Руските "анклави" в България
Анализатори: Отмяната на концесията за "Росенец" премахва последното ни препятствие към Шенген
Училището и лагерът в Камчия затварят врати,
към момента цената на терена е 30 пъти по-висока
Малко изненадващо в последните дни рязко се намери политическа воля за разваляне на концесията за пристанище “Росенец”. На 21 юли съответният законопроект беше приет окончателно от парламента с гласовете на 144 депутати.
Неизбежни са и съдебните дела. “Лукойл Нефтохим Бургас” АД възнамерява да се обърне към съда за защита на своята делова репутация, посочва компанията в публична позиция.
“Проруските привърженици начело с президента
вече стартираха
с плашенето
как България няма да изкара без руския петрол. Същото обясняваха преди време и за руския газ, и за руското ядрено гориво. Сега не взимаме газ от Русия, а цената е ниска”, заяви по този повод депутатът от ДБ Ивайло Мирчев. По всичко личи, че България бавно се измъква от руската енергийна примка, макар в момента да е единствен европейски пазар на Русия за суров петрол.
И макар в случая терминологията да не е много точна и да не можем да кажем, че въпросните български територии са руски анклави, тъй като все пак говорим за частна компания. Затова тези участъци земя може да се разглеждат по-скоро като
територии с особен статут
и мерки за сигурност
Но в условията на руската агресия срещу Украйна подобни прецеденти придобиха далеч по-зловещ оттенък.
Едва ли случайно на фона на тези събития дойде и поредната провокация от Москва. “Първо трябва да приключим с Украйна. С Турция ние няма да воюваме. Що се отнася до България и Румъния, тези държави са само бази на НАТО. Специално в България цялото Черноморско крайбрежие е наше. Там няма да имаме никакви проблеми”, каза в предаване по руската телевизия Пьотър Толстой, зам.-председател на долната камара на руския парламент - Държавната дума.
Проблемът с
чуждия контрол
върху наша територия, колкото и малка да е тя, отдавна притесняваше и европейските ни партньори. Това личи и от поредица публикации и репортажи на някои от най-известните европейски медии.
“Нефтеният терминал в Росенец
служи на Русия
като врата
към Европейския съюз, но почти никой не го контролира” - това гласи заглавието на репортаж на ARD от България през 2021 г. - Нефтеното пристанище край Бургас според географските карти е част от България. На практика то отдавна е вече чужда територия, където българската конституция е отменена. Русия си има в България още две свои територии, които са се вклинили и географски, и политически в страната. Едната е нефтената рафинерия край Бургас, охранявана като истинска чужда държава. Втората се намира пак в Бургаска област и е разположена в местността Росенец. Ширнала се е в рамките на едноименното нефтопристанище.”
А под заглавие “Пристанище “Росенец” - странен руски анклав в Черно море”, френското списание L'Express още преди 10 години пише: “Намиращ се в Росенец, на брега на Черно море, този порт има всички признаци на руски анклав в Европейския съюз. Ситуацията е още по-скандална, доколкото “Лукойл” се ползва от
значително влияние
в страната,
благодарение на почти пълния си монопол върху пазара на горива. И ако властите не реагираха изобщо на нашата информация, широко отразена в пресата, то екип от експерти на Европейската комисия бързо е отишъл на място. Без голям резултат, изглежда...”
В същото време, дори и тези приказки да не се приемат сериозно, стана безпощадно ясно, че никой в Шенген няма да приеме в клуба на отворените граници страна, която доброволно е предала граничната си зона на Русия.
“Похвално е, че ПП-ДБ, ГЕРБ и ДПС се надпреварват за това кой първи е предложил да се вземе решение за
прекратяване на концесията
за пристанище “Росенец”, независимо че през годините те всички играха за “Лукойл” - коментира по този повод пред “24 часа - 168 истории” политикът Иван Сотиров. -
Но от думите на Кирил Петков, който избърза да обяви преди другите това общо решение, става ясно, че
то не е по собствена
инициатива,
а защото партньорите ни от ЕС са ни предупредили, че с руския анклав “Росенец” в Шенген трудно ще ни приемат.”
Засега все още остава открит въпросът със спрягания за втори руски анклав по нашето Черноморие - този в Камчия. Руските детски лагери “Радуга” и “Черноморски” в курортното ни селище от години не бяха плащали данъци и такси и дължат сериозни суми на българската държава, което наложи и двукратно запориране на имотите.
Притеснителното е, че не друг, а външният министър на Руската федерация Сергей Лавров навремето заяви, че руската държава иска да придобие комплекс “Камчия”, който е собственост на Москва, но не се управлява добре.
По думите на Лавров комплексът е идеален за разпръскване на руското влияние в Европа и
прилагането на “мека сила”
от страна на Русия
В тази връзка от националното ръководство на Консервативно обединение на десницата (КОД) изпратиха писмо, с което сезираха ЕС за неспазване на санкциите срещу Русия, съобщиха от партията за “24 часа - 168 истории”. С
поред тях в конкретния случай България продължава да не изпълнява решението за санкции срещу Русия след нахлуването й в Украйна. Точно преди година националното ръководство на КОД изпрати сигнал до прокуратурата и до правителството с настояване незабавно да предприемат необходимите правни и фактически действия, за да възстановят собствеността на българската държава върху земите, незаконно придобити от “СОК Камчия” ЕООД, както и
да бъде защитен
националният интерес Партията предостави документи, доказващи, че при предоставянето на тази територия на Русия е било заобиколено българското законодателство.
Един от най-скандалните факти е свързан със стойността на придобиването на апетитните парцели край морето ни. Според справка, изготвена от варненската областна администрация още през февруари 2010 г., 80-те декара, предназначени за Санаторно-оздравителният комплекс “Камчия” край Варна, който Русия може да превърне в “културно-хуманитарна площадка” за прокарване на интересите си в Европа, са придобити срещу 10 лв. за кв.м.
Справка в брокерски агенции показва, че цените на имотите в района са много високи. Така например урегулиран поземлен парцел на първа линия в к.к. “Камчия”, в непосредствено съседство с руския детско-оздравителен център “Радуга” и с размер от около 20 000 кв.м, в момента се предлага за 3 087 750 евро - или над 150 евро за кв.м земя, а стойността на жилищната площ в района надхвърля 650 евро кв.м. Така излиза, че държавата е ощетена с цени, които са няколко десетки пъти под пазарните за района.
Сделката с терена, който се намира в близо до устието на река Камчия, е осъществена през 2008 г.
при правителството
на Сергей Станишев
Последната новина от българския “Артек” е, че частното училище “Юрий Гагарин”, което е част от най-големият детски лагер извън пределите на Руската федерация и собственост на кметското на Москва, затваря врати. В инспекцията по труда във Варна вече е постъпило заявление за съкращаването на повече от 30 души - учители и служители.
Уведомлението за масовото съкращаване на учителите е по чл. 328, ал. 1 от КТ, която касае прекратяване на дейността. Неофициално от работещите в училището стана ясно, че
финансирането му
от руска страна
е било прекратено още след началото на войната в Украйна миналата година и ръководството не може да се справя с издръжката.
Към края на учебната 2022/2023 г. в училището в “Камчия” са учили около 110 деца от Варна и Бургас. При закриването му те ще бъдат разпределени в училища на територията на двете области.
Таксите за обучение започваха от 8560 лв. за подготвителната група и стигаха 10 400 лв. за обучаващите се в прогимназиалния курс. 9999 лв. струва на година да си ученик в гимназиалната степен на образование.
Освен планираното съкращение на учителите са прекратени и летните детски лагери, които СОК “Камчия” организираше от няколко години за деца от чужбина при цена 50 лв. на ден.
С цел улесняване на руската инвестиция кабинетът “Станишев” даде и над 7,5 млн. лева за
изграждането на
магистрален
водопровод
към комплекса с дължина 10,5 км.
В борда на директорите на СОК “Камчия” дълги години – между 2007 и 2018 - беше Станка Шопова - преди промените близък сътрудник на Тодор Живков и председател на ЦК на ДКМС.
Впоследствие в комплекса бяха изградени хотелски и учебни сгради, спортни съоръжения, многофункционални зали, вили и др. На
откриването му навръх
9 септември 2010 г.
присъства и тогавашният московски кмет Юрий Лужков.
Основното опасение, което пораждат подобни прецеденти, е, че те могат да се използват в ущърб на икономическите ни интереси. Но след като Кремъл ни обяви за “вражескадържава”, липсата на адекватен контрол върху българската територия може да се превърне и в източник на по-сериозна заплаха.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Не харесвах Живков, подслушваше ме, но вярваше на информацията от нашата служба
Предлагаме на читателите си интервюто, взето от ген.-полк. Васил Зикулов през 2013 г. - 2 г. преди смъртта му. Той е най-дълго служилият началник на военното разузнаване в България
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега