Вранча - затишие пред трус
20 дни преди опустошителното земетресение през 1977 г. нямало никаква активност. Същото е и сега
Ниска е активността в последните седмици в района на Вранча, който е опасен и за територията на България, отбелязват учените в Румъния. Предупреждават, че това може да означава силен или умерен трус в близко време.
Подобна слаба сеизмичност се е наблюдавала и
през първите два
месеца на 1977 г.,
когато земните пластове под огнището се разместиха с магнитуд 7,4 по Рихтер. Загинаха хиляди, като точната бройка не е уточнена от режима на Николае Чаушеску. У нас те са 109 души. Тогава от 13 февруари до 4 март 1977 г. не е имало никакви сеизмични събития. Преди това - през януари, са били 13, като само 3 от тях са надскочили магнитуд от 3. Докато от 1 до 13 февруари 1977 г. са наблюдавали 5, от които само едно е с магнитуд от 2,5 по Рихтер, другите са по-слаби.
Сеизмолозите обаче не са сигурни доколко опустошителният трус в Турция може да доведе до сериозни вълни във Вранча.
“Дейността в подкоровия източник около Вранча не е необходимо да бъде във връзка със скорошните земетресения в Турция и Горж (Румъния). Забелязваме обаче, че през последните две седмици активността във Вранча е ниска. Често такива периоди са последвани от по-висока или 1 - 2 събития с умерен магнитуд (около 4 или 5)”, коментира пред “24 часа - 168 истории” проф. Мирча Радулиан от Националния институт по геофизика в северната ни съседка. Той обаче не се ангажира с прогноза кога и колко силен трус да очакваме. Подчертава, че този сценарий се основава на емпирични наблюдения. “Следователно не можем да посочим точно магнитуда и датата на бъдещите земетресения, тъй като нашите оценки са просто статистически”, допълва експертът.
След земетресението край Кахраманмараш, Турция, той и колегите му забелязват, че в подкоровия източник във Вранча няма почти никаква активност. Но виждат, че вместо това
веднага след
първия удар от 7,8
по Рихтер в Анадола
в района в земната кора пред Вранча се генерират няколко малки земетресения.
“В крайна сметка това може да се отдаде на динамично задействане от разстояние - смята Радулиан. - За да докажем дали този ефект е реален, или не, ще проведем допълнителни специализирани проучвания, които ще бъдат представени през април на срещата на Европейския геофизичен съюз във Виена.”
Необичайните явления са близо до епицентралната зона Вранча - пред извивката на Карпатската дъга. Сеизмичните движения са в земната кора, за разлика от Вранча, която е дълбоко огнище в мантията - до 150 - 200 км.
Именно затова тя е по-опасна за България, а не за близките до епицентъра населени места. Когато хипоцентърът (началната точка на възникване на земетресение под земята – б.р.) е дълбоко, повече разрушения има по протежението на разлома в отдалечени от него градове.
Защо огнището във
Вранча е особено
опасно?
“Главно поради две причини - високата честота на генериране на големи разрушителни земетресения (2 - 3 събития на век) и необичайно високите щети, които обхващат обширна област не само в Румъния, но и в съседните страни - коментира още проф. Радулиан. - Въпреки това, както показва неотдавнашната сеизмична активност, Турция трябва да се смята за опасна поне колкото Вранча.” Разликата е, че в Анадола ефектите се усещат на по-малка площ, но с по-висока интензивност на движението, отколкото във Вранча.
Какво е специфичното за румънското огнище?
Трусове в дълбочина между 60 и 200 км, какъвто е случаят там, се генерират при определени процеси. Става дума за дехидратация или фазови трансформации, за да се освободят течности и това да улесни разрушаването на скалите. В нови изследвания за опасния район румънските учени измерват как интензитетът на движение на Земята влияе върху потенциалния сеизмичен риск, както и как да прилагат техники за бърза обработка на информацията в реално време.
Подобряват и
системата за ранно
предупреждение
на населението при земетресение. Тя се прилага в Румъния от 10 години и е доказала, че осигурява надеждни и ефективни сигнали за дълбоки събития във Вранча. Но съвсем наскоро системата е била разширена и за плитките източници и сеизмолозите отчитат добри резултати. Като например в Южна и Северна Добруджа, Предкарпатите и Южните Карпати. Именно заради това през ноември 2022 г. българите от крайдунавските градове получиха съобщения по телефоните си, че предстои земен трус.
Ако системата беше в сила през 1977-а, когато земетресение с магнитуд от 7,4 по Рихтер удари района, може би нямаше да има толкова жертви и щети. Днес обаче русенци знаят, че могат да разчитат на румънската система.
Най-четени
-
Галерия Как иноватори в “Балкантурист” измислиха леденото хоро на Йордановден
Тестват атракцията за първи път през 1973 г., за да забавляват екскурзианти от Чехословакия Данни за калоферския обичай има чак през 2003 г. ЮНЕСКО отхвърля ритуала като традиция
-
За тегавата 2024-а и новогодишната програма
Толкова тегава ми беше тая 2024-та, че даже новогодишната програма ми изглежда забавна. От
-
Галерия Веселина на Кирил Маричков - една любов на 40 години
Двамата се запознали на абитуриентския ѝ бал, а от красивите ѝ сини очи му омеквали коленете Като дете брат ѝ я излъгал, че песента "Веселина" е писана специално за нея “Весето е
-
Не ми се живее особено стар и грозен...
лежа с островърхи черни обувки до ръката ми ме гледа с кафяви очи бутилка джим бийм печката грее имам и храна - кашкавал не ми се живее особено стар и грозен - не е честно но навън притичва
-
Русия се готви за смяна на властта
"В Русия се води планомерна подготовка за "предаване на властта", подобна на тази, която бе реализирана през 2008 г. Като причина се посочва влошеното здравословно състояние на Путин"