Третата световна ще е гражданска война
Тя започва от няколко вътрешни конфликта. Последният – в метрополията
Третата световна се очертава да бъде гражданска война – десетина вътрешни конфликти едновременно подпалват чергата на планетата от всички страни. Естествено, те се раздухват отвън.
До тази есен имахме само войната в Украйна. Тя също започна като вътрешен конфликт през 2014-а, след което се намесиха Русия и САЩ. И Европа. Тъкмо смятахме, че международното положение няма накъде повече да се влошава – и гръмна бомбата в Газа. После йеменските хути започнаха да превземат танкери и контейнеровози в Червено море, а на 11, 12 и 13 януари САЩ и Великобритания ги удариха с бомби и крилати ракети за наказание.
Хутите няма да се спрат, те отдавна са обръгнали на бомби.
Всичко, което може да бъде ударено, вече е ударено. Виж, ние българите, би трябвало да се замислим, тъй като хутите ще продължат да блокират пътя на петрола през Суецкия канал, а ние се отказахме от дерогацията за руския петрол през Черно море.
Стига да пожелае, сега сглобката има чудесен повод да възстанови дерогацията и да поотложи превземането на рафинерията “Лукойл” за по-добри времена. Но едва ли, ние сме най-праволинейните натовци. В същото време през самата Украйна руските газопроводи продължават да си работят с пълна сила за украинците, поляците, немците и така нататък.
Много любопитен е парадоксът, че от 2014 г. до неотдавна Саудитска Арабия бомбардираше хутите, защото свалиха наложения от Риад президент на Йемен. Сега обаче тя отказа да се включи в коалицията на бомбардиращите. В миналото нейният аргумент за атаките бе, че йеменските бунтовници ще блокират пътя на саудитския петрол през Червено море към Европа. Но ето че сега, когато те наистина го блокираха, саудитците казаха “пас”. И дори помолиха САЩ да прояви сдържаност.
Риад, най-верният съюзник на САЩ в арабския свят,
май взе да изневерява
Напоследък дори нарочно дразни, като купува дизел от Русия. Сигурно е обидена на Байдън, който преди години нарече управляващия принц “касапин”. Или може би защото и в самата Саудитска Арабия има шиити, които живеят точно в районите на петролните сондажи. Ами ако и те се вдигнат на бунт като хутите? И ако хутите им помогнат? Или ако Чичо Сам реши да насърчи борците за саудитската демокрация?
А ето и още един парадокс – в края на мандата си Тръмп включи хутите в списъка на терористичните организации. Веднага след това Байдън дойде на власт и незабавно ги извади от списъка, защото според лявото крило в Демократическата партия те са борци за национално освобождение. Тези дни обаче един журналист го попита: “Терористи ли са хутите?”. Без да се замисли, Байдън отговори: “Според мен те са терористи!”. Лявото крило всеки момент ще му скочи.
Но да се върнем на темата за гражданската война. На вечния конфликт между израелци и палестинци може да се гледа именно така, тъй като те се опитват да се прогонят взаимно от една и съща държава. Този конфликт всеки момент ще прелее в Ливан, където в резултат от няколко граждански войни положението вече се владее от “Хизбула”, шиитският клиент на Иран. Някои го обявяват за терористична организация, други – за напълно легитимно гражданско обединение.
Както е известно, и хутите в Йемен, и “Хамас” в Газа, и “Хизбула” в Ливан, а и Башар Асад в Сирия получават оръжие от Техеран, защото той помага на братята шиити срещу лошите сунити и ционистите. Американските ястреби отдавна настояват за по-сериозна война срещу Иран, но чичо Сам вече няма сили. Кое по-първо? САЩ едва ли може да си позволи наземни операции. Опасно е дори да доближи военните кораби до бреговете, тъй като Иран има огромен арсенал ракети. Много от тях могат да долетят до всяка точка на Европа.
Друга една отдавна замразена гражданска война,
която експертите очакват да избухне всеки момент, е между Китай и Тайван. Това би сложило точката на близо вековната борба между комунистите на Мао и националистите на Чан Кайши. САЩ биха помогнали с всичко възможно на Тайван, но ако са замесени на други 4-5 места, едва ли ще имат сили. Аз нямам понятие дали Китай сериозно смята да превземе острова, но ако се кани да го направи, то 2024-а е най-подходящият исторически момент. Ще е срамота да го изпусне.
По един или друг начин САЩ са замесени във всичките тези вътрешни граждански войни. И основната причина да са замесени е доктрината, че трябва навсякъде да се помага на либералната демокрация да цъфне и да върже. И едва когато тя победи, ще настъпи световен мир. Сега засега като че ли трябва да се мине през световна гражданска война.
Най-опасната гражданска война на 2024-а назрява в самите Съединени щати.
Който и да спечели президентите избори наесен, половината население ще е убедено, че другите са фалшифицирали изборите. Никога политическата система на САЩ не е изглеждала по-нефункционална.
Както е известно, аз съм фен и смятам, че тя има способността сама да се ремонтира. Само че това няма да стане през 2024 г.
Демократи и републиканци се гледат един друг като палестинци и израелци. Срещу безспорния засега кандидат на републиканците Доналд Тръмп се водят десетки дела в няколко щата. Обвинен е в какво ли не – бунт срещу държавата, измама на кредиторите, изнасяне на секретни документи, изнасилване... В щатите, където управата е на демократите, отказват да го впишат в избирателните списъци.
Републиканските щати заплашват, че те от своя страна, ще откажат Байдън в списъците. Тогава всички ще се хванат за шиите и президентските избори ще станат предварително невалидни.
Слава богу, в момента този казус е във Върховния съд. Но има реална възможност още преди изборите наесен Тръмп да е осъден и да влезе в затвора. Но дори и в затвора той може да бъде избран и да се самопомилва, с което националният скандал ще стигне до небесата.
В цялата американска история е имало само две "импичвания"* на президент – на Ендрю Джонсън през 1868 г. и на Бил Клинтън през 1998 година. И ето, че в края на мандата си Доналд Тръмп бе импийчнат два пъти, а сега е в ход нов импийчмънт - този път на президента Байдън. Обвинението е, че като вицепрезидент е продавал влияние на украински, китайски, руски и румънски олигарси срещу солидни суми. Засега са намерени следи за около 15 милиона долара, които са изплатени на сина му Хънтър, на близките роднини и на самия него без някаква ясна причина.
Ако през Първата и Втората световна война едни народи са воювали срещу други за територии, сега те са насърчени отстрани да воюват вътре в самите себе си заради либерални ценности, религиозни възгледи, джендърни свободи. В предишните войни е имало "пета колона", сега има и шеста, и седма. Но властта не ги репресира, защото те са властта.
Старият световен ред си отиде, новият още не е настъпил. Сега е ред на хаоса.
* Импийчмънт на президента означава, че срещу него е повдигнато обвинение в долната камара на американския парламент. След това Сенатът се произнася дали трябва да бъде свален от поста. Досега не се е стигало дотам.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Не харесвах Живков, подслушваше ме, но вярваше на информацията от нашата служба
Предлагаме на читателите си интервюто, взето от ген.-полк. Васил Зикулов през 2013 г. - 2 г. преди смъртта му. Той е най-дълго служилият началник на военното разузнаване в България
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега