След потвърдена 2 пъти доживотна присъда пак проверяват дали полицаят Караджов е убил родителите си
- ВКС пак върна делото в Пловдив - не била ясна дори датата на смъртоносните изстрели
- Не е изследвана надлежно и версията, че зад нападението може да стоят наркомани
17 май 2016 г. пловдивският полицай Венцеслав Караджов е задържан за убийството на родителите си Цветан и Божура. Двамата са открити мъртви същия ден от съседка, тръгнала да ги търси, защото не отговаряли на телефоните си.
Синът им е заподозрян, защото
от години бил в обтегнати отношения с майка си и баща си,
вечно се карали, той правел клипчета на скандалите и ги качвал в компютъра си в папка, озаглавена “Гадовете”. Водел дело срещу тях за семейния имот и загубил на последна инстанция дни преди Цветан и Божура да бъдат застреляни.
23 февруари 2023 г. – след близо 7 г. в ареста ВКС пуска Венцеслав Караджов да се прибере у дома, макар и с гривна на крака. За това време той е чул доживотна присъда от окръжния съд в Пловдив, потвърдена от апелативния, върната на въззивната инстанция от ВКС, отново потвърдена и повторно оспорена пред върховните магистрати.
6 март 2023 г. ВКС за втори път постановява, че делото трябва да бъде разгледано от друг състав на апелативния съд в Пловдив.
И първия път доводите на върховните съдии бяха, че по случилото се има много неясноти - наказанието е произнесено само на база на косвени доказателства, защото решението беше мотивирано с “изключена е всякаква възможност друг да е автор на убийството”.
Този път аргументите на ВКС са унищожителни.
От ден първи на задържането си Венцеслав Караджов отрича категорично да е убил родителите си, макар да признава, че между тях в последните години е имало непоносимост.
И твърди, че делото срещу него е на принципа “глухият чул, че слепият видял” - защото в процеса няма никакви преки доказателства, липсват очевидци, записите от камерите в съседство не го уличават, не е открит дори пистолетът, за него е установено само, че е “Макаров” или подобен тип.
Най-изненадващата причина за новото връщане на делото е позицията на ВКС, че
дори не са събрани доказателства на коя дата са убити Караджови
Прокуратурата твърди, че това се е случило вечерта на 15 май 2016 г. - неделя. По това време Венцеслав и съпругата му Каля живеели у майка Мария Рекина, която съобщила при първия си разпит, че той е излизал във въпросната вечер.
Само че после – в съда, тъщата твърдеше, че е дала тези показания, притискана от полицаите.
Извън вниманието на въззивния съд е останало обстоятелството, че подсъдимият и защитникът му неизменно са оспорвали времето на извършване на убийствата. В решението като фактическа констатация присъства датата 15 май 2016 г.
При доказателствения анализ обаче този извод не е защитен по абсолютно никакъв начин, поради което по своето естество представлява недопустимо предположение.
Необходимостта от излагане на убедителни съображения в тази насока е произтичала, от факта, че телата са намерени едва на 17 май 2016 г. От друга страна, че необичайното отсъствие на подсъдимия във вечерните часове е свързано именно с неделния ден, но не и с други дати, предхождащи или следващи 15 май 2016 г.
Контролираната инстанция е следвало да коментира на първо място заключението на техническата експертиза от досъдебното производство, като посочи дали експертните изводи за времето на последните телефонни разговори на възрастните хора и за първите пропуснати повиквания от тях подкрепят или, напротив, опровергават така направения извод за осъществяване на деянието на инкриминираната дата.
Не са обсъдени и показанията на близките и съседите на пострадалите за времето, по което за последно са имали контакт с Божура и Цветан.
Особено внимание е следвало да бъде отделено на посоченото от свидетелката Анка Петкова след прочитане на показанията от досъдебното производство, че при втория разпит е била насочвана да направи изявление в смисъл, че последната среща с Цветан Караджов е била на 15 май 2016 г., т. е. в неделя, докато тя всъщност е сигурна, че това е станало в събота, защото именно тогава ходи на пазар, пише в решението на ВКС.
Съдиите намират и че не е изследван добре въпросът дали тъщата е дала показания,
че зет е отсъствал от дома на предполагаемата дата на убийството, под полицейски натиск.
Караджов и адвокатката му Зоя Тошкова настояваха за разпит на трима служители на МВР, но им беше отказано.
Съставът не е изложил собствените си съображения относно това оказван ли е натиск върху Мария Рекина да свидетелства за отсъствието на подсъдимия от дома му вечерта на инкриминираната дата и ако такъв е имало, отразил ли се е той върху достоверността на показанията от досъдебното производство, коментира ВКС.
От началото на процеса Караджов и защитата му лансират версията, че убийството може да е дело и на наркомани, защото хора с такива зависимости често се събирали близо до семейния имот на ул. “София”.
Тази хипотеза беше отхвърлена заради показанията на полицаи, че наркоманското сборище е ликвидирано година преди престъплението. Негов колега обаче не потвърждава това и върховните съдии препоръчват казаното от двамата да бъде изследвано по-подробно.
“Не слушаха аргументите ни изобщо
– и в окръжния съд, и два пъти в апелативния. Съставите не се държаха като съдии”, казва адвокат Тошкова.
За запознатите с делото то е неочаквано, защото в годините имаше моменти, в които Венцеслав Караджов изглеждаше закован от улики. Например СРС, с които са записвани разговорите между Каля и майка Мария.
Те бяха запечатали диалози, от които изглеждаше доказано, че двете са му фабрикували алиби за вечерта на убийството и че тъщата при първите си разпити е казала истината, а после под давлението на дъщеря си е твърдяла, че е казала каквото полицаите са искали да чуят, защото се чувствала застрашена.
Сега обаче цялата фактология по делото ще трябва да се провери отново. Следващата важна дата по него е 18 април 2023 г. Тогава започва разглеждането му от друг състав на апелативния съд в Пловдив.
И ако случаят отново стигне до ВКС, опции за ново връщане няма и най-висшата инстанция у нас ще трябва да се произнесе убил е бившият вече полицай родителите си.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха