Как се създава шоу, което се играе над 25 години по цял свят и събира 40 000 души за една вечер?
Как се създава шоу, което се играе над 25 години по цял свят и събира 40 000 души за една вечер?
Възможно ли е традицията да бъде продължена с нови средства?
Как младите преоткриват позабравени мелодии и ритми днес?
На тези въпроси търсим отговор с режисьора Антония Барулова-Михайлова „Огънят на Анадола“, който ще се излъчи тази неделя (22 октомври) от 11:00 ч. в документалната поредица „непознатиТЕ“ по bTV.
Прекарахме достатъчно време с трупата на световноизвестния турски хореограф Мустафа Ердоган, за да запечатаме атмосферата на легендарното танцово шоу „Огънят на Анадола“, което обикаля света повече от 25 години. Спектакълът е показван на специални сцени пред Айфеловата кула в Париж и Пирамидите в Египет.
„Огънят на Анадола“ е вдъхновен от древната митологична и културна история на Анадола. Представлението разказва за огъня, който възниква от древната мозайка на любовта, културната история и мира в Анадола.
“Ако в един език традицията и съвременността се синтезират по правилен начин, този език прескача граници. От локален се превръща в световен“, сподели Ердоган.
Във филма участва Айлин Аккьок, която е една от звездите в „Огънят на Анадола“. Като всяко съвременно момиче, и тя е изкушена от музиката на Бионсе, но се посвещава на танцовата и музикалната традиция на своята страна.
Пред камерата ни застана и дясната ръка на Мустафа Ердоган – хореографът и арт директор на шоуто Алпер Аксой. Според него успехът се дължи на умението на трупата да съхрани традициите.
“Още в самото начало, когато стартирахме през 1999 г. , започнахме с идеята за представяне на традиционна музика, танц и история по модерен начин. Искахме да разширим границите на публиката и да покажем шоуто по целия свят“, казаАксой.
От премиерата на спектакъла на 3 май 2001 г. в Турция, шоуто е играно в 110 държави на четири континента. През декември новата версия ще бъде показана в София и Варна.
Днес Мустафа Ердоган има 13 танцови школи из цяла Турция с над 2000 възпитаници в тях.
*От фейсбук!
Най-четени
-
Най-българската приказка
НАЙ-БЪЛГАРСКАТА ПРИКАЗКА Свраките си посрали гньездото, па сврачетùята реклù на майкя си: „Мамо! Да идеме да тражиме друго гньездо!", а она им казàла: „Деца
-
Галерия Откривателят на Парцалев и създател на Сатирата отказва да е партиен секретар
Умира в жестока катастрофа, в която по чудо оцеляват Стоянка Мутафова и Невена Коканова Заради непростимия гаф не вписват името на Енчо Багаров като основател Вбесява Вълко Червенков
-
Галерия Истини и измислици в “Гладиатор II”
Римските императори наистина са правили наумахии - възстановки на морски битки с кораби и реални жертви, но без акули Истинският Луций може да не е доживял до зряла възраст
-
Галерия BG снаха, изтезавана от Палача на нацистите
Заради атентат срещу сина на Бенито Мусолини, организиран от първата ѝ любов, тя е хвърлена в щабквартирата на Гестапо Вторият ѝ мъж Илия Пейков рисува Космоса, а виждайки картината му
-
Най-известната руска шпионка - тънка талия, плътни гърди и водопад от червена коса
Анна Чапман разкрива в книга как е вербувана, докато живее в Лондон Докато в Лондон продължава процесът срещу шестимата българи, обвинени в шпионаж в полза на Москва