Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

152 години безсмъртие на Васил Левски - къде как ще бъде чествано днес

Прочутата картина на Борис Ангелушев "Обесването на Левски".
Прочутата картина на Борис Ангелушев "Обесването на Левски".

Днес България ще отбележи 152 години от обесването на Левски - деня, от който започва неговото безсмъртие.

Отдаването на почит на много места вече става на 18-и, а не на 19 февруари след призив на учените от историческите факултети от Великотърновския университет „Св. Св. Кирил и Методий" и на Софийския университет „Св. Климент Охридски", както и на колегите им от БАН, всички институции да се съобразят с доказаната историческа истина за точната дата за гибелта на Васил Левски.

По стар стил тя е 6 февруари 1873 година. Според действащия Григориански календар за XIX век се добавят 12 дни към датите от Юлианския календар – така наречения стар стил. Така датата е 18 февруари по нов стил, а не 19, както грешно се чества от години. Историците дават пример с правилното датиране на раждането на Левски – 6 юли по стар стил и 18 юли по нов стил.

Датата 18 февруари вече е залегнала във всички учебници по история, а от 2009 година в историческата столица на България – Велико Търново и редица други български градове също отбелязват обесването на Васил Левски на тази дата. Други продължават да държат на 19 февруари.

152-рата годишнина от гибелта на Апостола на свободата Васил Левски ще бъде отбелязана на 18 и 19 февруари с военни и общоградски ритуали с участието на представителни военни подразделения от Сухопътните войски, Военновъздушните сили, Военноморските сили, Съвместното командване на специалните операции, Командването за логистична поддръжка (КЛП), Националната гвардейска част (НГЧ), висшите военни училища. Това съобщиха от пресцентъра на министерството на отбраната.

На 18 февруари в родния град на Васил Левски Карлово ще се проведе възпоменателна церемония на едноименния площад с участието на представителни формирования и военния духов оркестър на 61-ва Стрямска механизирана бригада (начален час 18.00 ч). По-рано през деня ще се проведе и общоградско паметно шествие с участието на военнослужещи от 61-ва механизирана бригада (от 10.00 часа).

Същия ден в Стара Загора, Хасково, Ямбол, Горна Оряховица и Чирпан личен състав от състава на 2-ра механизирана бригада, 59-ти батальон за ядрена химикобиологична защита и екология (ЯХБЗ и Е) и Първи разузнавателен батальон ще почетат паметта на Апостола с поднасяне на венци и цветя пред неговите паметници от 11.00 часа. В Русе поклонението е от 11.30 часа. В Община Златица от 18.00 ч. е ритуалът, където военнослужещи от 38-ми батальон за ЯХБЗ и Е ще поднесат венци и цветя пред паметната плоча на Васил Левски. В Благоевград, Дупница и Петрич военнослужещи от Трето Бригадно командване ще участват в ритуали по полагане на венци и цветя в знак на признателност към живота и делото на Апостола от 18.30 ч.

Националният военен университет (НВУ) „Васил Левски" във Велико Търново е подготвил поредица от събития за отбелязването на годишнината. На 18 февруари от 08.00 ч. ще се проведе военен ритуал за полагане на венци и цветя на признателност пред паметника на Левски на Ритуалния плац в НВУ. От 10.00 ч. започва поход на курсанти до Къкринското ханче, където съвместно с Община Ловеч, ще се проведе военен ритуал за полагане на венци и цветя на признателност пред паметника на Левски. От 16.00 ч. е отбелязването на годишнината във Велико Търново пред паметника на Васил Левски с военен ритуал за полагане на венци и цветя на признателност, организиран съвместно с Община Велико Търново. Ден по-късно деца от детски градини и ученици ще посетят НВУ във връзка с годишнината. В Ловеч от 18:00 ч. е гражданското поклонение с военен ритуал на паметника на Васил Левски с участието на военнослужещи от КЛП.

Във Варна за първи път военният ритуал за отбелязването на годишнината ще се проведе на 18 февруари от 10.00 ч. пред паметника на Левски в Морската градина, където ще бъдат положени венци и цветя и ще бъде отслужена заупокойна молитва. Съорганизатори са Военноморските сили, Община Варна и Варненската и Великопреславска света митрополия.

На 19 февруари ще продължат военните ритуали за отбелязването на годишнината от гибелта на Дякона. В София Националната гвардейска част ще постави почетни часови пред паметника на Апостола на свободата през целия ден, а от 18.00 ч ще проведе възпоменателна церемония. От 11.00 ч на ритуала пред паметника в кв. „Горубляне" ще участва Представителният военен духов оркестър на Сухопътните войски. В Пловдив от 11.00 часа започва поклонението пред паметника на Васил Левски с участието на представителни военни формирования (почетна рота, военен духов оркестър и венценосци), членове на Общински комитет „Васил Левски" и Комитет „Родолюбие". В Асеновград от 08.00 часа ще бъдат поднесени венци и цветя пред паметника на Апостола.

В Смолян почетен караул от 101-ви алпийски полк ще участва в ритуала пред паметника на Апостола на свободата от 18.30 часа в ПМГ „Васил Левски".

В Сливен представителни формирования от Центъра за подготовка на специалисти ще поднесат венци и цветя пред паметника на Апостола.

В Бургас с ритуал за поднасяне на венци и цветя с участието на военнослужещи от Военноморските сили годишнината ще бъде отбелязана от 18.00 ч.

В Димитровград от 11.00 ч е ритуалът с участието на представителни формирования от 31-ви механизиран батальон от състава на 2-ра Тунджанска механизирана бригада.

В Шумен в ритуала от 11.00 часа ще участват военнослужещи от Базата за ремонт на въоръжение и техника и подготовката на резервисти и от 29-ти механизиран батальон, от състава на 5-то бригадно командване".

В Белене от 10.30 ч. военнослужещи от 55-ти инженерен полк ще участват във възпоменателно събитие в двора на Основно училище „Васил Левски".

Ритуалите по отдаване на почит пред паметта и делото на Васил Левски започнаха още на 16 февруари с поход-поклонение и възпоменателен митинг пред бюст-паметника на Васил Левски в Мулдавски манастир „Света Петка", в който участваха военнослужещи от 4-ти артилерийски полк, съобщава военното министерство..

152 години безсмъртие на Васил Левски ще бъдат отбелязани във Велико Търново на 18 февруари, съобщават от общината.

Паметта на Апостола ще бъде почетена с военен ритуал в 16:00ч., който ще се проведе пред паметника на Левски в центъра на старопрестолния град, съобщи във фейсбук страницата си кметът Даниел Панов.

Програмата включва приемане на Почетния караул, изпълнение на родолюбивата композиция „Апостоле" от Детска вокална група „Пеещи камбанки", литературно четене от курсанти от Национален университет „Васил Левски", слово, заупокойна молитва и поднасяне на венци и цветя. Ритуалът ще завърши с химна на Република България.

Преклонението пред Апостола налага временна организация на движението на 18 февруари. От 15:30 до 17:00ч. ще бъде затворена главната улица „Васил Левски". Общественият транспорт ще използва обходни маршрути по ул. „Бачо Киро", „Седми юли" и „Христо Ботев", съобщават от общината.

В Ловеч честванията ще започнат с 8:30 ч. с туристически поход „По стъпките на Апостола" от града до Къкринското ханче, през местността Пази мост, съобщават от общината. В 10:30 ч. има поклонение в историческата местност Пази мост. В 11:10 ч. следва гражданско поклонение с военен ритуал от НВУ „Васил Левски" - Велико Търново пред паметника на Васил Левски в Къкринското ханче с участие на ученици от ОУ „Васил Левски" - Ловеч
В 11:45 ч. ще има възстановка на залавянето на Васил Левски в Къкринското ханче, организирана от регионални клубове при НД „Традиция"
В 17:30 ч. ще бъде отслужена панихида за Апостола в храм „Успение Богородично", кв. „Вароша", а в 18 ч. - гражданско поклонение с военен ритуал на паметника на Васил Левски в Ловеч с участието на военнослужещи от Военен гарнизон - Ловеч.

Видео

Коментари