31 август, 4,35 ч: феномен в небето – суперлуна, синя Луна и три ярки планети
Пълна Луна, суперлуна и синя Луна – подобно явление рядко се случва, но на 31 август заедно с него ще сме свидетели и на истински бляскав небесен празник.
“Тогава втората по големина планета в Слънчевата система - Сатурн, ще е над спътника ни, над тях ще се вижда най-голямата - Юпитер, а в края на нощта ще изгрява и Венера като Зорница.” Това обясни пред “24 часа” физикът от Института по астрономия при БАН и катедра “Астрономия” в Софийския университет Пенчо Маркишки.
Според него на тази красива небесна конфигурация ще можем да се любуваме през нощта на 31 август в 4,35 ч.
Причините за вълнението по цял свят са няколко. Първо, движението на Луната около Земята е в овална форма и винаги има една точка - перигей, когато тя е най-близо до нас. Според НАСА в този момент, ако има и пълнолуние, тогава може да се използва терминът “суперлуна”. Обяснението е, че в този момент тя е много по-красива, по-блестяща и е по-голяма със 7%, защото е по-близо до нас.
“Разбира се, това трудно се забелязва с просто око”, отбелязва Маркишки.
Второ, август 2023 г. е един от редките месеци с две пълнолуния – в неговото начало и в края. В такива случаи второто пълнолуние се нарича Синя Луна, което няма нищо общо с видимия цвят на Луната, уточнява физикът.
Трето, астрономи от цял свят твърдят, че такова съвпадение на събития, когато може да се наблюдава и красивият Сатурн в целия му блясък, изключително рядко се случва.
Не е могло нито през 2009 г., нито ще може през 2037 г., когато се очаква Луната да е още по-близо до Земята.
“Ефектът от суперлунието не бива да се бърка с често наблюдаваната илюзия огромна изгряваща Луна и аналогично огромно изгряващо Слънце” – съветва Пенчо Маркишки. - При своите изгреви и залези двете небесни светила често изглеждат оранжеви поради голямата въздушна маса, през която преминава тяхната светлина, докато са ниско над хоризонта.
Също тогава те може да ни изглеждат големи, понеже подсъзнателно ги сравняваме с познати от ежедневието ни обекти, видими на хоризонта – дървета, сгради, планински върхове и др.
Можем лесно да докажем, че това е илюзия, чрез следния прост експеримент: Фотографираме с телеобектив изгряващата “огромна” Луна, а по-късно – когато тя е вече високо в небето, правим втора снимка със същите настройки на обектива. Ако сравним двете лунни изображения ще видим, че те са в еднакъв мащаб.”
Това, което е сигурно, че ако на 31 август няма облаци, Луната ще е по-ярка, по-голяма със 7%, ще свети с по-бляскави оранжеви отблясъци, а двете най-големи планети от Слънчевата система заедно с най-красивата ще озаряват това рядко събитие.
Най-четени
-
Галерия Веселина на Кирил Маричков - една любов на 40 години
Двамата се запознали на абитуриентския ѝ бал, а от красивите ѝ сини очи му омеквали коленете Като дете брат ѝ я излъгал, че песента "Веселина" е писана специално за нея “Весето е
-
Галерия Крият в Москва наследника на Асад - гений математик
22-годишният Хафез, кръстен на дядо си - архитекта на диктаторския режим в Сирия, е под санкции на САЩ от 2020-а Едва на 11 г., момчето "предизвиква" във фейсбук Америка да ги нападне
-
Не ми се живее особено стар и грозен...
лежа с островърхи черни обувки до ръката ми ме гледа с кафяви очи бутилка джим бийм печката грее имам и храна - кашкавал не ми се живее особено стар и грозен - не е честно но навън притичва
-
Галерия Още през 70-те сър Логан - конспиратор и дипломат вижда провала на марксизма у нас
Британският дипломат идва в София с драматичен стаж – трябвало да унищожи тайните договорки между Великобритания, Франция и Израел, довели до Суецката криза Сър Доналд Артър Логан пристига като
-
Гледам, че ви е весело...
Гледам, че ви е весело. А претеглихте ли се? От