Ракът направил Кейт по-вярваща, а Чарлз по-решителен да променя двореца
Британският крал лишил опозорения си брат от издръжка и отрязал един от десертите за официални поводи
Тежките изпитания на британското кралско семейство заради онкологичните заболявания на крал Чарлз III и неговата снаха Кейт разкрива ново издание на биографичната книга “Чарлз III: Нов крал, нов двор”. Тя е на пазара от началото на годината, но авторът ѝ Робърт Хардман реши да я допише заради разтърсващите събития, с които главните му герои се сблъскаха през последните месеци.
Според него тежките диагнози са променили не само Чарлз и Кейт, но и начина на действие на двореца. Хардман, който е автор и на други книги за британското кралско семейство, щателно изследва дали кралят споделя за болестта си публично, за да тушира безпрецедентния интерес към здравословното състояние на съпругата на принц Уилям. Авторът припомня, че монархът постъпва в същата болница, в която вече е оперирана Кейт. Първоначално е съобщено, че леченията и на двамата не са свързани с рак, след което и кралят, и принцесата на Уелс разкриват, че им е открито и онкологично заболяване. Източници от двореца твърдят в книгата, че екипите на двамата не са действали заедно, когато това се случва. Водени са от различни мотиви кое как да стане. Докато
Чарлз бързо взема решение да обяви своята диагноза,
Кейт се нуждае от повече време заради трите си малки деца. Тя и съпругът ѝ Уилям сами решават кога и какво да се съобщава. Първоначално смятат, че няма да има никакъв проблем тя да отсъства за няколко месеца и това да бъде представено като необходимо време за възстановяване от операция. Информационната истерия около нейното лечение обаче става нетърпима, особено след като четири световни агенции заличават снимка на Кейт с трите ѝ деца, защото се оказва, че е редактирана. “Те бяха “убили” изображението и беше време да се опитаме да “убием” историята”, признава човек от екипа им пред Хардман. Така се стига до нейното трогателно видео, от което светът разбра истината. То не само осигури необходимото спокойствие на Кейт да се подложи на химиотерапия, но и предизвика вълна от съпричастност и подкрепа.
Чувалите с картички за бързо възстановяване, които тя и Чарлз получават, са мощен стимул за тях в борбата им с рака. В книгата се твърди, че Кейт е станала и по-заинтересувана от вярата в Бог, което вероятно ще се отрази и на Уилям, който досега не се проявява като много религиозен човек за разлика от баща си и баба си Елизабет II.
Когато научава своята диагноза, кралят отива в малък параклис
в провинциалното си имение Хайгров, за да събере мислите си. Той чувстваше смъртността си, разказва в книгата старият му приятел от университета лорд Чартърс, който е с него. По думите му обаче Чарлз не е бил погълнат от отчаяние в този момент. Нито пък “се е пазарил с Бог” да моли за нещо и да обещава друго в замяна. Единственото, което го занимавало, е как да продължи да изпълнява кралските си задължения, докато се лекува, още повече че бил “зареден с енергия” от огромния изблик на обществена обич.
“Опитах се да го посъветвам да намали темпото, но не вярвам, че ми е обърнал внимание. Той беше разочарован, че се е сблъскал с болестта, и то толкова бързо, след като стана монарх. Тъкмо беше започнал да се вживява в ролята, за която се подготвяше толкова дълго”, спомня си Ричард Чартърс, който е бивш епископ на Лондон.
Тъй като от години покровителства различни благотворителни организации за борба с рака, Чарлз III е много наясно как протича лечението и че в даден момент може да не е в състояние да върши задълженията си пълноценно. Затова бърза да реализира колкото се може повече от промените в двореца, които е замислил. На първо място това е ясното разграничение между работещите членове на кралското семейство и останалите - въпрос, който силно го вълнува след скандалите, забъркани от по-малкия му син принц Хари и брат му принц Андрю. След като двамата губят право да представляват короната, кралят иска да бъдат лишени и от повечето облаги, които тя носи. В книгата се твърди, че опозореният заради сексскандал Андрю е изгубил годишна издръжка за милион паунда и е помолен да напусне огромната си къща с 30 спални в замъка Уиндзор. Предложено му е да се преместни в по-малка, която пък е отнета от Хари и съпругата му Меган, след като емигрират в САЩ, откъдето отправят куп обвинения срещу кралското семейство. Всичко това е направено не за да им се отмъщава, а като част от мащабен план за по-добро управление на кралските имоти, включващ все по-голям достъп до тях на обикновени хора.
Чарлз посреща с облекчение разрешението на лекарите си след 3-месечно лечение да се върне към някои публични ангажименти, тъй като има много още идеи по въпроса. На традиционните летни градински партита в двореца са поканени рекорден брой заслужили хора от различни професии.
В продължение на два часа той се запознава и разговаря с тях. Бдителни наблюдатели виждат и друга промяна - доста по-малка пищност. Тя се наблюдава и в менюто за официални обеди и вечери, които дава кралят. От векове то включва пет ястия, докато майка му кралица Елизобет II не решава да се откаже от супата, за да спести 20 минути стоене на масата. Чарлз пък сега е премахнал втория десерт, за да станат нещата още по-делови.Чарлз посреща с облекчение разрешението на лекарите си след 3-месечно лечение да се върне към някои публични ангажименти.
Принц Уилям тройно проверява задачи от двореца
Престолонаследникът принц Уилям винаги прави тройна проверка на нещата, които му се възлагат от двореца, се разкрива в книгата. И в това отношение той много прилича на баща си.
“Ако някой от Бъкингамския дворец помолеше Чарлз да свърши нещо, преди да стане крал, той отвръщаше: Кой каза? Защо? Може ли да звънна на майка си, за да проверя”, разказва човек, работил за него, докато е престолонаследник. По думите му по този начин Чарлз се е опитвал да избегне всякави предположения, че иска да “влезе в обувките” на кралица Елизабет II и да бъде манипулиран от коварни придворни.
“Беше алергичен към всеки намек, че се стреми да се доближи до ролята монарх и сега синът му Уилям прави същото”, пише в книгата. Макар да съдържа много автентични свидетелски разкази на хора, свързани с краля, тя не е оторизирана негова биография. По тази причина и дворецът отказа да коментира направените в нея разкрития.
Сред тях е например, че Чарлз е отказвал да приема телефонни обаждания от по-малкия си син Хари, след като е диагностициран с рак. Това е ставало по съвет на лекуващите го лекари, за да избягва стрес. Той иска да възстанови отношенията с Хари и неговото семейство, но моментът не беше подходящ за такива разговори, твърдят приближени до краля. Затова и Чарлз отделя по-малко от час за разговор с по-малкия си син, когато той долита от САЩ, за да го види след новината, че страда от онкологично заболяване.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха