Ето кой е аерокосмическият инженер от НАСА, спуснал Perseverance на Марс
Всеки участник на фестивала Hello Spacе Bulgaria Calling 3.0 ще се впусне във вълнуващо пътешествие из звездите, в ЦЕРН и дебрите на безсмъртието с "Космос" в ръка
Списание "Космос" очаква участниците в младежкия научен фестивал Hello Space - Bulgaria Calling 3.0 и тази година с много подаръци и награди. Събитието ще се състои на 29 юни в София Тех Парк, а гвоздеят на програмата ще е един от изумителните инженери на НАСА - Суати Мохан. Тя работи в Лабораторията за реактивни двигатели на американската космическа агенция в Пасадена и ръководеше операциите за насочване и контрол в мисията "Марс 2020". Тогава най-важната задача бекосмическият кораб да бъде прецизно ориентиран и марсоходът да кацне благополучно на Червената планета.
Самото приземяване на Perseverance се реализира с парашут и докато летеше към повърхността на Марс, заснемаше труднодостъпни терени - постижение, което бе истинска сензация и неслучайно Мохан бе бурно аплодирана от международната общност и колегите си за фантастичния пробив.
Преди това тя натрупа солиден опит в мисиите "Касини" и GRAIL. Първата проучваше Сатурн, а при втората два космически кораба картографираха гравитационото поле на Луната.
Освен вълнуващия разговор с Мохан, участниците във фестивала ще посетят виртуално Европейската лаборатория за ядрени изследвания ЦЕРН, където се провеждат едни от най-важните фундаментални експерименти във физиката, даващи началото на епохални изобретения.
Разбира се, на фестивала, както всяка година ще има и "екшън" - българският пилот и световен рекордьор капитан Николай Калайджиев ще демонстрира виртуозните си умения.
Но това съвсем не е всичко - ще има над 20 научни работилници, където участниците ще имат достъп до блестящи учени и ще научат лично от тях какви невероятни промени ни очакват в близко и по-далечно бъдеще.
Една от звездните работилници е "Изработване на комети", където участниците ще могат да изработят свой собствен модел, но като използват сладолед и други невероятни "космически" материали. Нещо повече, съоснователят HabbitAdd Ltd.ще потопи всички в света на аеродинамиката и композитните материали.
Мария Александрова от "Насекомо" ще покаже как иновациите и устойчивостта се преплитат в биотехнологиите, а Александра Илиева, създала подкаста "BETAgames", ще отведе всички на пътешествие в света на видеоигрите.
На фестивала ще участва и астрономическата обсерватория и планетариумът "Николай Коперник" от Варна, а екипът й ще разкрие тайните на Луната, на нейната повърхност, изпълнена с кратери, морета и океани. Ще стане ясно и дали можем да я наблюдаваме през деня или само през нощта и защо спътникът ни има фази. Но тук няма да бъде пропуснат още един любопитен въпрос - дали и Земята няма фази?
С работилница по "ДНК и безсмъртие" участниците във фестивала ще се впуснат в дебрите на генетиката. А от лабораторията по Молекулярна генетика, епигенетика и дълголетиеще демонстрират колко интересна може да бъде тази наука. Участниците ще бъдат посветени и в тайните
на безсмъртието и най-новите изследвания в тази посока. Ще бъдат разгледани различни подходи и експерименти, свързани с продължаването на човешкия живот. Но освен това ще има и много експерименти.
В работилницата "Диамантена планета" участниците ще имат възможността да построят LEGO робот, с който ще се отправят на посещение до WASP 12B. Поради високата температура и близкото разстояние до звездата, е невъзможно да се изпратят хора на тази експедиция. Затова учениците ще трябва да измислят термощитове, които да предпазят електрониката на робота, и да създадат механизми за изкопаване на скъпоценните камъни. Повече подробности за програмата можете да откриете тук.
Най-четени
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Класически случай на некомпетентност, малоумен въпрос и неверен отговор...
Класически случай на некомпетентност, малоумен въпрос и неверен отговор... Ако приемем, че въпросът следва своята си логика, тогава верният отговор не е "си"
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха
-
Галерия 35 г. живеем с петолъчки. Следите от соца са навсякъде около нас
Петолъчки "изпращат" пътниците на Терминал 1, панелките са като старо шарено индианско одеяло от парчета. Народът пак вари ракия и лютеница Голяма част от жп вагоните и инфраструктурата са от онова