това. Рано или късно истината ще излезе наяве", каза Шабан.
Председателката на Народното събрание Наталия Киселова няколко пъти прекъсна Шабан, защото се отклонява от темата, а и защото времето му свърши, но той продължи, затова накрая тя му спря микрофона. Той обаче и от това не се смути и си дочете подготвения текст макар и без звук.
"Няма да позволя на сульо пульо да унижава нашия председател, който представлява 200 хиляди български граждани", завърши Шабан.
"Категорично се разграничаваме от модела Пеевски. Групата ДПС-ДПС категорично се разграничаваме и няма да позволим да ни вменява някакви измислици. Има управление на страната, подкрепено с приложение от ПГ на ДПС-ДПС. Който приема подкрепа от когото и да е, е негов проблем. Ние 35 г. защитаваме евроатлантическите ценности на България и няма да позволим някой да се си прави политика на гърба на ДПС-ДПС", каза още Али.
"Г-н Шабан да го попитам, кой го направи кмет на община, кой го направи кмет. Г-н Ахмед Доган! И тези предатели днес излязоха да говорят за деребеи, а аз знам кой е най-големия деребей на България в момента. Не можа да си прочете това, което му написа Станислав (Станислав Анастасов от "ДПС - Ново начало" - бел. ред. ) и се опетлачи и дошъл да ми дава акъл. Съжалявам ви", завърши Али.
Шабан му отговори, че сам си е написал изказването, не го е дал на друг да му го провери, както според него Танер Али е дал на Хасан Адемов. "Хората са преценили, че трябва да съм кмет на Омуртаг преди доста време и сега са преценили че трябва да съм народен представител от истинското ДПС. Капсулирането на определени етноси - да, ама не. Този, който не е в крак с времето, е обречен да залезе и завинаги да изчезне. Кажете на главния деребей на републиката, краля на залязващото слънце - с извиване на ръце нищо не се постига. Не сте влезли в час г-н Танер Али, междучасието приключи и звънецът отдавна звъни, да го знаеш", обърна се той към бившия си съпартиец.
Габриел Вълков от БСП цитира проучване от миналата седмица, според което над 60% от българите смятат, че страната ни трябва да е част от ЕС и има ползи от това. "България получава много повече пари под формата на европейски проекти и субсидии отколкото дава за членски внос, т.е ние сме бенефициент. Немските, френските, белгийските и всички западноевропейски данъкоплатци дават пари на държави като България да се развиват в Европа. Най-големият внос и износ, който България има, е със страни от ЕС и го прави без опашки по границите след влизането ни в Шенген, без мита и такси, абсолютно свободно, максимално олекотено, за да може бизнесът в България да се развива и да ползва богатия и платежоспособен европейски пазар", каза Вълков. Той определи ЕС като "най-социалната структура в света".
Съпредседателят на "Продължаваме промяната" Асен Василев се върна в залата, за да изкаже позицията на ПП-ДБ за вота на недоверие. Започна отдалеч, като цитира БВП на глава от населението на страните от БРИКС: Индия - 2937 долара, Бразилия - 10 816 долара, Китай - 13 873 долара, Русия - 15 077 долара. България в момента е с 18 456 долара и така би била най-богатата страна в БРИКС, чиито поддръжници са "Възраждане". После направи сравнение и на заплатите: минималната заплата в Русия е 481 лева, в България - 1077 лева, средната заплата в РФ е 1880, а у нас - 2468 лева, продължи и с пенсиите, детската смъртност, заболявания от ХИВ и СПИН и други параграфи, като по всички България е далеч по-добре.
"Българският национален интерес е България да бъде част от ЕС и еврозоната, за да можем да участваме пълноценно във всички решения, които се вземат в Европа. Зад този интерес - Шенген и еврозоната, ние поехме огромна политическа щета, изгубихме половината си избиратели, за да могат тези два български национални интереса да могат да бъдат реализирани. Точно затова по вот, който е външна политика, къде да върви България - към ЕС и неговия център или извън него, ние няма как да ви подкрепим. Тук обаче искам да кажа нещо друго, за да не се успокоява правителството - ние ще поискаме вот на недоверие в момента, в който България получи дата за присъединяване към еврозоната, защото това правителство води вредна за страната икономическа политика, прикрива корупционни практики и е вредно за развитието на България. В деня, след като излезе датата за приемане в еврозоната и гарантираме, че ще продължим да вървим към ЕС, ще работим това правителство да падне. Нито един ден преди това, защото това би застрашило България да се отдели от Европа", каза Василев. Тома Биков веднага излезе, за да го попита с кого биха управлявали ПП-ДБ по-нататък, защото "явно няма да е с ГЕРБ".
Три часа и половина след началото на дебата дойде първото изказване на "Има такъв народ". Той припомни че преди вносителите от "Възраждане" да вкарат депутати в Европейския парламент настояваха България да излезе от Европейския съюз, както и за погрома им над сградата на Дома на Европа, където се помещава офисът и на тяхното европейско политическо семейство. "Това са едни доста шумни, неориентирани и инфантилни хора от "Възраждане" по отношение на външна политика", каза Йорданов. Той обясни, че има преформатиране на световния ред и България не може да осигури националната си сигурност извън НАТО, но се съгласи, че трябва да инвестираме повече за отбрана, да се постараем още за охраната на Европа и да си плащаме членските вноски за НАТО. Той благодари на хората на Ахмед Доган, че вчера са решили да продължат да подкрепят мнозинството поне докато излезе конвергентния доклад за еврозоната.
Тошко Йорданов заяви, че "ПП-ДБ като тръгнат да търсят вот (на недоверие - бел.ред.) трябва да се молят на Новото начало, на мръсните путинисти и слуги от "Възраждане", трябва да се помолят на МЕЧ...". Според него обаче хората на Костадин Костадинов сякаш леко изнудвали МЕЧ и "Величие" ,че трябва да се подпишат за вота, иначе подкрепяли правителството.
Йорданов смята, че "Възраждане" "имат проблем със здравия разум". "Ковд свърши, благодарение на Тръмп и войната в Украйна ще изчезне, Сорос изчезна в световен мащаб, защоо финансирането от американска страна, това донорство от милиарди за НПО малоумщини в либералната патологична общност приключва", настоя шефът на ПХ на ИТН.
"ДБ предложиха смислени неща в бюджета, там, чобанинът, който се обажда не знам какво може да предложи освен на някого храна. Четат някакви хора с листче, някой им прави реплика, защото е задължително", каза той без да споменава име. След това обясни, че "чобанин" не е обидна дума - това е човек който гледа овце, но на въпросния депутат "това му е капацитетът". Стана ясно, че е визирал някого от "Възраждане" - Костадин Костадинов имал "сериозен простак в групата".
В отговор Искра Михайлова от "Възраждане" нарече Йорданов "човек, който пише смешки в предаване" и добави, че той би трябвало да прави нюанси в речта. Гласуването по избор на председател на НС, избор на министър-председател и състав на МС, както и на бюджет показват кои политически организации са в управлението и подкрепят дадено правителство и кои са в опозиция.
Йордан Цонев от ДПС - НН каза, че темата на днешния вот практически се превръща във вот за геополитическата ориентацията на България. "Не е учудващо, че "Възраждане" повдигат тази тема. Не съм сигурен, че това искат другите 2 партии", каза той.
"Ако има нещо в българската политика, което да има континуитет, през всички години на прехода, е външнополитическата и геополитическа ориентация на България. Това се случва поне от 97-ма г. насам, всички правителства вървят в тази линия и защитават тази политика на този избор на народа - да сме в семейството на най-богатите и демократични държави. Това е ценностен избор. Преобладаващата част на нашия народ са християни, а Европа в голямата си част е християнска. Този избор е икономически", настоя той.
Внесеният вот на недоверие в правителството на Росен Желязков е на основание системен и последователен провал във външната политика на Република България. Кабинетът на настоящата управляваща коалиция продължи пътя на действие на онези политически субекти в Европейския съюз, които с години подхранват конфликта в Украйна и блокират всякаква възможност за мирен изход", пишат вносителите. Те обвиняват правителството, че не отстояват българския интерес, а следват сляпо мнението на Брюксел и Вашингтон, че поддържа санкциите срещу Русия, че не е заело ясна позиция относно смъртта на българина Марин Маринов - служител на ООН, в Газа, че продължава помощта за Украйна.

