Тръмп може да поиска ЕС да плати за възстановяването на Украйна
В Брюксел смутени - няма диалог с републиканеца
Телефонният разговор между президента на САЩ Доналд Тръмп и руския лидер Владимир Путин смути мнозина и отвори вратата за поредица от предположения каква ще е съдбата на Украйна и как би приключила тригодишната война.
Макар пътят към мира да остава несигурен, тъй като Путин “не показва, че иска да направи компромис”, линиите на споразумението за Украйна, изглежда, се оформят, пише “Блумбърг”. Според анализатори има три основни сценария по пътя към дългоочаквания мир.
Най-вероятният вариант предвижда, че украинските територии, които са окупирани от Русия, ще се окажат “заклещени” между Киев и Москва, но реално контрола им ще поеме Путин. Възможни са обаче и някои
териториални размени,
например части от руската Курска област, които понастоящем са окупирани от украинските сили, да останат в ръцете на Киев.
Украйна би следвало да получи гаранции за сигурност, като обаче анализаторите не смятат, че членството в НАТО ще е сред тях. Страните от ЕС същевременно ще се опитват да убедят САЩ да продължи да дава военна помощ на Украйна, докато самите те засилват собствената си отбрана.
Вторият сценарий, който е “идеалният за Киев”, включва двустранен ангажимент между Брюксел и Вашингтон да се намесят, ако Москва наруши условията на потенциално мирно споразумение. Анализаторите обаче отбелязват, че дори най-верните поддръжници на Украйна се опасяват от риска за пряк контакт с Русия.
Вместо това съюзниците биха могли да се ангажират с увеличаване на военната помощ за Киев, засилване на санкциите срещу Русия, подпомагане на развитието на украинската отбранителна промишленост и реформи в армията. Този сценарий би могъл и да отвори вратата на Украйна към ЕС в рамките на десетилетие, което би засилило източният фланг на блока.
Третия и последен сценарий експертите определят като “кошмарен” за Киев. При него Тръмп почва да губи интерес за бъдещето на Украйна още преди да се стигне до примирие, спира финансовата и военната подкрепа и оставя
европейските страни да се оправят сами
Украйна все пак би запазила суверенитета си, но ползите ще бъдат за Русия, като например контрола над окупираните територии и пълно блокиране на пътя на Киев към НАТО. Същевременно украинският президент Володимир Зеленски категорично заяви в четвъртък, че няма да приеме мирно споразумение, сключено между САЩ и Русия без участието на Киев.
На този фон европейски служители, запазили анонимност, изразиха притесненията си къде стои Брюксел на масата за преговори, съобщи “Файненшъл Таймс”. “Американците не виждат ролята на Европа в решаването на важните въпроси. Това ще бъде истинско изпитание за единството. Тръмп гледа на нас като на пари”, коментира един от служителите. Според него републиканецът ще поиска от ЕС да плати за възстановяването на Украйна и да прати миротворци на място.
Евродипломатите се опасяват, че ЕС трудно води диалог с Тръмп, като това се оказва непосилна задача дори за шефката на ЕК Урсула фон дер Лайен. Отношенията на ЕС с новата администрация на Белия дом са “толкова лоши, че на практика не съществуват”, потвърждават и източници на “Политико”. Според изданието европейските служители са били много изненадани от изявленията на Тръмп и шефа на Пентагона Пийт Хегсет, че е нереалистично Украйна да върне границите си от преди 2014 г. и да се присъедини към НАТО.