Навръх Независимостта призиви за единение, но пак с препратки към “сглобката”
Илияна Йотова: Кощунствено е да се примиряваме с тази дума да ни управляват
Горещо беше на Независимостта в центъра на тържествата Велико Търново. В последния ден от астрономическото лято улиците се изпълниха с много празнично настроени българи в пъстро шествие, които се радваха на слънцето и концертите. Усети се обаче и високият политически градус.
Много е дълга българската памет и тя не разделя, тя обединява. Затова 115 г. по-късно днес е кощунство да си говорим на “наши” и “ваши”, на фоби и фили, да се разделяме на променени и не особено променени. Кощунство е след цялата държавническа традиция, която имаме - сред най-старите в Европа, да се примиряваме с това, че сглобка управлява.
Не искам да произнасям тази дума (сглобка), това е унизително
Това заяви в речта си от Царевец вицепрезидентът Илияна Йотова.
Едно правителство има и своите добри резултати, и своите грешни политики, но нека на тази дата изоставим квалификациите, това е диагноза и за самите нас като общество. А тези, които участват в правителство и управление - нека чуят нашия призив и направят така, че да изтрият това обидно понятие, призова тя.
Денят на Независимостта е забележителен урок за това, че единението и волята са пътят за постигане на националните идеали и защитата на българския интерес, заяви пък президентът в обръщение за празника, отправено във фейсбук.
Той е още по-важен днес, когато се борим с множество кризи, проблемите на обществото се заглушават, когато се правят опити за подмяна на историята ни, а
държавността отстъпва пред чужди интереси и зависимости,
Така Румен Радев отново индиректно атакува управляващите.
А от Царевец вицепрезидентът Йотова добави, че си имаме достатъчно проблеми,
чака ни тежка зима
и тече “безпардонна война, която никой не може да обясни в 21-и век”. Ето за това трябва да мислим, а не да поругаваме основния си закон - конституцията, написана в този град. Не да се движим от партийни и тяснокотерийни интереси, не да противоборстваме, защото точно хилядолетната ни история сочи, че колкото пъти се разделят царството и народът, толкова пъти враговете ни се опитват да ни изтрият от географската и политическата карта, каза тя.
На Царевец дойде и съпредседателят на “Промяната” Кирил Петков с жена си Линда и две от дъщерите си. Поднесе цветя на пирамидата на Независимостта, после се включи в празничното шествие до паметника “Майка България”. Но не направи политически коментари.
“Вицепрезидентът Йотова навръх празника напада и заплашва”, реагира обаче лидерката на БСП Корнелия Нинова.
Ако трябва да се поучим от историята, нека пожелаем водачите на нацията днес да работят и да се борят за националните каузи. С приемственост, традиция и обединение - така както са го направили предците ни, не с ежедневните препирни и скандали, каза в словото си пък търновският кмет Даниел Панов. Той се обърна с апел да бъдем хора, да се подкрепяме и да правим добро “Така както го направиха предците ни преди 115 г. Доброто се отплаща многократно! Нека се обединим около доброто и то ще се умножава”, призова кметът.
Денков зове за независимост и от патриотарски митове, а Радев често говорел неверни неща
“Успехите днес се базират на истинските исторически уроци, а не върху някакви измислени патриотарски митове. Това, което ви уверявам, е, че ще използваме всички исторически уроци, за да може България да получи в следващите години мястото, което ѝ се полага на европейската карта. Като самостоятелна, независима и успешна държава, в която ние, нашите деца и внуци, искаме да живеем, защото това е най-доброто място на живот.” Така премиерът Николай Денков видя темата за независимостта на честването в София, на което бе заедно с кмета Йорданка Фандъкова.
“Преди 115 години на този ден е постигната най-висшата мечта и цел на българските възрожденци. С манифеста на цар Фердинанд към българския народ е обявено създаването на независимата и самостоятелна българска държава. 30 години преди това на картата България е подчинено, васално княжество на Османската империя”, каза още академикът, препращайки и към спора около 3 март. Навръх тържествата за Освобождението Румен Радев обяви от Шипка общонационално движение в защита на датата като национален празник.
“Напоследък президентът много често казва неща, които просто не са верни. Ще дам най-ясния пример - когато говори за изкривена история, много често неговите аргументи също се базират на изкривената история, а не на истинската история на България. Не виждам смисъл повече да коментирам. Нека, както се казва, по делата всекиму да съдим”, заяви още министър-председателят. От Ню Йорк Радев обвини правителството, че не е направило достатъчно да убеди Нидерландия и Австрия за влизането ни в Шенген, Денков категорично отрече и подчерта, че кабинетът ежедневно преговаря и има точен план на действие. А той отива на 4 октомври във Виена на отдавна уговорена визита. “Има три политически урока - когато българите се обединят, нищо не може да ги спре. Второто е, че някои от най-големите успехи могат да бъдат постигнати без кръв, само с дипломация. Третият урок е, че ако искаме да успеем, вместо да си съперничим, можем да работим заедно. Надявам се всички политици да го разбират”, призова още акад. Денков.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха