Поне половината ще изберат да гласуват с хартиени бюлетини
Очаквам връщане на около 300 000 души по урните заради връщането на хартиената бюлетина. Това коментира проф. Михаил Константинов в "Денят започва" с Георги Любенов по БНТ.
"Последната нормална активност беше през април 2021, след което последваха три избора с по 600 000 по-малко. Три пъти гласуват 2.6 млн. души, сега очаквам да бъдат 2.9 милиона".
По думите му през април 2021, докато съществуваше опцията да се избира между машина и хартия, 27% от гласоподавателите са избрали машината.
"Поне половината от хората сега ще изберат да гласуват с хартиени бюлетини", заяви Константинов.
Имаме две седмици да огледаме какво ни се предлага, да изберем за кого да гласуваме и да отидем, коментира експертът по изборни въпроси Румяна Дечева, също гост в студиото.
"Надявам се въпреки големия шум, въпреки препъникамъчетата в подготовката, които нямат особено значение за крайния резултат от изборите, всички да излезем", допълни тя.
Според Константинов ЦИК се е престарала, като е накарала секционните комисии да събират резултатите от машинния и хартиения вот и подчерта, че компютрите на "Информационно обслужване" трябва да правят това.
По думите на Дечева партиите трябва да поемат отговорност, защото имат ангажимент към избора на секционните избирателни комисии, а много често в последния момент, дори в деня на изборите, те сменят съставите им.
"Идват хора, които не са подготвени, които си спомнят стари избори, същевременно имаме 24 пакета промени на Изборния кодекс. Колко от нас, гражданите, могат да се събудят сутринта в 6 часа, да отидат някъде, да работят 14 часа, после да броят, после да правят нещо и на 18-ия час да седнат и да събират? Тази дейност не е присъща на всеки".
Румяна Дечева отново увери, че камерите за видеонаблюдение на броенето ще се пускат след приключване на изборния ден и не би трябвало да плашат никого. Според Михаил Константинов обаче видеонаблюдението е вредно.
"Може на някои хора да бъде внушено, че са наблюдавани, без да бъдат наблюдавани. Не е важно каква е действителността, а какво ние си мислим за нея. Ние живеем в вашата представа за света. Видеонаблюдението е крайно вредно, ненапразно никъде го няма, както и няма машинно гласуване в Европа".
Политически цели не се постигат с технически средства, категоричен е Константинов.
България е на последно място в Европа по политическа култура, коментира Румяна Дечева.
"Шумът, който се създава от политическите сили чрез пипането на Изборния кодекс преди избори, създава външен интерес и засилено наблюдение на изборите у нас", заяви тя.
Най-четени
-
Смърт във Венеция
Преди 5 века гондолиерите в града на каналите са били 10 хил. души, днес са 400 Традицията се предава векове наред от баща на син, но сега всеки европейски гражданин може да се пробва срещу курс от
-
Галерия Баварски пророк: Жълт прах, разхвърлян от самолети, ще спре руските танкове
Гадателят Ирлмайер предсказал още смартфоните и климатичните промени Баварският пророк Алоис Ирлмайер (1894-1959) живял през 20-и век, но се твърди, че много от неговите пророчества се отнасят за
-
Как Георги Илиев погреба Фатик до баща му в бял ковчег
Шефът на "ВАИ холдинг" Георги Илиев, борците Боян Радев и Димитър Джамов и още около 150 близки, приятели и бизнеспартньори погребаха убития Филип Найденов– Фатик на 21 август 2003 г
-
Ти си момчето на мама
ТИ СИ МОМЧЕТО НА МАМА 1. Живееш с ваште (Ми само на 43 години си, кво. На тая възраст организмът още не е укрепнал за самостоятелен живот). 2. Търсиш себе си (Все още не си сигурен какъв искаш да
-
Галерия Кой стои зад старостилната църква? (инфографика)
Милиони са били нужни за построяването на храмовете им. Даренията влизали по сметка на един от свещениците им Проф. Иван Желев: Гръцките такива обичат да имат свои проксита. Доц