Зам.-министри и областни поразклатиха управлението, но Борисов е спокоен за кабинета
Нищо не ми е на всяка цена, каза лидерът на ГЕРБ и се оплака, че са патерица на БСП и ИТН, а носят всички негативи
Разпределянето на постовете във втория ешелон на властта - зам.-министри и областни управители, пак показа пропукване в управляващата коалиция. Хората на Ахмед Доган открито изразиха в сряда недоволство от липсата на движение по въпроса и поискаха свикване на спешен коалиционен съвет. Заговориха и за смяната на Костадин Ангелов от ГЕРБ като негов председател.
Алиансът на Доган е четвърти партньор в управлението, като не е подписал коалиционното споразумение с ГЕРБ, БСП и ИТН, а анекс към него. Затова и има двама представители в Съвета за съвместно управление, а останалите - по трима. Председателят е ротационен, а проф. Ангелов трябва да е начело 90 дни - до 21 април.
Съветът за съвместно управление не функционира по най-правилния начин. Искаме свикване на спешен съвет, има вариант председателят в момента да бъде сменен, обяви изненадващо Джевдет Чакъров. Трябвало да се нормализира функционирането на съвета, да е прозрачно и да се спазват всички клаузи от споразумението и приложението, подписано от АПС. Чакъров припомни, че постовете за втория и третия ешелон трябва да се обсъждат в коалиционния съвет.
Самият Костадин Ангелов запази мълчание по обвиненията. А Бойко Борисов препрати всички въпроси, свързани с назначения и управление, към премиера Росен Желязков.
Всеки ще понесе своя пасив - и те, и ние, и държавата. Мисля, че
надали някой има изгода да падне кабинетът сега
Най-малко ГЕРБ, предполагам, и останалите. Така Борисов отговори на въпрос какво ще направи, ако хората на Доган оттеглят подкрепата си за кабинета.
Лидерът на партията не е премиер, ако бях такъв, щях да правя назначенията. Затова има Съвет за съвместно управление - да се съберат и да решават. От мен нищо не зависи. Един депутат съм, обясни той. През януари, седмици след старта на управлението, обаче самият Борисов обяви, че няма да има назначения на зам.-министри, докато не бъде приет бюджетът.
Аз игнорирам всеки, който има крайни позиции, в момента трябва да събираме, а не да разваляме, коментира още лидерът на ГЕРБ след изявлението на Джендет Чакъров. Оплака се, че “ГЕРБ станали патерица на БСП и ИТН”, но не могат да управляват без другите партии. Необходимостта от по-широка подкрепа била важна и за избирането на регулаторите.
Нищо не ми е на всяка цена. И правителството не е. С 69 депутати това можем да направим. Всички негативи трябва да са за ГЕРБ, но ГЕРБ трябва да свърши цялата работа, добави бившият премиер.
Другите двама партньора - БСП и ИТН не взеха отношение по темата.
Борисов отхвърли внушенията, че лидерът на “ДПС - Ново начало” има влияние в управлението. “Влиянието на Пеевски отдавна е отпаднало - областните му управители Росен Желязков ги смени още първите дни”, припомни той отстраняването на тези на Шумен, Търговище и Хасково. И тримата сами дадоха оставки, след като Пеевски нареди на хората си да се оттеглят.
Ясно е, че трябва да минем през този срамен период на управление, за да дойда на власт аз,
каза пък самият Пеевски. А по адрес на бившите си съпартийци коментира: Дори не са патерици - те са клечици. Шайка, която се интересува само от себе си, от пазене на имунитети. Те си избраха тази унизителна роля. Като бяха решили, че после ще изнудват, явно са се разочаровали, че рекетът не им се получава. Искат само постове, назначения, поръчки, крадене и продаване. Тотална измет! Ще бъдат изметени.
А на въпрос откъде знае какво се случва в съвета на коалицията, отвърна: Зная всичко, защото съм Делян Пеевски.