Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Временният председател на БСП Атанас Зафиров и другият съпредседател на парламентарната група на БСП Борислав Гуцанов са готови а са министри в кабинет на ГЕРБ. Снимка Велислав Николов
Временният председател на БСП Атанас Зафиров и другият съпредседател на парламентарната група на БСП Борислав Гуцанов са готови а са министри в кабинет на ГЕРБ. Снимка Велислав Николов

Двамата съпредседатели на парламентарната група Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов, както и още трима членове на пленума са готови да са министри 

Правителството на ГЕРБ ще получи подкрепа от БСП, реши Националният съвет на партията. След няколко часа дебати дали парламентарната група трябва да бъде част от управление, излъчено от първия мандатоносител, пленумът реши да го направи, освен това официално позволи на свои членове да бъдат министри. 102 бяха "за" участие в кабинет на ГЕРБ, седмина се въздържаха, а 13 бяха против, научи "24 часа".

В началото на заседанието временният председател на партията Атанас Зафиров дал отчет как са преминали разговорите за съставяне на редовно правителство. След това представи на членовете и споразумението, до което са достигнали ГЕРБ-СДС, ИТН и БСП, станало ясно, че подкрепа се чака и от хората на Ахмед Доган в парламента - ДПС-ДПС.

Зафиров изредил и предложенията на Изпълнителното бюро за министри - себе си за силов вицепремиер без портфейл, другият съпредседател на парламентарната група Борислав Гуцанов за социален министър и бившият земеделски министър в кабинета "Петков" Иван Иванов. Освен тях социалистите предлагат дългогодишния депутат Манол Генов за МОСВ, а общинският съветник в столицата Иван Пешев за спортното министерство.

Иванов и ръководството акцентираха, че страната се нуждае от редовен кабинет. Наложена била и тезата, че без управленско мнозинство няма да има и държавен бюджет. Това обаче провокирало кмета на Дряново Трифон Панчев да изрази съмнения в тази теза. "Това е абсолютно изнудване. Разбирам рисковете - всеки ще си предлага някакви неща по бюджета, ще вдигнем дефицита и т.н... Но това не звучи сериозно и хората по места не го приемат", заявил той. И се ядосал на разпространеното ден по-рано прессъобщение от "Позитано" 20, че кметовете на БСП напълно приемали коалиционно управление. Общинският съвет на социалистите в Дряново например спешно се събрал и наложил на Панчев като техен представител в Националния съвет да гласува "против" участие в кабинет на ГЕРБ.

В подкрепа на участието на БСП в кабинета на ГЕРБ се изказал и друг от зам.-председателите на партията, евродепутатът Кристиан Вигенин. Той обаче настоял след днешното заседание партията да обясни защо влиза в управлението, кое налага смяната на години отстояваната позиция срещу съвместно управление с ГЕРБ, как ще се отстояват левите политики и има ли граница на компромисите, които предстои да се правят.

На фона на многото проблеми пред партията, включително и предстоящите вътрешнопартийни избори, той отбелязал, че БСП е на път да се ангажира с управление на държава в криза. Очертава се силно рестриктивен бюджет, предупредил Вигенин като припомнил и бързането на ГЕРБ и ИТН за влизане в еврозоната. Според него са договорени отлични ресори за представителите на БСП, но в тези ресори липсата на средства ще се отрази най-сериозно.

Той смята, че текстовете в споразумението, макар да отразяват приоритетите на БСП, са твърде общи и не дават гаранция, че ще бъдат реализирани. И макар да смята, че БСП трябва да е конструктивна опозиция, Вигенин защитил тезата, че БСП трябва да участва в правителството, защото иначе такова няма да има.

Дебатът се нагорещил от мнение в залата, което предложило алтернативен изход от ситуацията - пленумът да подкрепи редовно правителство, предложено от ГЕРБ, парламентарната група да подкрепя приоритетите, които са съгласувани, а БСП да не участва в изпълнителната власт.

Един от участниците в преговорния екип по съставянето на кабинет, Кирил Добрев изразил скепсис към суперлативите, които се чули в залата за постигнатите договорености. И обяснил, че с 20 народни представители не могат да постигнат кой знае какво, нито пък могат да надвикат други от парламентарните групи. Според него БСП трябва да влезе във властта, за да се опита да реализира програмите и обешанията си.

"Приемаме участието във властта като инжекция адреналин в сърцето с ясното съзнание, че сърцето може да не издържи, но това е някакъв шанс това тяло да се върне отново към живот", казал Добрев. Според него оценката за решението ще дойде на предстоящия конгрес през февруари, ако е грешно, други ще ги заместят в следващия пленум.