Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Георги Първанов
Георги Първанов

Хората не разпознаваха левицата като алтернатива, защото не излъчвахме сила, откъснахме се от идейната си основа и се разпиляхме. След Бузлуджа ми се обадиха десетки приятели с окуражителни думи, защото най-сетне виждат някаква перспектива. Дано сме прави, казва президентът (2002-2012) и почетен председател на АБВ

Още акценти от интервюто:

  • В следващия парламент трябва да има правителство или народът ще ни подгони с тоягите
  • Радев би сгрешил, ако извади някоя малка партия, с която да върви напред в тази ситуация
  • Вярвам, че някъде по трасето ще се съберем с Ваня Григорова
  • Промяната в конституцията за президентските правомощия по темата за служебното правителство беше доста груба и непохватна. За съжаление, този кратък списък остана, а той затруднява не само Радев, а и функционирането на такъв кабинет

- Г-н Първанов, ще се случи ли най-накрая лявото обединение? Вие работите от години за това, навремето създадохте голямата “Коалиция за България”. Сега оптимист ли сте?

- Идеята за лявото обединение не е слизала от дневен ред никога. За съжаление, през годините по-скоро се случваха обратните процеси - имаше изключвания, изгонвания... Но всичко това е минало, слагаме точка и забравяме. На Бузлуджа и на дискусията преди нея, на която подписахме обръщението към българския народ, беше направена много важна крачка напред в тази посока. И аз вярвам, че обединение ще има, но въпросът е да не губим темпове в близките дни и седмици. И не просто да подобрим резултата, но както в доброто старо време - да се намесим в битката за челното място.

- Как се почувствахте отново на Бузлуджа с БСП след толкова години? Коментарите за вашето присъствие там, които чета в социалните мрежи, са противоречиви. А привържениците на Нинова направо не се качиха за събора.

- Това не ме изненада. По-скоро би било изненада, ако адмирираха моето присъствие. Аз бях там като редови привърженик на единението на лявото. И огромната част от публиката ме приветстваше, радваше ми се. Това ме мотивира да работя нещата да се случат. А това, че някои в строя ще мърморят - винаги е било така. Помня, когато правехме “Коалиция за България” и трябваше да се видим в Лесидрен, там беше отправната точка, Изпълнителното бюро не ми даде мандат. А на д-р Петър Дертлиев (лидер на Българската социалдемократическа партия - бел. ред.), светла му памет, неговото ръководство му забрани участие. Така че - няма да мине без опоненти, по-важното е масата да го приеме.

- Казахте, че трябва да се подобри резултатът на левицата, но в последните години процентите на БСП, а и на другите от лявото като цяло падат. Механичният сбор на стари лица и отделили се от БСП формации ще помогне ли за отлепване нагоре от този критичен минимум - на последните избори БСП остана само на 3% от отпадането от парламента?

- Убеден съм. Давам пример с последните избори в София. Консолидирахме се в движение и бяхме твърде близо до победата. И сега ни трябват немалко усилия, за да се случат нещата. Виждам, че хората са готови да го направят, защото досега те по-скоро бяха разочаровани и дистанцирани от това, че ние се разпаднахме. Не просто имаше разцепление, разпаднахме се на съставни части. Сега започва обратното и това дава тласък, вероятно ще повлияе и на резултата.

- Дадохте за пример местните избори в София, но Ваня Григорова не се качи на Бузлуджа и обяви, че няма да е част от това ляво обединение, а тя е едно ново лице. Могат ли да направят нещо старите муцуни, които досега участваха, не е ли време да се привлекат нови лица?

- Съжалявам, че Ваня Григорова не се присъедини към това движение. Там очевидно има някаква лична обида, огорчение, то е взаимно с част от временното ръководство на БСП. Аз няма да го коментирам. Вярвам, че някъде по трасето ще се съберем.

Що се отнася до тезата за старите муцуни - чувам я непрекъснато, но искам да кажа, че по-опитните могат да бъдат много полезни с всичко онова, което са преживели, и с идеите, които имат. А движещата сила ще бъдат младите и това се видя на Бузлуджа.

- За да има успешно ляво единение, трябва да има силна БСП. Като гледате процесите в столетницата - ще остане ли тя единна? Сега се води съдебно дело за лидерството, предстои пряк вот на председател наесен?

- Не бих коментирал процесите организационно, още по-малко юридическите аспекти в БСП. Запазвам си правото да се дистанцирам от тези проблеми. Но вярвам, че няма да се стигне до разцепление този път. По-скоро може би ще има различни крила, кавито впрочем винаги е имало. По мое време имаше 4-5 фракции, т.нар. идейни движения, някои от които доста мощни - по 1000 души, с депутати, с кметове. Но пътят продължава и те няма да повлияят особено негативно.

- Ако съдът не отстрани Корнелия Нинова и тя остане лидер, реално обединението, за което тя вече даде знак, че не одобрява, ще зависи именно от нея. Как ще се случи тогава това обединение - със или извън БСП?

- Първо, не се наемам да коментирам правните аспекти, има специалисти. Това е тънка материя. Но второ, все пак се надявам, че г-жа Нинова ще остане вярна на моралния си ангажимент с подадената оставка и няма да пречи, по-скоро даже би съдействала. Защото е важно да остане не в тъмната част на историята на БСП и това зависи и от нея.

- Реално обаче, ако тя остане начело на БСП по документи, вие ще зависите от нейния подпис, за да отидете на избори и да регистрирате листи.

- Не подценявам този въпрос, но това не е моя работа. Аз отговарям за идейните, политическите и организационните аспекти. Въпреки това си давам сметка за мините, които стоят пред единното ляво пространство. То няма да е само ляво, ще има своите родолюбиви аспекти с патриотични формации, с центристки партии. Така че се надявам тези съмнения да отпаднат достатъчно рано преди изборите.

- Как точно ще се случи този ляв фронт и кои ще влязат в него? Коалиция ли ще е, или ще се върви в посока единна формация?

- Първо да поясня, че не приемам понятието “фронт”, което би имало своята логика през 20-те и 30-те години на миналия век, сега бих използвал друга терминология. Предполагам, че ще се случи като коалиция, защото всичко друго би означавало да насилим ситуацията. Чух приказки, че едва ли не голямата партия щяла да се преучредява. Не. Не искам да всяваме смут у социалистите. И по мое време имаше такива предложения, които отклонихме своевременно. И това беше позитивно.

- Защо обаче хората не разпознават лявото като алтернатива?

- Защото не излъчваме сила. Защото се откъснахме от идейната си основа. Защото се разпиляхме. Много са причините, поради които лявомислещи хора се демотивираха. След Бузлуджа ми се обадиха десетки приятели с окуражителни думи, защото най-сетне виждат някаква перспектива. Дано да сме прави.

- Стои ли Румен Радев зад това ляво обединение и какви са отношенията ви с него?

- Не мога да кажа и не бих спекулирал на тази тема. Президентът Радев си има своите правомощия и задължения като държавен глава. Не вярвам и не смятам, че би било полезно, ако има някаква намеса или някой се опита да търси неговото съдействие. Трябва сами да си вършим работата.

- А очаквате ли той да излезе със свой проект на тези избори най-накрая? Ето, в кулоарите на парламента Делян Пеевски заговори за “тайната малка партийка” на президента, която ще влезе в парламента.

- Трябва да питате г-н Пеевски. Президентът Радев би сгрешил, ако извади някой малък проект, малка партия, с която да върви напред в тази ситуация. Твърде рано е.

- Вие имате опит - като излязохте от “Дондуков” 2, се върнахте в парламента с АБВ. Какво бихте го посъветвали?

- Аз имам опит след като приключих работата си в президентската институция. Тогава стартирахме с АБВ. А непоискани съвети не давам, но разсъждавам в тази посока.

- В процедура сме по разговори за третия мандат - ще се реализира ли той, или отиваме на избори?

- Аз се съмнявам, че може да се реализира. Скромен е потенциалът и на тези, които имат мандата, видях началните стъпки и първите разговори - съмнителна работа е. А по-важното е, че дори да се случи теоретично, тази сглобка няма да издържи дълго време.

- Вие сте сочен за баща на тройната коалиция през 2009 г. Какви са теоретично възможностите сега да се случи правителство?

- Теоретично всичко е възможно. Може и Бойко Борисов да влезе в една такава коалиция.

- Той вече няколко пъти каза категорично “не”.

- Вярвам му. Това не са даже разсъждения, а спекулации, от които гледам да се дистанцирам.

- Какво ще е по-различно в следващия парламент и какво трябва да направят най-накрая партиите, за да излезем от тази спирала на избори и от тази политическа криза?

- Надявам се да влязат по-разумни лидери в партиите, които да имат диалог и които да не се събират на другия ден, след като получат мандата, защото това е обречена история. Когато правихме тройната коалиция, ние доста по-отрано си говорехме, да не кажа - месеци наред. Коментирахме различните варианти и затова в крайна сметка нещата се получиха.

- Казахте други лидери - имате ли информация за рокади по другите партии?

- Може би ще има изненади, ама ще видим.

- В коя посока, подскажете ни?

- Нищо не мога да кажа, преди да минат изборите.

- Процесите в ДПС ли визирате?

- Не. Не смятам, че там съм голям познавач. Едно време познавах не зле ръководството, самия Ахмед Доган, общувал съм немалко. И можех относително точно да предскажа техните действия. Сега вече нещата са трудни за разбиране и съответно за предсказване.

- На фона на острия тон между политиците днес, които като че ли не се вслушват в призива на Бойко Борисов да се смирят, ще успеят ли да работят заедно и след изборите наесен? Ще успее ли следващият парламент да излъчи правителство?

- Трябва да има. Другото просто би било ужасно. Народът ще трябва да ни подгони с тоягите, казано образно. Защото такова чудо не е било не само в българската, но и в световната политика.

- Как ще коментирате решението на КС да отмени промените в конституцията за съдебната власт, но да запази новите разпоредби за служебното правителство, с които се ограничават правомощията на президента?

- Беше време, когато решенията на КС не се коментираха, особено що се отнася до съдебната власт. И тогава го спазвахме всички. А сега гледам, че всеки го обсъжда. Поначало тази промяна, засягаща президентските правомощия по темата за служебното правителство, беше доста груба, непохватна и аз винаги съм смятал, че такова нещо не бива да се случва. За съжаление, този кратък списък остана. А той затруднява не само президента, а и функционирането на един такъв кабинет. Проблемите ще продължават, но вината е на авторите на промените.

ВИЗИТКА

  • Роден на 28 юни 1957 г. в с. Сирищник, Пернишка област
  • Завършил е история в СУ "Св. Кл. Охридски", има докторска дисертация
  • Депутат 3 мандата - в 37-ото, 38-ото и 39-ото НС
  • От 1996 до 2001 г. е председател на БСП
  • От 2002 до 2012 г. е президент на България. Той е първият държавен глава в новата ни история с два мандата
  • В началото на 2014 г. бе изключен от БСП и създаде партия АБВ
  • Женен, с двама синове и шестима внуци

*Интервю на Лиляна Клисурова