ЕС започна геополитическа конфронтация с Русия
Отношенията между Русия и ЕС напоследък силно са се влошили, но Москва разчита на постепенното им възстановяване. Това заяви руският президент Владимир Путин днес на церемония по връчването на акредитивните писма на чуждестранни посланици, предаде ТАСС.
"Ръководителят на мисията на Европейския съюз тук вероятно споделя мнението, че отношенията между това обединение и Русия са се влошили сериозно през последните години. За наше огромно съжаление", добави държавният глава.
Москва вижда причината за това във факта, че ЕС е оставил настрана своята "основна функция за развитие на икономическото сътрудничество и интеграция на европейския континент" и е "започнал геополитическа конфронтация с Русия". "Точно той инициира конфронтацията с нашата страна", заяви Путин.
Според него Русия очаква постепенно подобряване на отношенията си с ЕС. "Бих искал да изразя надеждата, че всички действия, които вредят на нашите отношения, все пак ще останат в миналото и ние ще направим всичко, за да ги изградим по правилния начин - както за Русия, така и за икономиките на страните членки на тази организация. Наистина се надяваме, че логиката на взаимното сътрудничество ще надделее с течение на времето", заключи Путин.
Путин констатира дълбока криза и в отношенията между Москва и Вашингтон, предаде БТА.
"Отношенията между Русия и САЩ, от които пряко зависят глобалната сигурност и стабилност, за съжаление са в дълбока криза", заяви той.
Според Путин в основата на тази криза са "коренно различни подходи към формирането на съвременния световен ред".
"Бих искал да подчертая, че Русия е отворена за конструктивно партньорство с всички страни без изключение; няма да се изолираме от никого, нямаме предварителни или дори враждебни намерения към никого. Очакваме, че нашите партньори ще се придържат към принципите на равнопоставеност и взаимно зачитане на интересите в отношенията си с нас", каза още руският държавен глава.
Путин подчерта намерението на Русия да води балансирана, многовекторна външна политика, продиктувана от интересите на страната и осъзнаваща отговорността си за поддържане на стабилността в света. По думите му обстановката в света е сложна и противоречията, които са се натрупали между държавите, пречат на продуктивното сътрудничество.
"Все пак се надяваме, че дейността на ръководените от вас посолства ще допринесе за развитието на сътрудничеството между нашите страни", обърна се руският президент към присъстващите посланици.
"Хилядолетният опит на независима държава, богатото културно наследство, способността да осигури хармоничното съжителство на различни народи, етнически, религиозни и езикови групи на огромната си територия, определят особеното положение на Русия като своеобразна държава-цивилизация", отбеляза още Путин.
Той също така заяви, че Русия "ще продължи да действа като един от суверенните и авторитетни центрове на световната политика" и ще продължи да изпълнява исторически утвърдената си мисия за поддържане на глобалното равновесие и изграждане на многополюсна международна система, която предоставя възможности за развитие "въз основа на обединяваща и конструктивна програма".
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха