София ще расте по-кротко – само в три квартала ще има бум, а жителите ще стареят (Графика)
- Забраняват блок или скъпа къща в нищото - без улица, тротоар или канал
- 104 хил. нови жилища в столицата, инвестиционният натиск ще се поддържа от забогатялата средна класа
София забавя осезаемо темпа, с който расте строителството. Но пък населението ще старее през следващите 25 години - към 2050-а то ще се увеличи само с 11,8 хил. души. Това сочи актуализираната демографска прогноза на общинското предприятие "Софияплан".
Ще намалява и миграцията към столицата от съседните общини. В идните 25 години механичният прираст ще е около 89 000 души. Но постепенно ще се свива - след 5 г. ще е 3500 човека, а през 2050-а се очаква да е около 2900.
Намаляването на механичния поток ще е заради
изчерпващ се мигрантски капацитет на селищата извън София
"Макар и затихващ, инвестиционният натиск ще остане значителен поради забогатяване на средната класа и търсене на жилища за капиталова ниша", пишат експертите в прогнозата.
В центъра намалението на населението ще е с 4,6%. Логично в жилищните квартали този темп на стопяване да е по-малък - 0,94%. (Виж картата)
Най-високо нарастване е прогнозирано за "Малинова долина - запад". Там населението ще се вдигне със 150% - 4388 души. Следва друг нов квартал - "Манастирски ливади - изток", като увеличението е 52%, или 4525 души.
Ръст на населението ще има и във "Факултета",
като прогнозата е за 52%, които са 6427 души.
Кварталите са една от групите с прогнозиран положителен баланс (около 10%). С най-голям прогнозиран растеж са "Витоша-Лозенец" с 41% ръст, "Христо Ботев" с 52%, "Павлово - Бъкстон" с 21% и "Модерно предградие" с 36%.
Демографски София ще старее.
Децата до 2 г. ще се увеличават само с по 0,02% на 10 години
Тези между 3 и 6 г. - с по 0,96% на десетгодишен период. Най-голямо ще е нарастването във възрастта за начално образование (7-14 г.) - с 1,32%. Групата на тийнейджърите обаче ще се свива с по 0,69%.
Столичаните в трудоспособна възраст (19-64 г.) ще намаляват със сериозни темпове - 5,57% за по 10 г., или с по 0,56% средногодишно.
И при пенсионерите следваме европейските и национални тенденции, които ще нарастват кaто относителен дял с темп около 3,98% за периода.
До 2050-а може да се очаква да се въведат в експлоатация около 104 000 жилища (94 хил. вече разрешени и около 10 хил. новоинициирани).
На този фон приоритет за кмета Васил Терзиев ще е да се спре хаотичното строителство
Той вече лично отговаря за градоустройството - с контрол къде и какво ще се строи.
Най-големите проблеми идват от приетия преди 16 години Общ устройствен план на София. Амбицията на общината е да направи задание за нов ОУП до края на годината, но целият процес минава през парламента и правителството, което ще отнеме време.
Затова екипът на Терзиев работи по промяна на наредбите за зелената система и по анализа на трафика, където да се прогнозира как ще се увеличи потокът от коли от новите сгради. Ще се вдигне таксата за разрешително за строеж, разрешаване и одобряване на подробни устройствени планове, разглеждане на проекти и потенциално зониране на териториите.
Контрол от Столичната община над строителството поискаха и жителите на "Малинова долина" на протест преди дни. "Кварталът ни е
най-голямата строителна площадка в България и на Балканите
А няма изградени улици. Един ден, когато цялото това строителство завърши, хората ще разберат, че в нашия квартал не са планирани озеленяване, училище, никаква социална инфраструктура", предупреждават протестиращи.
За да се избегнат казуси с гета като "Манастирски ливади", "Малинова долина" и "Кръстова вада", от 3 месеца кметският екип работи за спиране на практиката да се одобряват малки ПУП-ове. При тях през годините нови сгради се оказаха на тесни улици, без тротоари и канализация.
"Всичко там се прави на парче и после се чудим защо няма канализация", обясни преди дни Терзиев. С промяната вече няма да се одобряват планове за единични блокчета в южните квартали и
къщи за милиони, които са в нищото,
без улици и обречени завинаги да са със септични ями.
Плановете ще се изготвят цялостно най-вече в "Панчарево", "Драгалевци", "Бояна", "Бистрица", "Банкя", "Горубляне" и "Нови Искър". Амбицията на общината е това да се случи за 1-2 години, а не да се проточи 10.
Цялата процедура пък ще става по чл. 16 от Закона за устройство на територията за неурегулирани територии. Така общината ще придобива до 25% от частните имоти, за да изгражда зeлeнaтa cиcтeмa, coциaлнaтa и техническата инфраструктура.
Друг от големите проблеми на Общия устройствен план било разрешаването на строителството за жилищни блокове, маскирани като офиси.
В "Драгалевци", "Симеоново" и други квартали, оформени чрез застрояването на жилищни сгради и плътни огради, пък има "улици" по 2 - 3 метра. В ОУП от 1938 г. софийските улици са с ширина минимум 12 м, а днес такива от 9 м се считат за "нормални" при моторизация не по-малко от 550 автомобила на 1000 жители.
По действащите планове не е извършвано отчуждаване за детски градини, като от 195 терена едва 8 са били отчуждени през последните 11 г.
В "Манастирски ливади-изток" най-накрая ще има и общинско училище
През януари се даде старт на конкурса за архитектурния му проект, то ще е на ул. "Тодор Джебаров". Предвидената площ е 8324 кв. м, като се планира към училището да има басейн и зони за паркинг. Още по- важно е, че то ще бъде иновативно и вместо познатите класни стаи в коридори ще има специални ядра за отделните възрастови групи.