Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Доналд Тръмп
СНИМКА: АРХИВ
Доналд Тръмп СНИМКА: АРХИВ

Топката е в полето на нашите политици: ако подходят добронамерено и открито, той обещае ли нещо, винаги го изпълнява, казва Йонко Мермерски

В момента едва ли има европейски лидер, който трескаво да не пресмята какво точно ще му струва идването на Доналд Тръмп на власт. На иногурацията му основните фигури от Стария континент знаково не бяха поканени и от днес всички ще се готвят за трудните пазарлъци с костеливия американски президент, решен да си отмъсти на всички, които го атакуваха по време на изборната надпревара. Затова потърсихме човек, който го познава достатъчно добре, за да разчете знаците му към България.

"Единият бе през 2019 г. в Овалния кабинет, когато каза, че ще махне визите, но бе отстранен от поста - обясни пред "24 часа - 168 истории" Йонко Мермерски, българинът, който бе преводач в екипа на Тръмп. - Сега е в ръцете на нашите политици да подходят персонално и да измъкнат обещание от него по този въпрос. Той даде ли дума, го прави, важното е някой от нашите управляващи да го предразположи. Не е редно да чакаме на опашки за визи."

Другият знак на Тръмп, който пряко засяга България, е призивът му европейските съюзници в НАТО да отделят по 5% за отбрана. На практика звучи като стряскащ ултиматум, но логиката му е, че след като Русия отделя всяка година по 7 - 8%, Алиансът в един момент ще изостане драматично. Още повече, именно Тръмп бе човекът, предупредил Европа преди 2019 г., че финансира армията на Путин, купувайки природен газ от него.

Една неудобна истина, която днес US президентът с удоволствие натяква, защото след войната срещу Украйна се оказа прав. За беда, постигането на 5% от брутния вътрешен продукт за момента изглежда нерешима задача, като се има предвид, че дори най-богатите държави в ЕС като Германия и Франция през 2023 г. заделяха по 1,5 и 1,9%, а през тази едва минаха двупроцентовата граница. Страни като Испания и Турция са с около 2%, а Италия е с 1,4%. Единствено Полша, която граничи с Русия, стига до 3,9%.

България благодарение на покупките на изтребителите през 2023 г. отчете 1,9%, което е колосална сума - 1,9 млрд. долара или 3,5 млрд. лв. През 2024 г. постигнахме 2,2 на сто - отново заради инвестиции във F-16. Но тъй като брутният ни вътрешен продукт расте с всяка година и през 2025 г. се очаква да е 215 млрд. лв., 5% върху тази сума звучат стряскащо - колосалните 10,7 млрд. лв. И ако се вслушаме в призива на Тръмп, тази цифра ще расте ежегодно.

С други думи, ще сме изправени пред бруталната дилема от какво да се "реже" в оскъдните ни бюджети, за да има за армията. 

Същият въпрос стои и пред останалите съюзници от Европа. В момента те отделят 380 млрд. долара за отбрана и за да достигнат 5%, тази сума трябва да надмине 800 млрд. годишно.

Дали ситуацията обаче е толкова драматична?

"Всеки, който е чел книгата на Тръмп "Изкуството на сделката", знае, че той започва агресивно, примерно с 5 на сто годишно, за да принуди всички да се спрат на 2,5 - 3% - обясни Йонко Мермерски. - Няма как толкова много държави от ЕС да са около един и малко над 1% от БВП." 

Д-р Йонко Мермерски
Д-р Йонко Мермерски

Според него голямото предимство от идването на власт на Тръмп ще е, че ще има мир, тъй като с предишната администрация на Белия дом конфликтът в Украйна би ескалирал.

"Тогава военните действия щяха да се пренесат, но не на територията на Германия, а на Източния блок", допълни още той. Според Мермерски не е никак случайно, че още с встъпването му в длъжност в Газа бе обявено примирие. Дори администрацията на Байдън не го отрече", посочи той.

Другият знак на Тръмп, който може сериозно да засегне икономиката на България, са анонсите му за вдигане на митата за страните от ЕС с 20 - 25%. За българските компании това ще е сериозен стрес, защото в момента те изнасят много повече, отколкото американските фирми у нас. През 2023 г. търговското ни салдо е било 873 млн. лв., а през миналата година се е повишило до почти 1,1 млрд. лв. Очевидно е, че при високи мита само най-конкурентните наши продукти ще успеят да се промъкнат на американските пазари, и то с неимоверни усилия и "пилене" на разходи до възможния минимум.

"Това е типично позициониране от гледна точка на Тръмп - обясни Мермерски. - ЕС са в по-слаба позиция и това е неговият начин: започва с абсурдно агресивно предложение, за да може в хода на разговорите да се стигне до приемлив вариант."

"Забележете, че с тези, които той смята за силни, не се държи така - примерно с лидерите на Китай, Русия опитва с добро, след което започва да атакува - обясни Мермерски. - Но първо трябва да стане разговор. Дори с Путин Тръмп ще подходи лично, не може в момента никой да не иска да седне на масата за преговори."

Според него сегашната стратегия на американския президент брилянтно е описана в бестселъра му. "Със силен противник няма нужда да се конфронтираш, защото така само ще го мотивираш допълнително. В такива случаи целта е да се разчупи ледът, да го предразположиш, за да започне реалното обсъждане на проблемите. Тръмп вярва във всичко, което изрича, и затова хората му вярват."

Според Мермерски българските политици, които имат шанс за успешен пробив в преговорите с американския президент, трябва да са от типа на Джорджа Мелони и Виктор Орбан:

"Тръмп е комуникатор, ще се разбере с всеки, който прояви личностна отговорност, добронамереност, откритост, прямота; от наблюденията ми по начина, по който комуникира с Бойко Борисов, двамата имат 100-процентово съвпадение. Ако бе премиер, на една втора среща нямаше да се наложи да чупят ледовете, направо щяха да минат на конкретиката и всеки да каже какво иска. Тоест ако Борисов бе министър-председател и при това съвпадение щеше да е по-лесно, но той направи огромен компромис и отстъпи, за да се състави това правителство. Така че ако Тръмп се среща с наш лидер, това би трябвало да е Росен Желязков, и за да "стоплим" по-бързо отношенията, ще е по-добре да възприемем политиката на Мелони и Орбан."