Великият Еузебио: Жадувах да играя с Гунди!
- Как боговете на футбола приеха Аспарухов за един от тях и го поканиха на Олимп
- Лев Яшин го поставя на първо място в списъка с играчи, които да покани на бенефиса си
На 4 май Георги Аспарухов-Гунди щеше да отбележи 81-вия си рожден ден и със сигурност това събитие щеше да бъде отбелязано както подобава, колкото и днешният български футбол да е лишен от смисъл. Само че великият нападател на "Левски" остана завинаги на 28 г. и се превърна в легенда. Не, това е грешка, той си беше легенда, още докато извършваше с извънземна лекота
магическите си номера на терена
Понякога се налага да минат десет, двайсет или дори сто години, преди големите постижения в някаква област от живота да бъдат признати, но случаят с Аспарухов не е такъв. Навремето той беше толкова неотразим с топка в крака, че другите футболни богове го припознаха като един от тях и го поканиха на своя Олимп.
В тези празнични дни е добре да си спомним какво говореха другите за „синята" деветка, докато той властваше по българските и чуждите терени. Да започнем например с португалския гений Еузебио, който се сблъска с Гунди в два наистина велики мача между "Левски" и "Бенфика". По-възрастните фенове са щастливци, че са гледали тези гладиаторски битки, а по-младите е добре да влязат в интернет и да прочетат. "Сините" се изправят срещу португалския колос в осминафинал за КЕШ и
двата мача се превръщат в рецитал на Аспарухов и Еузебио
В София двамата отбелязват по едно попадение, а срещата завършва 2:2. След това в Лисабон сценарият се повтаря поне в своето начало. Гунди вкарва за 1:0, но неговият конкурент по величие изравнява и впоследствие португалците дръпват с 3:1.
В 75-ата минута обаче таранът на "сините" взима топката, слаломира през половината отбор на "Бенфика" и отбелязва за крайното 3:2. В оставащите минути от мача феновете по трибуните са притихнали, но след последния съдийски сигнал скачат на крака и бурно аплодират българите и по-специално техния велик нападател. Еузебио също е впечатлен и пред португалските медии изразява своето уважение към футболиста, който в един мач вкарва два гола на "Бенфика" в Лисабон.По-късно "орлите" отново идват да играя в София, но Гунди вече не е между живите.
По настояване на Еузебио целият отбор отива да се преклони пред гроба на великия българин, а футболната легенда заявява: "Просто жадувах да играя с Аспарухов и горчиво скърбя за него".
Много подобни са думите и на може би най-добрия унгарски футболист за всички времена Флориан Алберт.
Той се изправя очи в очи срещу "синята" деветка
на световното първенство по футбол в Англия. Нашите попадат в убийствена група с Унгария, Бразилия и Португалия и не успяват да предизвикат сензация. И все пак в мача с "маджарите" Аспарухов отбелязва гол, който прави силно впечатление на Алберт и компания.
"Той вкара изключително попадение и след това някои от момчетата ми признаха, че са изпаднали в паника дали българите няма да обърнат мача, при положение че разполагат с нападател от подобен ранг. Ето такава илюзия умеят да създават големите футболисти – с няколко изпълнения да уплашат съперник, който е очевидно по-силният. И нещо още по важно – българинът беше изключителен заради съчетанието на футболно майсторство и невиждано спортсменство", заявява навремето носителят на "Златната топка". Впрочем самият Алберт приживе ще заяви, че
Георги Аспарухов е бил най-достойният кандидат за престижното отличие на "Франс Футбол"
през 1965 г., но призът е бил връчен на Еузебио по геополитически причини.
"Той беше от световна класа", кратко и ясно отсича и знаменитият британски футболист Боби Чарлтън, който среща Гунди в онзи знаменит за българския футбол двубой между Англия и България на "Уембли" през 1968 г.
"Треньорът ни Алф Рамзи ни беше предупредил да внимаваме за него. И да, ние внимавахме, но недостатъчно. Преди да вкара в нашата врата, той летеше по терена и аз все се надявах, че ще се намери някой да го спре. Но явно Аспарухов не познаваше страха и простреля без никакъв проблем един от най-добрите вратари за всички времена", разказва след мача Боби Чарлтън. А по-късно ще допълни: "Не се боя да кажа, че
играч като Аспарухов би бил вдъхновение за всеки един отбор"
В подобен стил навремето се изказва и легендата на "Милан" Чезаре Малдини. През 1966 г. той е пратен да разузнава "сините" преди сблъсъка им с миланския гранд в евротурнирите. И носи притеснителни новини на своите колеги.
"Разказах, че съм впечатлен от качествата на Аспарухов, но най-много ме е поразило уважението към него от страна на другите български футболисти. Спомням си, че дълго си говорихме с треньора Нерео Роко за нападателя на "Левски", разказва Малдини, а самият Роко след мача в София отсича:
"Аспарухов е център-нападателят на моите мечти
Бих дал много, за да го имам в своя отбор". В чест на истината "росонерите" правят всичко по силите си, за да привлекат към каузата си звездата на българския футбол.
Интересни са спомените на съпругата на Гунди - Величка Аспарухова, която на живо следи как вървят преговорите.
След мача с "Милан" хора от екипа на италианския отбор заобиколиха Георги и започнаха да уговарят да подпише с тях.
Беше интересно да се види как Шнелингер му говори на немски, а Ривера на италиански. Съпругът ми се обърна към мен и каза - "Лита, кажи им, че има една малка страна - България - и че в нея има един отбор, който се казва "Левски".
За никакви пари не мога да напусна,
знаеш, че аз синята фланелка сменям само с националната и с никоя друга". Чужденците го разбраха и без да се налага да им превеждам. Но отказът му в никакъв случай не ги разсърди.
Напротив, те искаха да му покажат по всякакви начини, че са впечатлени от таланта му, и буквално го засипаха с цветя", ще си спомни години по-късно Величка Аспарухова.
Също толкова голямо уважение към качествата на "синята деветка" изпитва и легендарният вратар на СССР и "Динамо" (Москва) Лев Яшин.
Пред Георги Тодоров – автор на книгата "Гунди, голямото завръщане", Яшин признава, че най-напред се е сетил за Георги Аспарухов, когато решава да организира бенефиса си.
"Имах страстното желание да присъства на всяка цена, защото
той можеше да превърне мача в незабравим спектакъл
С голямо съжаление научих, че е получил сериозна травма и няма как да дойде в Москва. Само след няколко месеца научих, че въобще повече няма да срещна моя приятел Георги. А той беше така необходим на всички ни!", казва Яшин на Георги Тодоров, който на свой ред увековечава думите му в собствената си книга.
Трудно би било да бъдат изброени всички други легенди, но е задължително да споменем за великия британец Боби Мур, за бащата на "тоталния футбол" Щефан Ковач и за гения на югославския футбол Райко Митич, които още тогава, преди повече от пет десетилетия,
се прекланят пред таланта на Георги Аспарухов
Да не забравяме и българските звезди, които в онези времена превръщат футбола в магия, но не се срамуват да признаят превъзходството на Гунди. Та нали самият властелин на световния футбол Жоао Хавеланж възкликва:
"Радвайте се, че имахте Аспарухов".
Да, повелята на покойния бос на ФИФА трябва да бъде изпълнена и от следващите поколения. Всички, които обичат футбола, би трябвало да обичат и Георги Аспарухов, защото той олицетворяваше всичко най-хубаво на този изключителен спорт.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Художникът бедняк
Бил съм на около десет години, когато за пръв път видях автопортрета му. Стоях пред него около час като вцепенен. Никога няма да забравя високото чело на художника, тъжните му очи, къдравите коси
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Не харесвах Живков, подслушваше ме, но вярваше на информацията от нашата служба
Предлагаме на читателите си интервюто, взето от ген.-полк. Васил Зикулов през 2013 г. - 2 г. преди смъртта му. Той е най-дълго служилият началник на военното разузнаване в България
-
Време да си кажем - ние сме един лабораторен експеримент на ченгета
От вчера вече и Пееф заплаши с "немирен" протест. Преди няколко дни активисти на Възраждане, ВМРО и обикновени плоскоземци и мангъроиди се опитаха да превземат Народния театър