Нашият зет в Мадагаскар се надява на балотаж, сватът обяви бойкот на изборите
Президентските избори в Мадагаскар вчера, в които участват български зет и български сват, извадиха на преден план разделението в страната след седмици на протести срещу досегашния държавен глава - бившия диджей Андри Раджоелина.
Както "24 часа" вече писа, един от кандидатите с големи шансове да заеме президентското кресло в островната държава в Индийския океан е 51-годишният Ситени Рандрианасолонияко. Той е женен за бургазлийката Даниела Милева, с която имат пет деца.
В същото време 73-годишният Марк Раваломанана, който беше президент на Мадагаскар между 2002 и 2009 г., се кандидатира отново в тези избори. Той е известен у нас като "българския сват", тъй като през 2004 г. (докато бе държавен глава) първородният му син Жосоа се ожени за бургазлийката Гергана Георгиева.
Макар да не е оттеглил името си от надпреварата, Раваломанана се присъедини към останалите десетина опозиционни на досегашния президент Раджоелина кандидати, призоваващи хората в Мадагаскар да бойкотират изборите. Според опозиционния блок избирателната комисия и част от другите институции в страната са доминирани от хора на досегашния президент и изборите няма да са честни.
Моят съпруг смята, че тази така наречена политика на празните столове няма да донесе нищо добро на Мадагаскар,
затова няма да се откаже от изборната надревара и въпреки всичко ще участва в тези избори, коментира пред "24 часа" по телефона от Мадагаскар Даниела Милева - съпругата на Ситени Рандрианасолонияко.
Според независими наблюдатели българският зет има големи шансове да стигне до балотаж. Първите резултати от проведените вчера избори се очаква да бъдат обявени преди края на идната седмица.
Вторият тур е предвиден за 20 декември.
Според г-жа Рандрианасолонияко по-вероятно е президентът да не бъде избран на първия тур, а да има балотаж, на който пък българите, следящи изборната надпревара в Мадагаскар, се надяват да видят именно съпруга .
Ситени Рандрианасолонияко е бивш професионален спортист, сега президент на Африканския съюз по джудо и вицепрезидент на Международната джудо федерация. Роден е в Толиара на 27 юли 1972 г. Семейството му живее скромно в "Цианенгеха" - бедния квартал на града. Бащата има работилница, а майката продава сладкарски изделия. Ситени е третото дете от общо 14.
Започва да тренира джудо, когато е на 12 години, но след смъртта на баща си е принуден да почне работа, за да осигурява препитание за по-малките си братя и сестри.
Първото му по-голямо бизнес начинание, донесло му успех и средства, се случва
благодарение на бума на мобилните телефони
в страната. После амбициозният млад мъж заминава да учи комуникации в Претория, Република Южна Африка, където се запознава с бъдещата си съпруга Даниела. След като се дипломира, се завръща в родината, където създава компании, свързани с медии и телекомуникации. Сред тях е и радио "Ситени", което се появява през 2013 г.
От това време са и първите му опити да се занимава професионално с политика. Кандидатира се в парламентарните избори и става депутат от родния си град Толиара.
Първоначално
играе в коалиция с партията на досегашния президент, но скоро се разочарова
от неговата политика и се отделя, започвайки самостоятелни инициативи. Това му печели доверието на избирателите и втори мандат като депутат в Националното събрание.
Междувраменно поема ръководството и организацията на Африканския шампионат по джудо в столицата Антананариво през 2017 г., а след това се кандидатира и печели изборите за президент на Африканския съюз по джудо. По същото време става и вицепрезидент на Международната федерация по джудо.
След два мандата в Народното събрание Ситени Рандрианасолонияко решава, че е дошло времето да се кандидатира за държавен глава. През април тази година той започва обиколки из страната, където се среща с местните хора и изслушва техните проблеми.
За най-голям противник на българския зет в президентската надпревара се смята досегашният държавен глава на страната Андри Раджоелина, бивш диджей, който за първи път дойде на власт с подкрепата на армията през 2009 г. На практика
Раджоелина стана държавен глава благодарение на военен преврат, който свали от власт българския сват - Марк Раваломанана.
49-годишният Раджоелина е обвиняван в ред нарушения, самовластен контрол над демократичните институции на страната, избирателната комисия и Върховния конституционен съд.
Според опонентите си бившият диджей няма право да се кандидатира за президент, защото е получил френско гражданство през 2014 г., заради което автоматично губи мадагаскарското си. Законът гласи, че двойното гражданство не е разрешено за хора, родени в Мадагаскар – само натурализираните могат да запазят своите предишни националности. Ето защо Раджоелина не може да се кандидатира за държавен глава.
От своя страна досегашният президент, чиято молба до френските власти за паспорт през 2014 г. е била мотивирана от лични интереси, позволяващи на децата му да продължат обучението си във Франция, твърди, че не е бил уведомен от властите за загуба на мадагаскарско гражданство. Със сигурност този казус би поставило под сериозен въпрос евентуалната му победа на тези избори.
Още един факт, който приближава българския зет по-близо до желания пост в африканската страна.
Най-четени
-
Секретно Как Живков наказа певицата, която му отказа
“Все едно да се изплюя на себе си - така го чувствах”, споделяла обречената на забрава естрадна звезда В наши дни малко хора си спомнят за поп певицата Маргарита Димитрова
-
"Зеленият" хладилник на Айнщайн
Гениалният физик обединява сили с Лео Силард да спасят хората от фаталния "убиец" в домовете им, но приятелството им стартира обратното броене до създаването на първата атомна бомба На 47 години той
-
Галерия Ресто от 80 стотинки можеше да остави Гунди жив
На погребението ги изпраща невиждана манифестация - над половин милион българи. Паника в БКП, уволняват вътрешния министър Тормоз за семействата след трагедията
-
Галерия Никой не избра Доган в родното му село, Пеевски взе 240 от 245 гласа в секцията, където гласува
"Алианс за права и свободи" спечели изселниците и е първи в Разград "Новото начало" взе Кърджали и Шумен Младото ДПС вдигна резултата на старите с 4000 гласа в София - област, втора сила е в Хасково
-
Филмът за Гунди е №1 в момента, а не свинщината в политиката
Още няколко думи по темата „Гунди". Филмът очевидно е огромно събитие и пълни салоните с такова количество зрители, каквото българското кино не е виждало в последните 30 години