Не се налагат допълнителни мерки за сигурност в българската акватория на Черно море
Не се налагат допълнителни мерки за сигурност в българската акватория на Черно море заради военните учения на Руската федерация, заяви пред БНР премиерът Николай Денков.
Помолен за коментар на решението на президента Румен Радев да сезира Конституционния съд за прекратяването на концесията на пристанище "Росенец" премиерът заяви, че ако съдът приеме да разгледа по същество приетите текстове, ще се изчака с реализацията му.
Ситуацията в Черно море заради руските учения е била сред темите на първото заседание на Съвета по национална сигурност към премиера, ръководено от Николай Денков.
Помолен за коментар каква е ситуацията, министър-председателят отговори:
"Това, което знаем е, че е Руската федерация е обявила зона за военни учения, която покрива и част от нашата икономическа зона в акваторията на Черно море. И тъй като продължава сравнително дълго, затова обсъдихме трябва ли да се предприемат някакви мерки. В момента не се налага нищо специално".
На заседанието на Съвета е обсъден и въпросът с потенциалното предсрочно прекратяване на дерогацията за забрана за внос на руски петрол, наложена от европейските държави заради войната на Русия срещу Украйна.
Страната ни може да се ползва от изключението от европейския регламент до 2024 година, но в парламента бяха внесени текстове, с които се иска дерогацията да бъде прекратена по-рано.
Денков припомни, че текстовете още не са разгледани и на първо четене в парламента:
"Етапът, в който се намираме, е да подготвим анализи, с които да видим какви са възможните варианти и съответните рискове, ако се пристъпи към такова действие. Но в момента никой не е тръгнал да прави нещо подобно", каза Денков.
Помолен за коментар на решението на президента Румен Радев да сезира Конституционния съд за прекратяването на концесията на петролното пристанище "Росенец", Денков заяви:
"В случая няма какво да се коментира. Ако Конституционният съд приеме разглеждането на този законопроект, тогава ще трябва да се изчака с реализацията. Това е в момента в правомощията на Конституционния съд, ние ще следваме неговите решения".
Най-четени
-
Галерия Художникът бедняк
Бил съм на около десет години, когато за пръв път видях автопортрета му. Стоях пред него около час като вцепенен. Никога няма да забравя високото чело на художника, тъжните му очи, къдравите коси
-
Диктатура на тъпоглавите
У нас тлее разлом, потиснат и нерешен, неизговорен и изопачен За превратностите на съдбата се замислих. Дивашката реакция на театрална пиеса, от една страна, е обида за изкуството
-
Бай Ганьо срещу Малкович
Нападнаха Народния театър. Също и Еврото. Шенген. Около Театъра има Хути. Трудно е да се живее заедно с такива хора. Но няма как. Нарича се народ. Убиват или прогонват по-издигнатите измежду своите
-
Галерия На 10 ноември Тодор Живков дреме по време на преврата
Костадин Чакъров: Не беше изненадан, по предписание на правителствени лекари винаги спеше следобед Наричал приятелите си от Политбюро цеховите майстори от задругата “Боже
-
Галерия Моят 10 ноември: Златка и Андрей: Вместо бизнес тук, защото “не сте от нашите” - гурбет в Гърция
С него вдигнали къща в Мъглиж, ковид върнал семейството с 5-има внуци тук Когато бил на 20 г., Русев гласувал за СДС и му се карали Сега се ядосва, че децата не знаят кои са Ботев и Левски Навършиха