Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

В нашето общество е утвърдено мнението, че преместването на възрастен човек в дом за възрастни хора е равносилно на изоставяне и липса на любов от страна на семейството. В същото време самотният живот на човек в преклонна възраст, с редки посещения от роднини през уикенда, се счита за нормален.

Защо много хора се страхуват да предложат на своя възрастен роднина преместване в частен дом за стари хора? Отговорът се крие в често срещаните митове, които сега ще се опитаме да развенчаем.

Мит 1 – в старческия дом има лоши условия на живот

Всъщност, съвременните частни домове за възрастни хора са по-добре обзаведени от много жилища. Сградите са реновирани, стаите са уютни и функционални. Външната част е добре поддържана, благоприятна за разходки и почивка на чист въздух.

Средата е предвидена за инвалиди, възрастни хора, които използват проходилки, колички и затова стаите нямат прагове, пътеките са гладки, вратите са широки, има асансьор и така нататък. Всичко това значително улеснява живота на възрастните хора и намалява риска от падане.

А колкото до хигиената, още по време на строителството и довършителните работи се използват материали, които са лесни за почистване и не абсорбират миризми. Добре обученият персонал поддържа безупречна чистота. Възрастните хора се къпят редовно, сменят бельо и горни дрехи. Стаите не миришат на храна и лекарства, защото обикновено трапезарията не се намира в жилищната сграда, както манипулационните.

Мит 2 – храната в старческите домове е отвратителна

Истината е, че има голям избор от здравословни храни, сезонни зеленчуци и плодове, здравословни напитки и лесно смилаеми десерти.

Мит 3 – грубо отношение на персонала

В частните домове за възрастни хора назначаването на персонала зависи от доброжелателността, коректността, приветливостта и тактичността. Освен това камери са монтирани навсякъде - в стаи, коридори, трапезария и на цялата територия. Всички, работещи в частен дом за стари хора, са приятелски настроени дори към обитателите с по-труден характер и са тактични по време на медицински и хигиенни процедури.

Мит 4 – скука голяма!

По някаква причина много хора смятат, че възрастните хора, живеещи в старчески домове, са ограничени в движението си, не излизат от стаите си и не се забавляват. Всъщност, развлекателните дейности на гостите са много разнообразни - филмови вечери, групи по хоби, танци, четене, концерти, спорт и екскурзии. Освен това, в такива институции възрастните хора могат значително да разширят кръга си от познати, да общуват с различни хора по различни теми и да намерят съмишленици и интересни събеседници.

За да изберете частен дом за възрастни хора, съветваме ви не само да прочетете отзиви за него в интернет, но и лично да го посетите. Така ще можете да видите с очите си всички предимства на живота там и да поговорите лично с тези, които вече живеят в дома. Пансионът може да бъде спасение за тези, които имат в семейството си възрастен човек с деменция или лежащо парализиран пациент. Грижата за такива пациенти е трудна и е необходим денонощен надзор. В частните домове за възрастни хора има квалифициран персонал, който знае как правилно да окаже помощ, да обърне пациента, да му смени бельото, да го измие и нахрани.

Роднините трябва само да посещават по-често своя скъп човек на новото му място на пребиваване, за да се уверят, че той си прекарва повече от добре там.