Д-р Радина Денкова: Коензимът NAD+ може да забави стареенето
Стареенето е естествен процес, който обаче се превръща във все по-дискутирана тема сред научната и медицинска общност. В днешно време се акцентира на подходи за забавяне на стареенето, като възможности за подобряване на качеството на живот и поддържане на здравословно състояние на тялото с напредването на възрастта.
Един от ключовите елементи в този процес е коензимът NAD+ (Никотинамид аденин динуклеотид), който има фундаментална роля в метаболитните процеси и поддържането на клетъчното здраве. Д-р Радина Денкова, експерт в областта на здравето и иновациите в anti-aging медицината, разглежда как NAD+ може да забави стареенето и какви са потенциалните му ползи за организма.
Какво представлява NAD+?
NAD+ е молекула, която присъства във всяка клетка на тялото и участва в редица жизненоважни биохимични процеси. С възрастта нивата на NAD+ намаляват, което води до редица промени, като загуба на енергия, по-слаба имунна система и по-бавни регенеративни способности. NAD+ играе основна роля в процеси като:
- Производство на клетъчна енергия
- Поддържане на митохондриалната функция
- Ремонт на ДНК
- Регулация на генната експресия
Намаляването на нивата на NAD+ е свързано с ускорено стареене и повишен риск от хронични заболявания, което прави поддържането на тези нива особено значимо за дълголетието и здравословното стареене.
Как NAD+ влияе на стареенето?
NAD+ е ключов коензим в процеса на метаболизма, който помага за трансформиране на хранителните вещества в енергия, използвана от клетките. С възрастта нивата на NAD+ естествено намаляват, което води до клетъчна дисфункция. Това включва влошаване на митохондриалната функция и намалена способност на клетките да се възстановяват и защитават от увреждания. Според д-р Радина Денкова, поддържането на оптимални нива на NAD+ може да подпомогне тези процеси и да подобри качеството на живот в по-зряла възраст.
Подобряване на клетъчното здраве
NAD+ участва в репаративните процеси на клетките. Например, той активира ензимите, наречени сиртуини, които играят важна роля в ДНК поправките и поддържането на клетъчната структура. Сиртуините са свързани с удължаване на живота на клетките и с по-добра защита от увреждания.
Повишаване на енергията и устойчивостта
Митохондриите, "електроцентралите" на клетките, разчитат на NAD+ за оптимална функция. С увеличаване на нивата на този коензим, митохондриите могат да произвеждат повече енергия, което води до повишена издръжливост и по-добро физическо състояние.
Как можем да повишим нивата на NAD+?
За да подпомогнем поддържането на NAD+ в организма, д-р Радина Денкова препоръчва следните методи:
- Допълнителни добавки: Добавките с прекурсори на NAD+, като никотинамид мононуклеотид (NMN) или никотинамид рибозид (NR), са доказали, че повишават нивата на коензима. NMN и NR лесно се превръщат в NAD+ и могат да се добавят като част от здравословен режим.
- Физическа активност: Редовната физическа активност е доказано, че повишава нивата на NAD+, тъй като стимулира метаболизма и насърчава митохондриалната функция.
- Диета: Включването на храни, богати на триптофан и витамин B3, може също да помогне на организма да синтезира NAD+. Такива храни включват риба, месо, ядки и зърнени култури.
- Контрол на калорийния прием: Ограниченото приемане на калории и периодичното гладуване са свързани с повишаване на нивата на NAD+ и активиране на сиртуините, които играят защитна роля в клетките.
Заключение
Поддържането на здравето и забавянето на стареенето са приоритет за много хора, които се стремят към дълголетие и активно стареене. Коензимът NAD+ представлява важна част от тази концепция, тъй като играе ключова роля в поддържането на клетъчното здраве, производството на енергия и защита на генетичния материал.
Според д-р Радина Денкова, повишаването на нивата на NAD+ чрез добавки, физическа активност и здравословна диета може да бъде една от най-обещаващите стратегии за поддържане на жизненост и здравословно дълголетие.
Най-четени
-
Най-българската приказка
НАЙ-БЪЛГАРСКАТА ПРИКАЗКА Свраките си посрали гньездото, па сврачетùята реклù на майкя си: „Мамо! Да идеме да тражиме друго гньездо!", а она им казàла: „Деца
-
Галерия Откривателят на Парцалев и създател на Сатирата отказва да е партиен секретар
Умира в жестока катастрофа, в която по чудо оцеляват Стоянка Мутафова и Невена Коканова Заради непростимия гаф не вписват името на Енчо Багаров като основател Вбесява Вълко Червенков
-
Галерия BG снаха, изтезавана от Палача на нацистите
Заради атентат срещу сина на Бенито Мусолини, организиран от първата ѝ любов, тя е хвърлена в щабквартирата на Гестапо Вторият ѝ мъж Илия Пейков рисува Космоса, а виждайки картината му
-
Най-известната руска шпионка - тънка талия, плътни гърди и водопад от червена коса
Анна Чапман разкрива в книга как е вербувана, докато живее в Лондон Докато в Лондон продължава процесът срещу шестимата българи, обвинени в шпионаж в полза на Москва
-
Галерия Истини и измислици в “Гладиатор II”
Римските императори наистина са правили наумахии - възстановки на морски битки с кораби и реални жертви, но без акули Истинският Луций може да не е доживял до зряла възраст