”Ленивски вирус”, подобен на зика, прескочи океана и удари Европа
Заразата OROV, подобна на болестта зика, която се предава след ухапване от комар, вече удари Европа, алармират от Европейския център за контрол и превенция на заболяванията (ЕЦКПЗ). Оттам предупреждават европейските туристи да избягват пътувания в Южна Америка, защото има сериозна опасност от заразяване.
През юни и юли в страните от ЕС бяха регистрирани 19 внесени случая на вируса на оропуче (OROV) - зоонозно заболяване, което се разпространява при хората от заразени мушици и комари: 12 в Испания, 5 в Италия и 2 в Германия. Всички те са свързани с неотдавнашни пътувания до Куба и Бразилия, се казва още в изявлението на ЕЦКПЗ.
Заболяването причинява треска, главоболие, гадене, повръщане и болки в мускулите и ставите и е особено опасно за бременните жени. Те може да направят спонтанен аборт или да се стигне до проблеми в развитието на плода, които да доведат до деформации, обясняват специалисти.
Бразилското министерство на здравеопазването алармира за нарастващия брой заразени с оропуче през юли, след като
четири бебета на болни майки се родиха с микроцефалия
- по-малки от нормалното черепи. Не съществува ваксина или лекарство за предотвратяване или лечение на OROV. Въпреки че заболяването рядко е с фатален край, Бразилия наскоро съобщи за първите случаи в историята от този вирус - две жени на по 20 години.
Първите двама европейци, които са били заразени с оропуче, са италианци - жена на 26 и мъж на 45 години. Момичето било прието в болница във Верона дни след като се върнало от почивка в Куба с оплаквания от диария и треска. Мъжът бил приет за лечение във гр. Фори, Северна Италия. Двамата нямат пряка връзка по между си. И двата случая са пример за
заразяване с OROV за пръв път в историята извън границите на Южна Америка
Пациентите са се възстановили напълно без усложнения.
“Определено трябва да се притесняваме. Нещата се променят и могат да станат неудържими”, казва д-р Дани Алтман, професор по имунология в Imperial College London.
Оропуче е част от семейството на арбовирусите, което включва патогените зика и денга, и обикновено върлува сред ленивците в тропическите гори на Амазонка. За това понякога е познат като “ленивския вирус”. Здравните министерства на страните от Южна Америка се страхуват от предстояща катастрофа за здравеопазването там.
Инфекциите на OROV вече се разпространяват много по-далеч от джунглата, където по принцип са ендемични. През първата половина на тази година в Бразилия са регистрирани 5530 случая, докато през цялата 2023 г. те са били едва 836. Случаи са регистрирани и в Боливия, Колумбия, Перу, а още по-тревожно е, че ги има и отвъд Карибско море - в Куба.
Учените се опасяват, че вирусът, за който се предполага, че
се разпространява чрез комари от вида Culicoides paraensis и Aedes, чиято плячка са ленивците,
може да бъде следващият, който ще предизвика голяма епидемия в Новия свят, а и по другите континенти.
“Това е част от тенденцията през последните години, при която в Северна и Южна Америка се наблюдават все повече случаи на болести, пренасяни от животни. Тази година е особено тежка за денга, като има опасения и за вируса чикунгуня, а сега и за случаи на оропуче”, разказва д-р Алтман.
“По отношение на OROV не знаем много неща за неговото предаване - от какви насекоми може да се предава, кои животни могат да бъдат носители на това заболяване. Има празнота в знанията за това къде да очакваме да се появи този вирус. Може ли да бъде пренесен лесно в други региони, като Северна Америка?”, казва д-р Кристофър Сандърс, научен сътрудник в института “Пирбрайт”.
Историята на вируса датира от 1951 г., когато е забелязан в малкото селце Оропуче в островната държава Тринидад и Тобаго. През 1961 г. той предизвиква епидемия в бразилския град Белем в отдалечения щат Пара. В рамките на една година множество селища в района са поразени от оропуче и оттогава са регистрирани около 30 огнища, като всички те са съсредоточени в басейна на река Амазонка.
Малките комари Culicoides paraensis и Aedes разпространяват болестта сред хората в градски условия. Сегашното огнище на заразата е забелязано за първи път в Рорайма, щат в Северна Бразилия, и
вече е обхванало гъсто населеното източно крайбрежие на страната,
включително щатите Рио де Жанейро, Санта Катарина, Баия и Минас Герайс. Само малка част от тези пациенти са пътували до басейна на Амазонка, което означава, че сега оропуче се предава на местно ниво.
“Culicoides се размножават в гниеща растителност, особено в бананови насаждения. С изсичането на горите и урбанизацията те се развъждат в близост до хората”, смята д-р Сандърс.
Д-р Алтман заяви, че всички трябва да се притесняваме от разширяването на обхвата на болести като “ленивския вирус” и че те могат да станат разпространени в много части на САЩ и Южна Европа през следващите десетилетия.
“OROV със сигурност е тревожен заради малкото, което знаем за него. За всички специалисти, които са загрижени за здравето в световен мащаб, се създава усещането, че
изменението на климата увеличава опасността от пандемии
по много осезаем начин, сезон след сезон”, добавя той.
Последните данни показват, че инфекцията с OROV по време на бременност може да доведе до тежки последици, включително спонтанен аборт, проблеми в развитието и деформации на плода.
Най-четени
-
Галерия Веселина на Кирил Маричков - една любов на 40 години
Двамата се запознали на абитуриентския ѝ бал, а от красивите ѝ сини очи му омеквали коленете Като дете брат ѝ я излъгал, че песента "Веселина" е писана специално за нея “Весето е
-
Галерия Крият в Москва наследника на Асад - гений математик
22-годишният Хафез, кръстен на дядо си - архитекта на диктаторския режим в Сирия, е под санкции на САЩ от 2020-а Едва на 11 г., момчето "предизвиква" във фейсбук Америка да ги нападне
-
Не ми се живее особено стар и грозен...
лежа с островърхи черни обувки до ръката ми ме гледа с кафяви очи бутилка джим бийм печката грее имам и храна - кашкавал не ми се живее особено стар и грозен - не е честно но навън притичва
-
Гледам, че ви е весело...
Гледам, че ви е весело. А претеглихте ли се? От
-
Доналд Тръмп ще залезе още догодина
Нищо чудно през 2027 г. демократите да го импийчнат за трети път Милиони хора в САЩ и по света с нетърпение чакат 20 януари, когато президентът Доналд Тръмп ще се върне в Белия дом