Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Източник: Плъкси
Източник: Плъкси

Електронните ваучери за храна са модерна и устойчива социална придобивка, която от 1 юли 2024 г. официално замести хартиените ваучери. Носителите на е-ваучерите са виртуални или физически карти, които бизнесите предоставят еднократно на своите служители и зареждат ежемесечно с данъчно необлагаема сума  до 200 лв. на служител. В тази статия ще разгледаме как електронните ваучери за храна подкрепят устойчивия бизнес модел.

Какво трябва да знаем за устойчивия бизнес модел?

Устойчивият бизнес събира в себе си различни подходи - управленски и оперативни. Чрез тях, бизнесите изграждат процеси, спомагащи за дългосрочна стабилност и успех, с мисъл за околната среда и без нанасяне на вреди, които могат да повлияят на бъдещите поколения.

Как електронните ваучери за храна подкрепят устойчивия бизнес модел?

Има няколко начина, по които електронните ваучери за храна подкрепят устойчивия бизнес модел.

Намаляване на отпадъците

За производството на хартиени ваучери се използват много ресурси - хартия, мастило, машини, както и и други консумативи. Всички тези материали, както и логистиката, свързана с разпространението, съхранението и рециклирането им, са източници на отпадъци и въглеродни емисии. Електронните ваучери спестяват  голяма част от тези ресурси, защото процесите до голяма степен са изцяло дигитални.

Намаляване на въглеродния отпечатък

Ресурсите, свързани с транспорт и производство на хартиени ваучери повишават количеството на въглероден диоксид във въздуха. Преминаването към електронни ваучери за храна прави процеса почти напълно дигитален, като по този начин вредните емисии са значително намалени. С цел да намалят въглеродния си отпечатък, оператори на ваучери като Плъкси България предоставят възможност за виртуални карти като носители на е-ваучерите. Работодателите, които искат физически карти за своите служители, получават пластики от 99% рециклирана пластмаса, което също допринася за редуцирането на въглеродния отпечатък.

Подобряват удовлетвореността на служителите

Електронните ваучери за храна са социална придобивка, която мотивира служителите и ги кара да се чувстват по-удовлетворени от своята работа. Освен увеличението на покупателната способност, те получават и допълнителни ползи от електронните ваучери като лесно и удобно използване, достъпно следене на транзакциите  и възможност за заплащане на точната сума за покупките.

Дигитализация на процеси

Бизнесите се възползват от значително улеснени административни процеси, благодарение на е-ваучерите. Премахнати са получаването, раздаването и отчитането на хартиените ваучери. Компаниите предоставят картата носител еднократно на своите служители, след което я зареждат ежемесечно изцяло онлайн.

Социална отговорност

Електронните ваучери за храна помагат на компаниите да поемат по пътя към устойчивия бизнес модел. Бизнесите, избиращи дигитални решения за своите дейности, демонстрират отговорност и ангажираност към околната среда и служителите си, и по този начин успяват да подобрят своя корпоративен имидж и да обърнат по-голямо внимание на социалната отговорност.

Защо компаниите са все по-ангажирани в този модел?

Компаниите са все по-ангажирани в устойчивия бизнес модел, защото прилагането на неговите подходи води до подобряване на репутацията и имиджа им. Усвояването на практиките на устойчивия бизнес модел води до повишено доверие сред клиентите и обществото, до привличане на нови партньори и до репутация на добри потенциални работодатели.