Как откриха кирилския надпис от времето на цар Симеон I
l Той е бил на амулет за защита, носен от войник на българския владетел
l Крепостта, където е намерен, се смята за неизвестен административен център заради сграда без аналог у нас и Гърция
4 часа сутринта. Още не е съмнало, но екипът на археолога Ивайло Кънев се събужда и се подготвя за работа. Половин час по-късно вече е на сборния пункт, откъдето се качват на високопроходими джипове. С тях достигат до местността Балък дере над Ивайловград, където изследват изключително любопитна крепост. Известна е като Родостица. Името ѝ дава покойният проф. Божидар Димитров, защото до този момент няма намерен надпис, който да може точно да я идентифицира. Той се позовава на Жофроа дьо Велардуен, летописец на IV Кръстоносен поход, който споменава за крепост край Арда с име Родостюик.
Всеки ден от археологическия сезон започва така, но един от тях е особено специален. Екипът на Кънев намира оловна пластина, за която по-късно се разбира, че съдържа уникален кирилски надпис от времето на цар Симеон Велики без аналог в България.
“Това се случи през октомври миналата година – споделя пред “24 часа” Ивайло Кънев, главен уредник на Националния исторически музей в София и отговорник на обекта в Балък дере. - Когато се започне работа,
се копае културен пласт по 20 см
Съответно той има насип, гледа се каква е пръстта, има ли примеси от керамика и всичко това се описва в дневник.
Археологията е деструктивна наука – изучавайки, тя унищожава. Преди да започне проучването на следващия пласт, се пуска металотърсач. Чрез него се откри пластината, която ми бе донесена, за да я видя. Първото ми впечатление беше, че е тежест за рибарска мрежа, защото има много такива на това място. Обаче видях, че като форма няма нищо общо с другите. След това прецених, че може да са го носили като амулет за защита и може да има надпис. Погледнах с лупата, обърнах я към слънцето, но видях само чертички и предположих, че са от корозията.”
Така плочата е безславно складирана. Когато се прибират в музея, започват кабинетната работа и анализите на намерените предмети. Не след дълго идва и ред на пластината, която не впечатлява археолозите на пръв поглед на терен. Докато фотографът снимал, Кънев бил в съседна стая. След като се върнал, той възкликнал: “Тук има надпис!”.
“Аз му отвърнах, че се шегува и това не е възможно, защото съм го гледал с лупа – спомня си Кънев. - Но той увеличи снимката на голям екран на компютъра и аз онемях. Защото видях кирилски букви. Обикновено те се срещат на север от Стара планина и са много редки. Осъзнах, че щом има надпис от едната страна, трябва да има и от другата. Веднага звъннах на колега, който разчете буквите и каза, че това са дълги изречения, писани, преди да се сгъне пластината и това е краят им. Тоест металът трябва да се разгъне, за да се прочете всичко. Разгъването на олово е изключително трудно. Шансът ми беше проф. Веселина Инкова, защото е най-добрата в реставрирането и консервирането на метали. Само с един обикновен микроскоп, клечка за зъби, памук и скалпел за очни операции в продължение на 2 седмици, точно преди Нова година, тя успя да отвори пластината и да изчисти буквите от корозията. Така направихме разчитането.”
Подредбата и изписването на буквите е едноерово, с носовка, с Ъ, с характерни епиграфски податки. От вътрешната страна са изписани 7 реда, от външната - 4, и след това
оловото е сгънато наполовина
Амулетът вероятно е носен на гърдите от войник.
“Това, което ни впечатли, е каноничната издържаност, защото обикновено подобни амулети не съдържат толкова силни молитви – посочва археологът. - В този текст се говори за Никола и Павел, които молят св. Димитър да се застъпи за тях пред Господ. Накрая има: “Царството твое и държавата твоя. Амин”. Такъв текст досега не е срещан по нашите земи и сме категорични, че е от X век. Някои от думите, разбира се, са използвани в подобни муски за защита. Най-близкият паралел е надпис от Крепча върху камък от 920 г. Той се смята за най-ранния кирилски текст изобщо откриван някога, тъй като е придружен с година. Когато се налага християнството, в българските църкви е имало длъжностно лице, което е следяло за правилното използване на богослужението и евангелските текстове. Изглежда, амулетът е изработен под надзора именно на такъв духовник. Но на този етап пластината, която открихме сега, е без аналог у нас.”
По тази причина Ивайло Кънев и екипът му започват да търсят връзка в историята, за да открият как той е попаднал в местността Балък дере.
Древните хроники показват, че
крепостта е бил използвана в продължение на хиляда години
с няколко прекъсвания. Строена е по време на римската епоха по нашите земи, но след това е сменяла своята принадлежност между България и Византия заради граничната територия. Според Ивайло Кънев това е най-южната точка, в която се намират следи от старобългарската култура.
Изградена е в началото на V век във връзка с преместването на столицата на Римската империя от Рим в Константинопол. По това време целият район се е контролирал от собствениците на античната вила Армира. Мястото, на което е построена крепостта, е избрано неслучайно – река Арда е била плавателна, вероятно в устието на реките Керечница и Балък дере е имало пристанище. Наблизо е преминавал важен път от Одринското поле към Родопите.
Според находките
мястото е било опожарено в края на V век
Крепостта бележи разцвет през VI до началото на VII век, когато е унищожена при славяно-аварските нашествия. След тях животът в крепостта прекъсва докъм X век, когато се смята, че е използвана по времето на цар Симеон Велики при военни действия.
“През X век е имало много кратко, но мощно човешко присъствие на това място – отбелязва Кънев. - Това може да се обвърже с военен гарнизон на цар Симеон Велики, защото и монетите, които намираме, са от императори, които воюват с него. Няма нито по-ранни находки, нито по-късни. Затова предположението е, че този гарнизон е докладвал как се движат византийците, може да е осигурявал и храна. Това е тема, която не е изследвана, защото все повече започват да се появяват крепости около Одрин, където има старобългарско присъствие.”
Другата изключително интересна и значима находка е т.нар. сграда №3, която също няма паралел нито у нас, нито в Гърция. Затова археологът не е сигурен точно каква е била тя.
“Сградата е била нещо като принципия (щаб на легиона – бел. авт.), където е стоял военният управител – предполага главният уредник на музея. - Големият проблем е, че аз
нямам паралел, за да я сравня с друга
Има изключителна запазеност на зидовете. Те са с височина 2,80 м, 4 помещения, един голям двор – дълъг 17 метра и широк 11 м, застлан с плочи, с 3 входа. Преплитат се и много културни пластове от по-ранни години.
Това е много интересна и здрава сграда, защото обикновено широчината на един носещ зид е около 60 см, а този е 1 м, който е на хоросан, не на кал, и отвътре е измазан. Това за мен е бил първият етаж, най-вероятно е имал втори и трети - дървен. Чисто археологически и стратиграфски тази сграда се появява в края на V и началото на VI век. Вероятно след пожара те подравняват нов терен и я построяват. Толкова е запазено всичко, че камъните от втория етаж са паднали и са напълнили първия, защото в началото на VII век крепостта е унищожена.”
На мястото са намерени още звънчета, коланни апликации, монети и юртообразно жилище, където в пещта дори стояли кокалите на изпечени животни.
Вероятно тази непокътнатост на находките се дължи на факта, че местността винаги е била гранична зона и е охранявана от войници с термокамери. Освен това е важно географско място, тъй като още през 1919 г., когато комисията по Ньойския договор идва да предначертава границите между България и Гърция,
местни напиват членовете ѝ и ги откарват в гръцка територия. Така печелят 5 км и Балък дере остава наша територия.
“Това го бе разказал проф. Божидар Димитров, който винаги финансираше разкопките – споделя Кънев. - Аз се съгласих да взема този обект, защото, когато Бони Петрунова – сегашният директор на Националния исторически музей, направи първите сондажи, извади една старобългарска апликация и едно звънче, което все още звъни. Тогава веднага си помислих, че щом там е имало прабългари, толкова на юг, значи е нещо сериозно. Още първата година намерихме юртообразното жилище.”
Какво обаче е обяснението, че точно на това място археолозите намират пластина с кирилски надпис, който няма аналог у нас, и сграда, която също не е виждана никъде другаде до този момент? Този въпрос си задават всички археолози, запознати с Балък дере.
“С колеги спорим дали крепостта не е била стражева
– посочва Ивайло Кънев. - Обаче аз се опитвам да им обясня, че в едно обикновено кале чак улица да има, да има такава сграда и подобни открития, не ми се връзва. Защо в другите калета го няма? Освен това няма нито една кула, няма как да е стражева. Моята теза е, че това е неустановен административен център. Когато вила Армира е унищожена в края на IV век, при Теодосий се унищожава светилището, което се намира върху този хълм.
На негово място се строи тази крепост, която е много важна. Тя контролира и пътя по Арда към Беломорието и към Родопите. Колкото по̀ на запад копаем, толкова повече се намират антични паметници. Може би това е бил пътят към светилището и може би там ще намираме надписи, тъй като досега сме открили два, но счупени. Надявам се да установим и името на крепостта. Тя се намира в най-ниския хълм, което значи, че това е бил административен център и
управителят не се е притеснявал от нищо. Не му е трябвало да наблюдава
Над него има други, много по-високи хълмове. Затова не смятам, че е била стражева.” Археологът от НИМ е убеден, че колкото повече копае в Балък дере, толкова повече ще открива колко важно е било мястото преди векове. Истинският успех за него ще бъде да намери името на крепостта и да докаже тезата си, че наистина Родостица е била административен център.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Художникът бедняк
Бил съм на около десет години, когато за пръв път видях автопортрета му. Стоях пред него около час като вцепенен. Никога няма да забравя високото чело на художника, тъжните му очи, къдравите коси
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Не харесвах Живков, подслушваше ме, но вярваше на информацията от нашата служба
Предлагаме на читателите си интервюто, взето от ген.-полк. Васил Зикулов през 2013 г. - 2 г. преди смъртта му. Той е най-дълго служилият началник на военното разузнаване в България
-
Време да си кажем - ние сме един лабораторен експеримент на ченгета
От вчера вече и Пееф заплаши с "немирен" протест. Преди няколко дни активисти на Възраждане, ВМРО и обикновени плоскоземци и мангъроиди се опитаха да превземат Народния театър