Как се създава шоу, което се играе над 25 години по цял свят и събира 40 000 души за една вечер?
Как се създава шоу, което се играе над 25 години по цял свят и събира 40 000 души за една вечер?
Възможно ли е традицията да бъде продължена с нови средства?
Как младите преоткриват позабравени мелодии и ритми днес?
На тези въпроси търсим отговор с режисьора Антония Барулова-Михайлова „Огънят на Анадола“, който ще се излъчи тази неделя (22 октомври) от 11:00 ч. в документалната поредица „непознатиТЕ“ по bTV.
Прекарахме достатъчно време с трупата на световноизвестния турски хореограф Мустафа Ердоган, за да запечатаме атмосферата на легендарното танцово шоу „Огънят на Анадола“, което обикаля света повече от 25 години. Спектакълът е показван на специални сцени пред Айфеловата кула в Париж и Пирамидите в Египет.
„Огънят на Анадола“ е вдъхновен от древната митологична и културна история на Анадола. Представлението разказва за огъня, който възниква от древната мозайка на любовта, културната история и мира в Анадола.
“Ако в един език традицията и съвременността се синтезират по правилен начин, този език прескача граници. От локален се превръща в световен“, сподели Ердоган.
Във филма участва Айлин Аккьок, която е една от звездите в „Огънят на Анадола“. Като всяко съвременно момиче, и тя е изкушена от музиката на Бионсе, но се посвещава на танцовата и музикалната традиция на своята страна.
Пред камерата ни застана и дясната ръка на Мустафа Ердоган – хореографът и арт директор на шоуто Алпер Аксой. Според него успехът се дължи на умението на трупата да съхрани традициите.
“Още в самото начало, когато стартирахме през 1999 г. , започнахме с идеята за представяне на традиционна музика, танц и история по модерен начин. Искахме да разширим границите на публиката и да покажем шоуто по целия свят“, казаАксой.
От премиерата на спектакъла на 3 май 2001 г. в Турция, шоуто е играно в 110 държави на четири континента. През декември новата версия ще бъде показана в София и Варна.
Днес Мустафа Ердоган има 13 танцови школи из цяла Турция с над 2000 възпитаници в тях.
*От фейсбук!
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Художникът бедняк
Бил съм на около десет години, когато за пръв път видях автопортрета му. Стоях пред него около час като вцепенен. Никога няма да забравя високото чело на художника, тъжните му очи, къдравите коси
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Не харесвах Живков, подслушваше ме, но вярваше на информацията от нашата служба
Предлагаме на читателите си интервюто, взето от ген.-полк. Васил Зикулов през 2013 г. - 2 г. преди смъртта му. Той е най-дълго служилият началник на военното разузнаване в България
-
Време да си кажем - ние сме един лабораторен експеримент на ченгета
От вчера вече и Пееф заплаши с "немирен" протест. Преди няколко дни активисти на Възраждане, ВМРО и обикновени плоскоземци и мангъроиди се опитаха да превземат Народния театър