С 53 км/ч ученик не можа да спре на зебра и прегази бившата си зам.-директорка. Защо синът й одобрява присъдата
- Майка му преподавала философия и го научила на разликата между отмъщение и справедливост
- На виновния шофьор бе присъдена 1 година ефективен затвор
- Загиналата спечелила през 2020-а наградата за учител на годината
- Адвокатът на водача намекна, че може да има и съпричиняване, ако жената е пресичала неправилно
12-класникът Веселин Тачев, взел книжка преди няколко месеца, шофира форд, даден от баща му, на път за училище по пловдивския бул. "Марица-юг". Навън все още е мрачно, а пътят е мокър заради падналия дъжд.
Денят е 12 януари 2023 г., а часът - 7,30.
По същото време 52-годишната заместник-директорка на СУ "Цар Симеон Велики" Милена Петрова отива на работа. Решава да пресече "Марица-юг" на пешеходната пътека в близост до моста на Герджика.
Тръгва, но не успява да стигне другата страна
- "Форд Фокус" с млад водач я блъска. На мястото пристига линейка, която я откарва с опасност за живота, множество счупвания и политравми в Клиниката по анестезиология и интензивно лечение на УМБАЛ "Свети Георги".
В училището на Петрова веднага разбират за инцидента, но без подробности. Знаят само, че е жива.
"Надяваме се да се оправи бързо", коментира часове след катастрофата директорът Руси Баташки.
Учениците веднага организират кръводарителска акция. Въпреки молитвите и усилията на лекарите на 21 януари зам.-директорката издъхва.
"Шофьорът по никакъв начин не се интересуваше от състоянието на майка ми, докато тя беше в болницата", коментира след едно от съдебните заседания по случая синът на загиналата жена Георги Петров. След смъртта пък също не потърсил връзка с близките на Милена Петрова, за да изкаже съболезнования или да се извини.
Веселин Тачев го направи в последната си дума в съда, преди магистратите да се оттеглят, за да определят наказанието му.
"Искам да изкажа огромни съжаления на близките. Всичко се случи за секунди", каза младежът. Освен това стана ясно, че двамата с 52-годишната зам.-директорка не били напълно непознати преди инцидента.
"Аз познавах госпожа Петрова, 7 години учих в нейното училище, знам що за човек беше. Съжалявам", заяви Тачев и поиска съдът да бъде снизходителен.
От началото на процеса Веселин признаваше вина
и искаше делото да протече по съкратената процедура. Два пъти обаче то беше отлагано - веднъж заради печатна грешка в обвинителния акт и втори път заради липсваща справка кога е взета книжката му. Така чак на 16 септември окръжният съд пристъпи към окончателното гледане на делото.
Пред съда окръжният прокурор на Пловдив Ваня Христева посочи, че деянието е извършено по непредпазливост и поиска под средното по закон наказание за Веселин Тачев.
"За това престъпление е било предвидено от 3 до 15 г. лишаване от свобода. Впоследствие е настъпила законова редакция, която води до по-тежко наказание, но тя не може да бъде приложена", посочи тя. И настоя съдебният състав да наложи присъда, съобразена с действащото законодателство към момента на катастрофата.
Христева се аргументира с чистото съдебно минало на младия водач, добрите му характеристични данни - той учи и работи, изразеното съжаление в съдебна зала и факта, че е оказал помощ на Милена Петрова след инцидента.
Адвокат Димитър Георгиев, който представлява сина на зам.-директорката, се съгласи, че престъплението не е умишлено, но все пак е тежко. Защитникът изтъкна и скоростта, с която се е движела колата на Веселин - 53 км/ч при ограничение от 50 в града.
"С фаровете си е могъл да вижда на 75 метра.
Подсъдимият Тачев най-вероятно е работил с
телефона си, което го е разконцентрирало
от ситуацията по пътя. В момента на удара е влачил 14 метра пострадалата без по какъвто и да е начин да задейства спирачките, той не е бил концентриран", коментира Георгиев.
Поиска наказание под минимума - една година, но задължително излежано ефективно.
Самият Георги Петров в качеството си на частен обвинител също настоя виновният за смъртта на майка му водач да влезе зад решетките. Според него само в такъв случай присъдата би била адекватна.
"Като учител по философия майка ми ме е научила от малък на разликата между отмъщение и наказание. Аз не искам този човек да прекара живота си в затвора, искам справедливост. А
справедливостта диктува да има реална присъда
Наказанието за отнет живот не може да е като, когато дете счупи чаша - размахан пръст и "ако отново направиш нещо, ще бъдеш наказан", каза синът на зам.-директорката пред съда.
Той разказа на магистратите за майка си. Милена Петрова е била преподавател 20 години, а през тежката за учителите 2020-а спечелила награда за учител на годината. С Георги се видели последно по Коледа, когато обсъждали и датата за сватбата му.
"Според изготвените експертни заключения причината за инцидента е закъснялата реакция. Той не е реагирал своевременно на опасността от удара", категоричен беше адвокатът на Веселин Тачев - Константин Давчев.
Той обаче контрира твърденията на Георгиев, че реакция изобщо нямало. Според Давчев в експертизите било посочено, че водачът екстремно задействал спирачките на 19-20 метра, но въпреки това секунда по-късно ударът настъпил. Той
отхвърли и версията младежът да си е играл на телефона
като недоказана. Според вещите лица Тачев е могъл да види Петрова, докато се намирал на 56-57 метра, но няма доказателства защо това не се е случило.
Константин Давчев цитира и показания на двама шофьори, карали зад Веселин.
"Аз внимавам много на пътя и съм категоричен, че тази жена като че ли падна от небето", казал един от тях. Според адвоката е напълно възможно заради мрачното време видимостта да е била ограничена допълнително.
Той също така настоя клиентът му да бъде оправдан по обвинението за шофиране с превишена скорост, понеже 3 км/ч можело да се приемат за грешка, а освен това експертите посочили, че скоростта, с която е трябвало да се движи, за да реагира, е била до 24 км/ч. Дори Веселин да беше спазил ограничението, резултатът щял да бъде същият.
Адвокатът допълни казаното от прокурор Христева за оказаната помощ, като обясни, че след инцидента
Тачев издърпал Петрова на тротоара, държал
главата й
в изправено положение и започнал да вика за помощ. Каза още, че е възможно в случая да се касае и за съпричиняване, ако зам.-директорката е пресичала неправилно, и поиска условна присъда, определена под минимума.
Въпреки доводите на защитата и разкаянието на младежа, чиито родители бяха дошли да го подкрепят, съставът начело със съдия Весела Евстатиева определи ефективно наказание в размер на една година.
Все пак обаче Веселин Тачев беше оправдан за превишената скорост. Магистратите му отнеха книжката за 4 години.
Присъдата подлежи на обжалване. След заседанието адвокат Давчев обясни, че ще обмислят дали да се възползват.
Георги Петров пък обясни, че е доволен от факта, че наказанието е ефективно. Също обаче би се консултирал с адвоката си, преди да прецени дали да протестира присъдата, или да предяви граждански иск.
Най-четени
-
Галерия Как иноватори в “Балкантурист” измислиха леденото хоро на Йордановден
Тестват атракцията за първи път през 1973 г., за да забавляват екскурзианти от Чехословакия Данни за калоферския обичай има чак през 2003 г. ЮНЕСКО отхвърля ритуала като традиция
-
Русия се готви за смяна на властта
"В Русия се води планомерна подготовка за "предаване на властта", подобна на тази, която бе реализирана през 2008 г. Като причина се посочва влошеното здравословно състояние на Путин"
-
Внезапната смърт на Жулиета Шишманова прекърши един талант
"Приносът, който направи - това обновяване на художествената гимнастика не само в България, а и в световен план изобщо, Жулиета Шишманова даде един нов тласък и нов път на този спорт
-
Провалят уникални проекти за многоетажни паркинги в София преди 32 г.
Разработили многоетажни паркинги с виенско колело или робокар за наместване на колите Генератори и резервен асансьор заради честото спиране на тока 20 типови проекта за многоетажни паркинги са били
-
Роднините те търсят само по две причини
Роднините те търсят само по две причини: 1. Безработни са и искат пари назаем 2. Не са безработни и искат пари назаем *От