В сърцето на София най-големият храм-паметник на Балканите носи името на руски завоевател враг на Европа
Вчера ми попадна интервю на патриарха, в което бил притеснен от публични гласове за смяна на името на катедралата "Александър Невски". Основният му аргумент не е съвсем лишен от смисъл - че такава е била волята на дарителите - българските поданици след Освобождението. Има и други канонични аргументи, свързани със самата архитектура на храма, но те са разбираеми само за посветени в православното църковно дело.
Така представени - тези аргументи могат да тежат, ако в нашата история нямаше злощастно присъствие на Русия след самото Освобождение - и което чрез нейните заслепени и платени агенти и до днес я прави лесна плячка на нейните вечни имперски интереси. Затова въпросът за дарителите може като контрафакт да бъде зададен така - щяха ли да дарят за храм с това име, ако знаеха, че Русия ще води два пъти война срещу България и ще я държи подчинена на своите интереси? Отделно - наистина ли са знаели българите кой е Александър Невски?
Всъщност, идеята за храма е на Петко Каравелов - три пъти премиер, който въобще не е искал това име. То се налага от княз Батенберг, понеже Александър Невски е покровител на руския цар Александър II, който пък е кръстник на Батенберг. Първоначалната идея е била храмът да носи името на Княз Борис I - Кръстител.
Александър Невски е не само неподходящо име, заради факта, че историческата личност си е сменяла вярата няколко пъти и накрая е приела исляма; не само заради това, че е дал Русия на татарите; не само заради това, че Солженицин го определя като владетел, обрекъл Русия на многовековно робство, а Маркс - за върховен роб.
Това, което го прави най-вече неподходящ е, че е символ на руската колониална експанзия. Храм с такова име е имало в Азърбайджан през 1898 г, който впоследствие болшевиките са взривили. Също храм с такова име в Полша е прекръстен.
Всъщност, това се е случило и в България, когато през октомври 1915 г - по време на Първата световна война - руска фрегата обстрелва Варна с много щети и жертви. Правителството на Васил Радославов сменя името на "Свети Свети Кирил и Методий". Същият Васил Радославов е увековечен на снимката от 3 март 1918 г при капитулацията на Русия в ПСВ с договора от Брест Литовск - дата, специално подбрана по негово настояване, като знак на "благодарност" за 40 години от Освобождението.
Правителството на Стамболийски - обзето от реванш срещу стария елит - руши всичко, свързано с него, а Радославов е осъден до живот. Така през 1921 г издава указ за връщане на руското име на храма. Друга причина е реверанс към царска Русия, поради опасението на Стамболийски от преврат срещу него с помощта на приютените белогвардейци на генералите Врангел и Деникин по време на гражданската война в Русия. По тази причина, дори веднъж премества честванията на 3 март с няколко дни.
Така или иначе - името не е поставяно под съмнение по време на Прехода. Но не беше проведен и разговор за руското влияние върху историята на третата българска държава. Този разговор започва едва сега с войната (засега хибридна) на Русия срещу България - както впрочем през 10те години на 20 в., когато русофилът Вазов и други пламенни русофили прозряват истинските намерения на Русия у нас.
Докато имаме в сърцето на Столицата най-големия храм-паметник на Балканите с име на руски завоевател - враг на Европа - България винаги ще бъде легитимна цел на Русия като нейна изконна собственост. Още повече, когато този храм е опасЕн с улици като Московска, Цар Освободител, Дондуков, Аксаков, Гурко, Алабин, Граф Игнатиев и др. Проверих - улица на името на Васил Радославов има в ... Младост 4.
Такава е нашата почит към руските и българските исторически личности!
От патриарха с руски тежнения няма как да очакваме действия в тази насока, но от българското гражданство и неговите политици тази мярка е безкрайно закъсняла. Всъщност призивът на ДБ за парламентарна комисия за разследване на руското влияние в България е лакмусът с червения цвят за киселината, която разяжда българската държавност още от Освобождението.
От Фейсбук.
Най-четени
-
Смърт във Венеция
Преди 5 века гондолиерите в града на каналите са били 10 хил. души, днес са 400 Традицията се предава векове наред от баща на син, но сега всеки европейски гражданин може да се пробва срещу курс от
-
Галерия Баварски пророк: Жълт прах, разхвърлян от самолети, ще спре руските танкове
Гадателят Ирлмайер предсказал още смартфоните и климатичните промени Баварският пророк Алоис Ирлмайер (1894-1959) живял през 20-и век, но се твърди, че много от неговите пророчества се отнасят за
-
Как Георги Илиев погреба Фатик до баща му в бял ковчег
Шефът на "ВАИ холдинг" Георги Илиев, борците Боян Радев и Димитър Джамов и още около 150 близки, приятели и бизнеспартньори погребаха убития Филип Найденов– Фатик на 21 август 2003 г
-
Ти си момчето на мама
ТИ СИ МОМЧЕТО НА МАМА 1. Живееш с ваште (Ми само на 43 години си, кво. На тая възраст организмът още не е укрепнал за самостоятелен живот). 2. Търсиш себе си (Все още не си сигурен какъв искаш да
-
Галерия Кой стои зад старостилната църква? (инфографика)
Милиони са били нужни за построяването на храмовете им. Даренията влизали по сметка на един от свещениците им Проф. Иван Желев: Гръцките такива обичат да имат свои проксита. Доц