Георги Тренчев: 5 месеца ме тестваха за академията на ФБР, но я завърших с 94% успех
- Едно от най-интересните дела, по които работих с DEA, засягаше международен трафик на наркотици за 20 млн. долара, дрогата беше импрегнирана в картонените кутии за плодове, твърди следователят, който е магистърът по право и международни икономически отношения
- И още акценти:
- Учихме се от представител на звеното за борба с тероризма към ФБР, създадено след атентата на 11.09.2001 г. - съхраняват база данни за заподозрени терористи
- Провеждаха се обучения както за специални агенти, така и за висши мениджъри и лидери от правоохранителните органи
- Сред 257 души от цял свят бях първият и единствен представител на българската прокуратура
- Бюрото работи с иновативни технологии - 3D реконструкция на местопрестъпления, имат дори симулиран град за тренировки
- Г-н Тренчев, преди дни се завърнахте от САЩ, където бяхте на обучение в Националната академия на ФБР. Колко продължи и как изпратиха точно вас?
- Три месеца продължи обучението в академията. Бях избран измежду всички останали участници в процедурата за избор на български магистрат, който да бъде изпратен за участие в обучение за ръководни кадри (лидери) в Академията на ФБР, щата Вирджиния. Това се случи след предварително договаряне между главния прокурор Борислав Сарафов с партньорите от централата на ФБР във Вашингтон. Трябваше да отговоря на всички изисквания. Те бяха свързани с професионалния опит и нравствени качества, добра физическа подготовка, владеене на английски език и проучване за надежност според изискванията на ФБР. Процедурата продължи около 5 месеца, като моята кандидатура бе одобрена както от главния прокурор, така и от американските партньори.
В обучението участваха 257 представители от различни страни, като аз бях първият и единствен представител на българската прокуратура. Постигнах отлични резултати. Завърших сесия номер 292 на академията с общ резултат над 94% и бях сред най-добре представилите се курсанти във физическите изпитания. Предвид постигнатите резултати ми бяха признати 18 кредита за висше образование в бакалавърски и магистърски програми в САЩ, свързани със силовите структури, криминологията, правото и управлението на сигурността. Много от преподавателите в академията изнасят лекции в най-елитните висши учебни заведения в САЩ, други са бивши служители на ФБР с огромен практически опит.
По време на обучението си пред колегите от випуска изнесох 3 презентации по теми, свързани с отделните предмети. Представих България на интернационалната вечер, което е едно от най-значимите събития по време на цялата сесия. Горд и радостен съм, че моето представяне предизвика голям интерес сред курсантите, администрацията и преподавателите, които бяха впечатлени от българската история, народ и традиции.
- Как изглежда академията, наподобява ли кампус?
- Да, академията на ФБР наподобява кампус. През 1935 г. е създаден институтът за професионално обучение на ФБР. През 1972 г. академията отваря официално врати в базата на морската пехота в град Куантико, щата Вирджиния, намираща се на около 60 км южно от Вашингтон, и е известна като най-елитното заведение за обучение на правоохранителни органи в света. Академията се състои от тренировъчни обекти, учебни зали и лаборатории, спортни съоръжения и жилищна зона и дори симулиран град за тренировки. Провеждат се обучения за специални агенти, специализирани обучения за други правоохранителни органи, изследвания и разработка, симулации и практическо обучение за висши мениджъри и за лидери от правоохранителни органи, в което участвах и аз.
- Разкажете повече за обучението във ФБР?
- Лидерското обучение е основен компонент от дейността на академията и има за цел да развива управленските и стратегически умения на лидерите в правоохранителните органи както в САЩ, така и от цял свят. Основният фокус на тази програма е да се подготвят мениджъри, които да отговарят ефективно на сложни ситуации и да управляват екипи в динамична и предизвикателна среда. Обучението включваше лидерски умения и етика, стратегическо планиране, комуникация и връзки с обществеността, разследващи техники и криминалистика. Важно е да се отбележи, че по-малко от 1% от всички правоохранителни служители в САЩ са избрани да участват в обучението, което подчертава ексклузивния характер на програмата. Методите на обучение включваха практически упражнения, насочени към вземането на бързи и ефективни решения, изучаване на реални случаи от работата на ФБР, групови дискусии, които развиват критичното мислене и работа в екип.
- Имаше ли основен фокус върху една тема - киберпрестъпления или тероризъм например?
- Изучаваните предмети са над 45. Един от тях бе "Подходи на правоприлагащите органи към контратероризма" - ключов предмет в Академията на ФБР, подготвящ лидери да разпознават, анализират и неутрализират терористични заплахи. Темите в този предмет бяха: произход на терористичните движения, разлика между международен и вътрешен тероризъм, примери за значими терористични групи и техните идеологии. Засегнати бяха теми за противодействието на кибератаки и информационни войни.
Методите на преподаване бяха свързани с изучаване на казуси, практически упражнения, работа в екипи за разрешаването на различни терористични сценарии. Изключително интересна бе лекцията, изнесена от представител на Националния център за борба с тероризма към ФБР, който е създаден след атентата на 11 септември 2001 г. Това звено отговаря за съхранението и управлението на база данни за известни или заподозрени терористи. За нас като партньори е наистина важно да взаимодействаме с тази част на ФБР по отношение на контратероризма. В процеса на обучение по този предмет аз изнесох презентация, свързана със случаи на вътрешен тероризъм в България.
- Справка на "24 часа" показа, че последният тест е т.нар. The Yellow Brick Road. Какво представлява той?
- Всяка седмица имахме физически изпитания за сила и издръжливост, последното и най-трудното от тях е именно The Yellow Brick Road. Представлява изтощително бягане от 6,1 мили, или приблизително 10 км, по хълмиста гориста пътека, подготвена от американските морски пехотинци. По пътя си участниците трябваше да се катерим по стени, да бягаме през потоци, да скачаме през симулирани прозорци, да изкачваме скални стени с въжета, да се изкачваме по специална мрежа и др. Участниците, които преминат този труден тест, получават истинска жълта тухла за спомен от постижението си. Аз бях в група с най-бързите курсанти на випуска, между които бяха състезатели, участващи в маратони по бягане, но въпреки това успях да завърша заедно с тях.
На тържественото дипломиране специален гост беше главният прокурор Борислав Сарафов, ръководителят на офиса на ФБР в България - Джордан Лойд, директорът на ФБР - Кристофър Рей, представителят на МВР в САЩ - Ивайло Генков, и др. Доколкото разбрах, е договорено делегация от представители на български правоохранителни органи да посети отново ФБР и през 2025 г. с цел обмяна на опит в операции срещу различни видове престъпност, което е добре и от полза за бъдещата работа.
- Как минаваше един ваш ден в централата на ФБР в град Куантико?
- Програмата бе изключително натоварена и разнообразна. Денят започваше в 6,30 часа. След закуска следваха физически тренировки, които бяха специално изготвени за нас. Продължавахме с учебния процес до 16,30 часа. Много често, дори и след този час имаше организирани събития, на които беше задължително да участваме. Например срещи с представителите на ФБР асоциацията, която обединява всички възпитаници на академията, на която вече съм член и аз. Всички курсанти имаха възможност да посетят централата на ФБР във Вашингтон, Пентагона, Капитолия, Агенцията за борба с наркотиците (DEA), Филаделфия, Ню Йорк и др. През цялото време бяхме удостоени със специално внимание и уважение.
- От кой лектор научихте най-ценните уроци и в коя сфера са те?
- За мен беше впечатляващ примерът, който даде преподавателят по "Лидерство в отговор на престъпленията, свързани с наркотици - Перспектива на казусите" г-н Леуек, отнасящ се до изключително бързо разследване на трафик и разпространение на наркотици. В случая, за който разказа, бяха взели участие ФБР, ДЕА, различни щатски и местни правоприлагащи служби, като операцията и разследването е приключило със задържането в Мексико на един от ръководителите на престъпна група за разпространение на наркотици. В това разследване са били използвани всички възможни процесуални способи като подслушване, проследяване, агенти под прикритие и други, регламентирани от американското законодателство. В операцията по задържането са участвали различни служби за борба срещу организираната престъпност, което е пример за доброто взаимодействие между тях. Всички лектори бяха много добри, а лекциите им - интересни и разбираеми.
- Има ли разлика в материалната база в САЩ и тази у нас?
- Материалната база в академията на ФБР е много модерна и добре оборудвана. Разполага с различни съоръжения, които осигуряват качествено и многостранно обучение. Някои от по-интересните технологии включват 3D реконструкция на местопрестъпления, което представлява технология за създаване на дигитални модели на местопрестъпления, които се използват за обучение по разследвания. Също така съдебни лаборатории за анализ на доказателства, включително изследвания на електронни устройства, тактически полигони за обучение в градска среда с използване на реалистични макети на сгради и улични пространства, инструменти за анализ на социални мрежи, използвани за разследване на престъпления, свързани с тероризъм, измами и други.
В по-голямата си част това са иновации, които допринасят значително за качествената подготовка на кадрите и по-високата ефективност на разследванията. Това определено са добри практики и нововъведения в материалната база, които биха били от полза и в България.
Развитието на технологиите поставя пред нас необходимостта от непрестанно повишаване на квалификацията и задължителна специализация. Това е от изключително значение за постигане на по-високата ефективност в работата и създаване на възможност за надграждане на знанията в определени области като компютърните престъпления, събирането на електронни доказателства, пране на пари и др. Именно в тази посока са насочени и усилията на ръководството на прокуратурата - за повишаване на квалификацията и специализацията на магистратите.
- Разкажете ни интересно дело, върху което сте работили у нас?
- Ще ви разкажа, но без да навлизам в подробности заради изискванията на закона. В професионалния ми път съм разследвал предимно досъдебни производства с фактическата и правна сложност, свързани с корупционни престъпления, злоупотреба с публични средства, политическите права на гражданите, наркотрафик и тероризъм. Голяма част от тях бяха свързани с трансгранична престъпност, което налагаше да се работи съвместно с различни партньорски служби. Едно от делата засягаше международен трафик на наркотици на стойност 20 млн. щатски долара. Характерното за това дело бе, че наркотиците бяха импрегнирани в картонените кутии, в които се пренасяха плодове. По това досъдебно производство работихме съвместно с DEA и испанските правоохранителни органи.
Друго досъдебно производство, което е оставило траен отпечатък в съзнанието ми, беше образувано срещу длъжностни лица, които са нарушили правила, установени за вземане и предоставяне на човешки органи или тъкани - по чл. 349а от НК.
- Според вас защо някои разследвания в България се бавят с години?
- Основен проблем е недостигът и свръхнатовареността на вещите лица, водещи до забавяне на изготвянето на експертизи, в някои случаи дори с години. Особено сериозен е проблемът с вещите лица в областта на съдебната медицина, автотехническите експертизи, финансово-икономическата област, компютърно-техническите науки и др. При делата с фактическа и правна сложност също има различни причини за забавянето им, които са свързани с необходимостта от събиране и анализиране на значителен обем материали. Всичко това налага да бъдат извършени законодателни промени, които да отговорят на очакваните от обществото резултати за бързо и своевременно приключване на наказателните производства.
Визитка
Започва кариерата си като следовател в Следствения отдел при Специализираната прокуратура в София.
Там работи по дела за корупция, трафик и разпространение на наркотици, тероризъм и организирани престъпни групи.
Впоследствие е преназначен в Следствения отдел на Софийската градска прокуратура, където разследва предимно дела с фактическа и правна сложност, свързани с корупционни престъпления, злоупотреба с публични средства и др.
Участвал е в редица обучения. Семеен, с едно дете.
Най-четени
-
Галерия Симона Петрова от Хасково стана "Мис България" 2025 (Снимки)
Избраха "Мис България" 2025 г. Короната получи 19-годишната Симона Петрова от Хасково. Това съобщиха от официалната страница във фейсбук от организацията
-
Галерия Куртизанките във Венеция - повече от гондолиерите
1565 жени били включени в "Каталог на основните и най-достойни куртизанки на Венеция" Една от особеностите на венецианското общество през всички епохи, и особено през Ренесанса
-
Галерия Вечните чиновници. Има и по 17 г. на пост
Отношението си към работата им хората показват с протести, но те не са променили нищо Дейността на други не се усеща директно по джоба и са в сянка По 10 - 20 години стоят на постовете си някои от
-
Зулусите са казали: "Като ти дават - взимай! Колко па да е резилът..."
Зулусите са казали: "Като ти дават - взимай! Колко па да е резилът..." Това правителство го правят само заради вас, и само заради вас, и само заради вас
-
Галерия Кой е Александър Яхнаджиев, който пита Мелони за мравките
Въпросът, който ѝ зададох, имаше хоризонт, а тя показа как се отнася към хората и какви са действията ѝ, казва журналистът С Берлускони се сприятелихме. Водил съм баща ми при него