Димитър Зоров: До 80% набъбва цената на кофичка мляко до рафта
От 70 до 80 процента надценка върху доставната цена на кофичка кисело се слага в търговските вериги. Това твърди Димитър Зоров, един от крупните производители на мляко и млечни продукти у нас и председател на браншовата асоциация. Според него обявените от премиера Желязков и ресорните министри мерки след съботното извънредно заседание заради цените нямало да сработят в млечния сектор.
Транспортът от мандрата и заплатите на 30-те хиляди души, които работят в търговията, част от надценката ли са, заслужават ли ги хората тези пари. Тях също ли бойкотираме, попипа обаче икономистът Петър Ганев, който гостува в неделното студио на "Тази сутрин" по bTV и с когото Зоров влезе в задочен спор. И защо, като бойкотираме големите магазини, където са лошите хора с големите заплати, да пазаруваме същото мляко на същите цени в малките магазини, продължи анализаторът.
Нещо, организира на Балканите през социалните мрежи с лицата на политици, не е точно граждански бойкот, смята икономистът. Напомни, че ИПИ още в началото прогнозира как инициативата бързо ще дойде и в България. Подчерта, че има известна асистенция от държавата в този процес - бе изненадващо например вчера министър Теменужка Петкова да обобщава резултатите от бойкота, но няма лошо да се проверяват и скъсяват веригите на доставките, каза Ганев, който е анализатор от Института за пазарна икономика.
Голямото изкривяване у нас е точно в млечния сектор, отчете той. Но да посочим, че жената на касата, която е накрая на цялата тази вериги от посредници и прекупвачи, е виновна - това е пагубно, предупреди икономистът.
Към 50% са големите магазини у нас, това е трендът и на Запад, накъде стигат и повече като дял. Но вече се появяват нови вериги, предимно по курортите навлизат такива локални играчи. Има и местни, например в Хасково.
Колкото може да се експлоатира темата с бойкотите, ще се експлоатира. Дори президентът е в нея - каза за 30% поскъпване от началото на годината, което е абсолютно невярно. Но ще се държи темата от политиците, защото така си говорим за бойкот на магазините и за вейпове, а не за проектобюджета - какъвто няма, и еврозоната, подчерта Ганев.