Европа срещу Мъск - един след друг лидери искат милиардерът да спре да се меси в политиката
Макрон, Шолц, Стармър се изказаха против богаташа
Илон Мъск се превръща в най-недолюбваната личност сред лидерите в Европа, които обвиняват най-богатия човек в света и довереник на Доналд Тръмп, че се намесва пряко в демократичните процеси на континента.
Напрежението ескалира в понеделник, когаго Мъск и премиерът на Великобритания Киър Стармър си размениха критики, свързани със скандал около банди за блудство с деца.
Преди седмица милиардерът нападна лейбъристката власт на Острова заради случай от октомври м.г. Тогава министърката по въпросите на закрилата и насилието срещу жени и деца Джес Филипс отхвърли искане правителството да води
разследване за сексуална експлоатация
на деца в миналото.
На 2 януари опозиционната лидерка Кеми Баденоч призова за национално публично разследване на “скандала с бандите за блудство” на Острова. Ден по-късно Мъск нарече Филипс “защитник на геноцида на изнасилванията” и упрекна Стармър, че докато е бил главен прокурор между 2008 и 2013 г., е стоял безучастно.
Според доклад от 2014 г. на социалния работник Алексис Джей около 1400 уязвими деца, често млади момичета, са били сексуално малтретирани в северния град Ротерхам между 1997 и 2013 г. Подобна била картината и в други градове в региона. Членовете на бандите са били главно мъже от Южна Азия, повечето пакистанци. В доклада си Джей остро критикува “колективния провал” на местните власти отчасти заради това, че се страхували да бъдат набедени за расисти, ако преследват извършителите.
“Затвор за Стармър”, призова Мъск, а след това пусна анкета със заглавие “Да освободи ли Америка народа на Великобритания от тираничното им правителство”.
Стармър побърза да се защити и обвини Мъск, че “прекрачва границата”, като “разпространява лъжи”. Премиерът подчерта, че докато е бил главен прокурор, е възобновил редица случаи, свързани с експлоатация на деца.
На този фон Мъск се
обърна и срещу лидера на реформаторите
Найджъл Фараж. Богаташът заяви, че Фараж трябва да бъде махнат от лидерския пост на партията, тъй като нямал необходимите качества. Само часове по-рано Фараж описа Мъск като “приятел”.
Други европейски лидери също упрекнаха Мъск заради намесата му в политиката на Стария континент. “Ако преди 10 г. някой ни беше казал, че собственикът на една от най-големите социални мрежи в света ще подкрепи ново международно крайнодясно движение и ще се намеси пряко в избори, включително в Германия? Кой щеше да си го представи?”, каза френският президент Еманюел Макрон във връзка с подкрепата на Мъск за “Алтернатива за Германия”.
Подобна беше реакцията на норвежкия премиер Йонас Стьоре: “Обезпокоително е, че се намесва толкова пряко във вътрешните работи на други държави”.
Самият Шолц каза, че няма да полага никакви усилия да се ангажира с Мъск. “Не вярвам в ухажването на благоволението на Мъск. Щастлив съм да оставя това на другите - каза той и допълни: - Правилото е: не хранете трола”.