Какви дипломатически умения са имали българските владетели?
Какви са били дипломатическите умения на българските владетели? Едно от най-ярките доказателства за тях е кореспонденцията между цар Калоян и римския папа Инокентий Трети. Забележете какво пише в първото папско писмо до нашия владетел:
„До благородния мъж Йоаниций... А ние, като чухме, че твоите предци са произлезли от благороден род на град Рим и че ти си получил от тях благородната кръв и чувството на искрена преданост, което ти имаш спрямо апостолическия престол като по наследствено право, отдавна вече си поставихме за цел да те посетим посредством писма и пратеници."
Някои учени приемат, че изразът на папата, че предците на Калоян произлизат от Рим, е направен от учтивост. За други това означава, че българските царе са получили скиптър от ромейския Константинополски патриарх, но преди схизмата и това е признато и от Римската църква. Трети изследователи посочват някои средновековни автори, според които тогавашните българи са се считали за потомци или на мирмидонците на Ахил, или на троянците, а пък самите римляни се определяли като потомци на митичния Еней от Троя, но това е друга дълга и спорна тема. Да прочетем как Калоян защитава правото на българите да са царство или империя пред един от най-властните хора на онази епоха:
„До уважавания и пресвети отец, върховния първосвещеник. Аз, Калоян, император на българите и на власите, ти желая радост и здраве. Известяваме на ваша светост, че получихме вашето пресвето писмо, което ни донесе благочестивият бриндизийски архипрезвитер, и че ние го сметнахме по-скъпо от всяко злато и кой да е скъпоценен камък. Затова въздадохме много благодарности на всемогъщия Бог, който по своята неизказуема доброта ни посети нас, своите недостойни раби, обърна поглед към нашето смирение и ни припомни за нашата кръв и отечество, от което произхождаме...
Пресвети отче, вие ни известихте чрез вашето свето писмо да ви съобщим какво желаем от Римската църква. А нашето царство иска от апостолическия престол ние да бъдем утвърдени като с майчинско чувство от Римската църква. На първо място ние като любим син искаме от нашата майка, Римската църква, царска корона и достойнство според както са ги имали нашите стари императори. Както намираме записано в нашите книги, един е бил Петър, втори — Самуил и други, които са ги предхождали по царуване."
Инокентий Трети отговаря по начин, който показва, че в архивите на Ватикана са се съхранявали много сведения за българите:
„Ти обаче смирено поиска Римската църква да ти даде корона, както се чете в твоите книги, че е дала на Петър, Самуил и на другите твои знатнопаметни предци. Ние, прочее, за да се уверим в това по-добре, наредихме да бъдат прочетени внимателно нашите регистри, от които ясно узнахме, че в подчинената ти земя са били короновани много царе..."
А сега да видим какво самочувствие е притежавал Калоян: „В името на Отца и Сина и Светия Дух, амин. Тъй като бе угодно на Господа наш Иисус Христос да ме въздигне господар и император на цяла България и Влахия, издирих в писанията и книгите на нашите предци, и законите на блаженопочившите царе, наши предшественици, отгде те са получили българско царство и царско утвърждение, корона за главите си и патриаршеско благословение. И като изследвахме грижливо, намерихме в техните писания, че тези блаженопочивши царе на българите и власите и наши предшественици Симеон, Петър и Самуил са получили корона за своето царство и патриаршеско благословение от пресветата божия Римска църква и от Апостолическия престол, от княза на апостолите Петър".
Изказът и стилът на тези писма показват, че Калоян и неговият двор са притежавали изключителни способности. Това не са хора с „овчи кожуси", а грамотни държавници от най-високо ниво. Нека се замислим какъв „апарат" е бил изграден, за да се води подобна кореспонденция (аз съм цитирал съвсем малка част от нея). Писмата са и едно от многобройните доказателства, че средновековна България е била не просто важна част от европейската цивилизация, а една от нейните движещи сили.
От фейсбук
Най-четени
-
Тоалетът на Мелания Тръмп не беше просто модно изявление
Чета коментари за визията на Мелания Тръмп тук, във Фейсбук. Естествено 90% от жени. Все "модни капацитетки." То иронии, то смях, то подигравки... На мен страшно много ми хареса
-
Преди 21 г. Радичков си отиде през „най-българския от всички месеци", както сам го наричаше
Памет за Радичков, отишъл си на този ден, преди 21 години, в един пак така студен и снежен Януари. Позволявам си да пусна отново, да ми се прости, няколко думи, писани тогава..
-
Доналд Тръмп е страшен неблагодарник
Доналд Тръмп е страшен неблагодарник. Толкова български политици му писаха любовни писма, па той да не покани нито един от тях на инаугурацията си. За какъв се мисли тоя, бе? От Фейсбук
-
Галерия Бил ли е Аспарух сред претендентите за трона на Византия заради токсичен брак?
Сватбата между император Ираклий и племенницата му предизвиква огромен скандал и протести в Константинопол, дъщеря им се омъжва за скитски владетел, чието име е заличено
-
Шапката, която скри шапката на инаугурацията
Всъщност светът ще запомни цялата церемония с шапката на президентската съпруга Мелания под която се вижда само уста. Шапката, която целяла "да отнеме вниманието от съпругата"