Иде ли по-евтин бензин, защото Тръмп иска да притисне Путин
Ключът е в Саудитска Арабия
Когато Доналд Тръмп спечели изборите, борсовите индекси скочиха еуфорично в очакване на обещаните ниски данъци, дерегулиране на икономиката и преследване на икономически растеж.
Обаче петролните акции в голяма степен останаха изолирани от тази всеобхватна еуфория. И то не заради някакви негативни очаквания за сектора от Тръмп. Точно обратното, новият президент постоянно демонстрира пълната си подкрепа за петролния сектор в Америка и обещава да спре подпомагането на зелената енергия.
Това, което притеснява петролния сектор, е, че любовта на Тръмп към сектора не е съвсем безкористна. Доналд Тръмп многократно в кампанията обещаваше да увеличи производството на петрол и газ и да залее пазарите с евтина енергия. Това е ключовата дума, която притеснява петролния сектор - “евтина” енергия.
Идеята е увеличеното предлагане на петрол да доведе до по-ниски цени на горивата. И оттам да служи като антиинфлационно средство и като стимул за развитие на енергоемките сектори в икономиката.
Инфлацията е горещ картоф в САЩ, особено след като редица анализатори обявиха, че точно тя е причината демократите да загубят изборите през ноември - републиканците взеха не само президентската институция, но и мнозинство в Сената и Конгреса.
Когато се говори за инфлация в Америка, финансовите анализатори следят официалния индекс на потребителските цени, но за обикновения американец най-популярният индикатор е цената на бензина. Стотици милиони американци шофират ежедневно и често зареждат, което прави цената на бензина най-следената цена в икономиката. Затова цената на петрола е с огромна политическа тежест.
Така че Тръмп предпочита повече производство на петрол и по-ниски цени. Обаче петролният сектор предпочита по-малко производство и по-високи цени - това увеличава нормата на печалба. Неслучайно в последните дни тече кампания, в която високопоставени източници от бранша обясняват, че при ниски цени няма как да инвестират достатъчно, за да повишат производството.
“Файненшъл Таймс” излезе със заглавие “Уолстрийт ще попречи на плана на Доналд Тръмп за увеличаване на петрола в САЩ”, намеквайки, че инвеститорите в петролните компании искат високи печалби, а не високо производство.
Америка е пазарна икономика и това ограничава директното влияние, но властите не са съвсем безпомощни. Републиканците залагат множество мерки за петролния и газовия сектор, като дерегулиране и премахване на ограничения, които ще намалят разходите и ще стимулират инвестициите. Тръмп също така обяви, че ще напълни догоре Стратегическия петролен резерв, което е един сериозен финансов стимул за местното производство.
Дори тези мерки да подействат, ще са нужни години преди производството да се повиши с 3 милиона барела на ден, колкото обеща новият финансов министър на САЩ. Но Тръмп има нужда от по-голяма бързина и гъвкавост. Новата администрация заплашва Канада с мита, но Канада е голям вносител на петрол в САЩ и налагането на мита може рязко да намали предлагането и да вдигне цените.
Очакванията са, че Тръмп ще наложи твърди санкции срещу Иран, както през първия мандат, което рязко ще намали предлагането на петрол на световния пазар. Същото се отнася и за Венесуела. Наскоро Тръмп заплаши и Русия със санкции, ако не се включи в мирни преговори за спиране на войната.
Всяко налагане на санкции или мита на голям производител на петрол може да наруши баланса на световния пазар и да вдигне цените. Например в началото на януари президентът Байдън наложи санкции на част от “сенчестия флот”, с който Русия изнася петрол, и цените на петрола рязко скочиха. Мащабните санкции, планирани от Тръмп, биха вдигнали рязко цените, което гласоподавателите в Америка няма да одобрят. Има ли изход?
Решението е Саудитска Арабия. Те са единственият голям производител на петрол, който има свободен капацитет и може бързо да увеличи производството с милиони барели на ден. Неслучайно в речта си в Давос Тръмп обяви, че ще поиска от саудитците да увеличат производството на петрол и да свалят цените.
Тръмп вметна, че сегашните високи цени на петрола осигуряват средства на Русия да продължи войната в Украйна. Той добави, че сваляне на цените на петрола ще понижи инфлацията и ще свали лихвените проценти, насърчавайки икономиката.
Първото посещение на Тръмп в чужбина по време на първия му мандат беше именно в Саудитска Арабия. Тогава той обясни, че е отишъл първо там, защото саудитците са обещали да закупят американски стоки за стотици милиарди долари.
Сега Саудитска Арабия също желае да привлече Тръмп за първо посещение, ангажирайки се с 600 милиарда долара инвестиции и покупки. Но този път Тръмп иска нещо повече - контрол върху петролното кранче в Саудитска Арабия.
Но защо Саудитска Арабия би се съгласила да увеличи производството и да рискува ниски цени на петрола? Отговорът е, че сегашните високи цени на петрола се поддържат с цената на огромни ограничения на производството в Саудитска Арабия, които все повече тежат на саудитската икономика. Нещо повече, саудитците биха се радвали на санкции и отслабване на регионалния съперник Иран. Намалено производство в Иран ще позволи на Саудитска Арабия да увеличи производството и да спечели десетки милиарди долари приходи. Саудитска Арабия без съмнение би била доволна да си върне и позициите на американския пазар, които бяха отнети от канадския петрол.
Така че има път за постигане на разбирателство между САЩ и Саудитска Арабия за петрола - ще получим индикация за него, ако Тръмп реши да отиде на посещение в Саудитска Арабия.
Най-четени
-
Галерия Разгадаха Лисабонското земетресение от 1755 г.
Непокрити с кора скали в земната мантия са причината за мощната енергия, довела и до трансатлантическо цунами Земетресение с магнитуд около 9 по Рихтер като разрушилото Лисабон през 1755 г
-
Данаил Веселинов: Ще живея. 4 месеца бяхме в една стая, бяхме си затворници
Четири месеца бяхме в една стая с един телевизор, без право да излизаме никъде. Бяхме си затворници. Това каза освободеният старши помощник-капитан Данаил Веселинов
-
Галерия Путин изостави Кабаева срещу $120 милиона
Бившата гимнастичка е получила 20 имота, сред които къща във Валдай и огромен спортен комплекс, прехвърлен й от "Газпром" Фондацията й получава милиони дарения, които обаче не помагат на деца
-
Ще засенчи ли втората дама Мелания?
Уша Ванс е сбъднала американската мечта, за съпруга си е "генетична аномалия" - красива и умна. Пралеля й: Нейната съдба се случва на един от милиони На церемонията по встъпването на Доналд Тръмп
-
Галерия 30 ценни картини на Иван Милев изчезват от трезор след 9.IX.1944 г.
Художникът рисува черепи след участието си в Първата световна война Повлиян от европейския модернизъм и декаданс, вае пушач на опиум Наричаният българския Густав Климт е приятел на Гео Милев 30 от