"Величие" май пак са аут, рокадата може да е само сред сегашните депутати
- ЦИК изпрати на КС преизчислението на резултатите от вота
- На два пъти съдът им е искал всички изборни книжа
“Величие” може и да не влезе в парламента, но със сигурност ще има превъртане на мандатите в 51-ото народно събрание - както между различните групи, така и вътрешнопартийно.
Тази прогноза направи от парламентарната трибуна един от авторите на методиката за разпределение на депутатските мандати и бивш член на ЦИК проф. Красимир Калинов. Той е сред осмината от общо 18 експерти, преброявали повторно резултатите от вота на 27 октомври по делото за частично оспорване на изборните резултати в Конституционния съд. Те дойдоха в парламента, за да обяснят защо резултатите от няколко секции бяха занулени, въпреки че от протоколите на СИК и видеозаснемането се вижда, че гласуване там е имало. Изслушването им бе продължение на заседанието от вторник, когато депутатите привикаха членовете на ЦИК и шефа на “Информационно обслужване” Ивайло Филипов.
“Очаквам липсващите 780 гласа да доведат до някакви въртележки, но вътре в партиите и по райони. Някой вероятно ще напусне този парламент и от същата партия ще дойде нов. Методиката е такава, че
2 гласа могат да доведат до разминаване в партията и вътре в районите”,
каза Калинов с уговорката, че все още не са обявени крайните резултати.
Той отказа да се ангажира дали “Величие” ще минат 4-процентната бариера за влизане в парламента. “Важен е балансът между партиите и действителните и недействителните гласове, а към момента той не е ясен”, каза професорът.
Буквално минути след изказването му ЦИК проведе заседание, от което стана ясно, че “Информационно обслужване” вече е направило преизчисленията на новите резултати, мандати и бариерата за влизане в НС. Комисията
изпрати новото разпределение на КС, но не го обяви
Официално разместванията ще бъдат обявени едва когато КС излезе с решение по делото за оспорваните секции.
От съда пък съобщиха, че на два пъти са искали от ЦИК да получат изборни книжа (не само бюлетини - бел.ред.) - през ноември и януари. На 28 януари получили само част от исканите документи. В производството пред съда са допустими само писмени доказателства и експертни заключения, припомнят от КС.
Яростен спор за нулите в новите протоколи за втори ден се завихри в парламента.
“10 депутати ще бъдат взети, ако незаконно бъде вкарана една партия, която няма гласове, за да влезе в парламента. Основно се вземат гласове от моята партия. В момента се сваля прагът незаконно, за да влезе (в НС - бел.ред.). Целта е да се руши държавата. Ако ще рушат държавата, по-добре да отидем на избори, за да видим кой каква стойност има”, настоя лидерът на ДПС - НН Делян Пеевски.
Пред депутатите преброявалата резултати по делото към КС Румяна Сидерова обясни: всеки екип е бил от математик и юрист плюс сътрудник. Отчитането на гласовете е било според Изборния кодекс и методиката на ЦИК. Спазена е методиката, предвидена за секционните комисии.
При повторното преброяване видеонаблюдение не е имало. Станислав Балабанов от ИТН обаче разкри, че охраната на КС е отваряла чували. Дори цитира приемно-предавателен протокол, че “книжата са отворени от съображение за сигурността при охраната и в някои от тях са намерени фенер, кибрит и запалка”.
В чувалите на някои от “занулените” секции не е имало бюлетини, а други материали. Чувалите
пристигали запечатани, само няколко били със свински опашки
“Чувалите, които пристигат при нас, са запечатани. Когато отворим и вътре няма бюлетини, съвсем естествено е в нашия отчет да напишем нула. Когато вътре има само ножици и празни листи - ще напишем нула. Това е един от източниците на нули. Другият е разминаване на броя на бюлетините, които сме намерили в чувала и броя на бюлетините, написани в протокола”, обясни Красимир Калинов.
“За съжаление, някои членове на СИК не се ориентират за действителността на вота, когато е гласувано за партия правилно, но за преференция има 1-2-3 и повече - броят цялата бюлетина за недействителна в нарушение на ИК. Тези гласове са действителни и се броят само за партии. Такива гласове сме отразявали за действителни”, добави Румяна Сидерова.
При нея имало и по-сериозно нарушение - гласовете за “Величие” били отразени за друга партия. Бюлетините обаче били налични и грешката е коригирана. Имало и други случаи на партии, чиито гласове били “дадени” на друг. Назначена е графологична експертиза на една от секциите в село Галиче. Около 250 бюлетини са за една партия, но в около 70% от хартиените бюлетини е “гласувано по специфичен начин, малко по-различен от Х или V, със завъртане на знака, заради което има назнaчена почеркова експертиза”, каза Сидерова.
“Преди 5 месеца казах: Или касираме изборите и веднага да отиваме на нови,
или да се произнесат по най-бързия начин и да не полагаме усилия да правим правителството”, ядоса се лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов на все още липсващото решение на КС.
“Такъв хаос настана, че не знам вече кой е прав, а нищо прозрачно не виждам в цялата работа. Добре че имаше видеонаблюдение, та дори и нарушения. Че се гласува, се вижда от видеонаблюдението, а разбираме, че това не е много важно”, коментира той.
Повечето от партиите обвиниха съда - “Възраждане” настоя за цялостното му разпускане, а ИТН заговориха за промяна на закона, свързан с КС, защото “сам залага възможности за изкривяване на експертизата”.
Мнозинството дори прокара декларация, в която предупреди за институционален проблем и поиска прозрачност по делото за 51-ото НС.
Не стана ясно кой е автор на декларацията,
под която стои само подписът на председателката на НС Наталия Киселова. Преподавателката по конституционно право обаче подчерта, че ѝ е било “възложено” да го направи, а на подвикване от залата уточни - “от повечето членове на председателския съвет”. После гласува “за” документа заедно с още 12 от БСП. Макар категорично да се противопоставяха срещу намесата в работата на КС, “Възраждане” пък прокараха текст, чрез който дадоха “възможност за присъствие на всички желаещи в процедурата по преизчисляване и обявяване на изборните резултати”. След това само един техен депутат гласува за декларацията.
“Политическото отношение” мина със 128 гласа “за” - от трите партии в управлението, плюс ДПС- НН. 53-ма бяха против - хората на Ахмед Доган и ПП-ДБ, само МЕЧ се въздържаха.