Евреите в грях от Златния телец, оттогава искат милост и амнистия
Православните християни си искаме прошка на Сирни Заговезни. По този повод "24 часа" подготви серия материали за традицията на опрощаването в различните религии. Този текст е за обичаите в юдаизма.
Най-важно е осъзнаването на грешката
Още от 10-те Божи заповеди датира традицията с искането на прошка при евреите. Докато чакали Моисей да се върне от планината Синай, юдеите се обърнали към брат му Аарон с молба да им намери друг Бог, който да им посочи пътя, тъй като били уморени от 40 години търсене на Обетованата земя. Той събрал златните им обеци и направил Златния телец. Когато Моисей се върнал, се ядосал, че евреите ги няма, и счупил телеца. Събрал синовете на Левий и им казал, че трябва да убият приятелите си, близките си и така за една нощ били убити три хиляди души.
Господ, ядосан, че нарушили заповедите още след като ги получили, изпратил чума. Тогава в юдаизма се появява и прошката. Днес тя се иска в цели 10 дни - между еврейската Нова година Рош Ашана (юдеите имат 4 нови години - б.а.) и Йом Кипур, който е денят за изкуплението. Има разбиране, че на Йом Кипур се отварят 3 книги в небесата - на добрите, на лошите и на всички останали. Тогава евреите си правят равносметка. Това е времето, в което човек трябва да вкара делата си в ред - както духовните, така и моралните. Трябва да се извини към когото е сбъркал, за да може на последния ден да поиска прошка от Бог. Има разбиране, че ако делата им на земята не са в ред, не могат да поискат прошка от Бог за небесните.
Както в християнството и исляма, и юдеите постят преди деня за прошка. Правят го 25 часа. Разминаването от 60 минути с класическия ден идва от това, че те приемат деня за настъпил със залеза на Слънцето и приключил с появяването на звездите на другия ден. Такава е еврейската традиция - денят да почва от предната вечер.
За разлика от християнството, където Нова година е светско събитие, тук е свързан с преоценка, вглеждане и направа на сметката какво си постигнал, обяснява Максим Делчев, председател на Централен израилтянски духовен съвет.
Посочва, че всяка от 4-те нови години е свързана с различен елемент от живота. Йом Кипур е да си кажеш, че вече няма да правиш това. Възприемаме Бог като баща и като съдия. Макар да искаме прошка, няма идея за автоматичното изписване. Напротив, те ти остават на съвестта. Идеята е прошката да води до подобрение на правните неща, а не просто ритуал. Йом Кипур е нашата форма на съд. Един ден, когато месията дойде на земята, ще имаме оценка на делата на всички ни, посочва символа на празника и традицията Делчев.
Целта е да има момент, в който юдеите да осъзнаят, че са сбъркали и да видят какво искат да променят. Пауза от динамичността, която им дава възможност да се огледат в себе си. Истинското разкаяние е, когато попаднеш в същата ситуация. Когато има възможност за същата грешка, но си кажеш - не, няма да го направя.
За разлика от исляма не приемат за повод за прошка бизнес успехите за сметка на другите. Но взаимопомощта е важна. Всеки дава 10% от дохода си. Моята отговорност е там, в десятъка. В самите общности има създадени механизми за взаимопомощ. Разпределя се така, че да се запази достойнството. Най-добре е да се помага така, че да се стъпи на краката., описва Делчев правилата в еврейската общност. И посочва, че още преди Йом Кипур евреите имат моменти в календара, в които им се напомня, че трябва да искат прошка. Правят го и в сутрешната и следобедната си молитви. Но човек не трябвало да разчита само на тях и Йом Кипур. Вместо това да иска прошка всеки път, когато съгреши, съветва Делчев. А за опрощение от Бог имало 3 начина. Промяна на делата, молитва и благотворителност.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Художникът бедняк
Бил съм на около десет години, когато за пръв път видях автопортрета му. Стоях пред него около час като вцепенен. Никога няма да забравя високото чело на художника, тъжните му очи, къдравите коси
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Не харесвах Живков, подслушваше ме, но вярваше на информацията от нашата служба
Предлагаме на читателите си интервюто, взето от ген.-полк. Васил Зикулов през 2013 г. - 2 г. преди смъртта му. Той е най-дълго служилият началник на военното разузнаване в България
-
Време да си кажем - ние сме един лабораторен експеримент на ченгета
От вчера вече и Пееф заплаши с "немирен" протест. Преди няколко дни активисти на Възраждане, ВМРО и обикновени плоскоземци и мангъроиди се опитаха да превземат Народния театър