Човекът, на когото Алеко се поклони
Сред незаслужено забравените българи свети името на Мито Орозов – човекът, създал индустрия на световно ниво.
Мито Орозов е роден през 1859 година във Враца.
На 17 години останал сирак и започнал да чиракува при железаря хаджи Ангел Йоцов.
След Освобождението предприемчивият Орозов поел сам занаята и започнал да произвежда каруци и файтони с железни оси и обков.
Бил много взискателен към себе си и работниците си, с изключително внимание към всеки детайл. Заради високото качество на колите му поръчките му се увеличили и скоро работилницата му се превърнала в малка фабрика.
Орозов работел само с най-добрите материали. Доставял желязото и боите за фабриката си от Европа. Грижел се за работниците си като за свои деца.
Неуморният му труд и всеотдайност дали резултат – в края на 19-ти век Мито Орозов вече произвеждал по стотина кабриолети, товарни коли и файтони годишно. Те се отличавали със своята здравина, удобство и елегантност.
През 1897 година Алеко Константинов посетил фабриката във Враца и написал: "Я си снеми калпака, приятелю, поклони се на г-на Орозова и пожелай да се народят в България повече такива труженици!"
Успехите на Мито Орозов се разчули и по света. На търговското изложение в Лондон през 1907 година се срещнал с Хенри Форд, който му възложил да произвежда купетата за легендарния модел „Форд Т". Форд нарекъл българина „личност с европейски мащаб, ум и знания".
Мито Орозов е първият индустриалец в България, който въвел във фабриката си деветчасов работен ден. Дотогава било обичайно да се работи по 10-12 часа. Другите занаятчии във Враца се разгневили от това негово решение и го обвинили, че разглезва работниците си, но Орозов се аргументирал: „При пълна натовареност и организация добросъвестният работник за 9 часа може да произведе толкова, колкото при други условия за 10 – 12 часа. От преуморения работник ползата е малка".
Освен за фабриката си Мито Орозов намирал време да се занимава и с обществена дейност. Станал един от основателите на ученолюбивото дружество „Развитие". Основател и пръв председател е на Популярната банка и на банка „Веслец".
На 30 септември 1923 година във Враца избухнал опустошителен пожар. Мито Орозов отишъл да спасява фабриката си и загинал под развалините ѝ.
(от книгата "Моите вдъхновители")
Най-четени
-
Най-българската приказка
НАЙ-БЪЛГАРСКАТА ПРИКАЗКА Свраките си посрали гньездото, па сврачетùята реклù на майкя си: „Мамо! Да идеме да тражиме друго гньездо!", а она им казàла: „Деца
-
Галерия Откривателят на Парцалев и създател на Сатирата отказва да е партиен секретар
Умира в жестока катастрофа, в която по чудо оцеляват Стоянка Мутафова и Невена Коканова Заради непростимия гаф не вписват името на Енчо Багаров като основател Вбесява Вълко Червенков
-
Галерия BG снаха, изтезавана от Палача на нацистите
Заради атентат срещу сина на Бенито Мусолини, организиран от първата ѝ любов, тя е хвърлена в щабквартирата на Гестапо Вторият ѝ мъж Илия Пейков рисува Космоса, а виждайки картината му
-
Галерия Истини и измислици в “Гладиатор II”
Римските императори наистина са правили наумахии - възстановки на морски битки с кораби и реални жертви, но без акули Истинският Луций може да не е доживял до зряла възраст
-
Най-известната руска шпионка - тънка талия, плътни гърди и водопад от червена коса
Анна Чапман разкрива в книга как е вербувана, докато живее в Лондон Докато в Лондон продължава процесът срещу шестимата българи, обвинени в шпионаж в полза на Москва