На половин век е техниката в софийските тецове, догодина парното може и да не тръгне
- Три синдиката пишат на столичната управа за аварийното положение, работници сами си купуват облекло и инструменти
- Токът, който може да прави и продава, гарантира печалба на дружеството. Вместо това губи по 15 млн. на месец - не строи нови когенерации, а оставя старите да се скапват
Стари съоръжения в ТЕЦ “София” на по 60 години, а в ТЕЦ “София-изток” - на по 50 г., които не се ремонтират по план, поставят в риск парното на София.
В писмо до кмета на София Васил Терзиев и до председателя на СОД Цветомир Петров от 13 ноември три синдиката обявяват за аварийно състоянието на “Топлофикация - София”.
“Тази година може и да го закърпим по някакъв начин, но за догодина е възможно да няма парно в София”. Това заяви пред “24 часа” Владимир Вунчев, председател на синдикалната организация на “Подкрепа”, който работи в ТЕЦ “София”.
Той заедно с Милена Анева - представител на КНСБ, и Борис Петков от Съюза на енергетиците в България са автори на писмото. Поводът е
изпадането в кома на електрическата част на ТЕЦ “София” -
когенерация, която произвежда едновременно топлинна и електроенергия.
Производството на топлинна енергия и ток от едно гориво - в случая природен газ, се насърчава с премии. За тази година цената на тока на столичното парно сумарно е 379,68 лв. за мегаватчас при над 900 лв. преди две години по време на газовата криза.
Цената на парното и топлата вода е 124,40 лв. без ДДС. Тоест цената на тока е перо, от което дружеството печели.
Според доклада на КЕВР обаче електрическата мощност на столичната топлофикация е едва 277,35 мегавата при 3000 мегавата топлинна мощност (второто число е от сайта на дружеството).
Че в столичната топлофикация ще се направят когенерации, от което тя да стане печеливша, се говори от поне 20 г. Но това не само че не се случва, а както се оказва, старите съоръжения излизат от строя.
Самата Милена Анева работи в ТЕЦ “София” и разказва, че
оттук-оттам събирали стари части да ремонтират поне един котел,
за да не замръзне цялата инсталация. Той е натоварен до 18 мегавата, обяснява Вунчев.
Електрическите съоръжения в теца не работят от 22 октомври, пишат синдикалистите. Енергийните котли 6, 8 и 9 са в ремонт, а роторът на турбината на 8-и турбогенератор е в завода производител в Бърно, Чехия.
В ТЕЦ “София- изток” машините също не са в добро състояние. Борис Петков от Съюза на енергетиците казва, че преди 3 г. е написал доклад до Министерството на енергетиката за нарушения на закона и наредба за ремонтите.
Странно е как в един дисциплиниран бранш като енергетиката се допускат подобни практики. Енергийното министерство е собственик на Българския енергиен холдинг. Той пък държи
дълговете на столичното парно, които ще стигнат 1,2 млрд. лв. след сезона
по изчисления на общински съветници.
Работниците в тецовете си купуват сами дискове за рязане и други лични инструменти, както и дрехи, тоест плащат си, за да работят. Но синдикатите само са споменали този елемент за илюстрация докъде са стигнали нещата. Това, което искат от собственика си - Столичния общински съвет, е да намерят съвместно с държавата инвестиции, за да може тецовете на София да работят безаварийно и безопасно. Още преди 3 седмици се обърнали към общината, но до вторник никой не ги бе потърсил.
Новият изпълнителен директор на дружеството Петър Петров има насрочени поредица от срещи с експерти на дружеството, на които ще подготвят отговори на зададените му от “2 часа” въпроси - това ни написа той. “Повече информация ще получите на извънредно заседание на СОС на 11 декември”, гласи още отговорът на Петров. Заседанието бе поискано от общинските съветници от ПП-ДБ-СС заради проблемите в дружеството.
Един от основните въпроси към ръководството е дали може да посрещне разходите си, за да рехабилитира мрежата на работещия ТЕЦ “Изток” и да осигури парно на живеещите в кв. “Младост”, обясни председателят на групата им Борис Бонев.
Софийската топлофикация е в тежко финансово състояние от години, в момента е
в технически фалит,
заяви колегата му Драгомир Иванов. Според съветниците само от това, че ТЕЦ “София” не произвежда електричество, се губят по 15 млн. лв. на месец приходи от продажбата на ток. Затова от ПП-ДБ-СС настояват, че трябва да се намерят средства за инвестиции в производство на електроенергия, тъй като това е основният приход на “Топлофикация София”.
Ръководството да обясни какви са плановете му за управление на най-голямата общинска компания, искат от ПП-ДБ-СС. То беше назначено временно до провеждането на конкурс от останалите сили на “Московска”, които се съюзиха срещу коалицията в т.нар. икономическото мнозинство в СОС - ГЕРБ, БСП, ИТН, отцепниците от “Възраждане” и Карлос Контрера от ВМРО.
В миналия мандат на СОС бе прието решение за обявяване на процедура за
привличане на компания, която да инвестира в когенерации
и да управлява софийското парно. Ръководството трябваше да разработи процедурата за намирането на такъв инвеститор. Според “Топлофикация” обаче това нямало как да се случи, а докладът вече не бил релевантен, обясни съветникът Симеон Ставрев. Причината е, че той включвал и проваления проект за изграждане на инсенератор за RDF отпадък.
От ПП-ДБ-СС не вярват при тези дългове да се намери инвеститор. Съмняват се и в обществени поръчки, обявени в дружеството през годините.
Синдикатите пък не укоряват директоро Петров, защото е нов и се опитвал нещо да направи. За 10 години се смениха 8 директори, но не и старите котли, коментира един от работниците.
Най-четени
-
Въпреки старанието ми...
Въпреки старанието ми все още има и някакви хора, които ме харесват. От
-
Най-българската приказка
НАЙ-БЪЛГАРСКАТА ПРИКАЗКА Свраките си посрали гньездото, па сврачетùята реклù на майкя си: „Мамо! Да идеме да тражиме друго гньездо!", а она им казàла: „Деца
-
Галерия Истини и измислици в “Гладиатор II”
Римските императори наистина са правили наумахии - възстановки на морски битки с кораби и реални жертви, но без акули Истинският Луций може да не е доживял до зряла възраст
-
Галерия Откривателят на Парцалев и създател на Сатирата отказва да е партиен секретар
Умира в жестока катастрофа, в която по чудо оцеляват Стоянка Мутафова и Невена Коканова Заради непростимия гаф не вписват името на Енчо Багаров като основател Вбесява Вълко Червенков
-
Галерия След две епохални постижения в Космоса България се връща в играта
Людмила Филипова и Нели Симеонова с времеви мост възобновиха производството на космически храни, за да възстановят славата ни на трета страна в света През 2024 г