Гладиаторките на Рим
В Колизеума на арената са излизали и жени за забавление на публиката. Сражавали се голи до кръста с диви животни и помежду си
Голи до кръста. Само с парче плат около ханша. Истински красавици. Въоръжени с броня и меч. Мятат се из арената като лъвици. Умело използват оръжието си. Личи им, че са отлично тренирани. Владеят ловко бойните изкуства. Предстои невиждано зрелище.
Най-известните жени гладиаторки в Рим са се изправили една срещу друга в Колизеума. 50 хил. души скандират имената им – Ахилия и Амазон. Двете се бият така настървено, че битката им завършва без победител. Заслужили са уважението на публиката и дори получават парична награда. Толкова са популярни, че феновете им си купуват кукли с техния образ.
Бойните им прозвища също не са случайни – Ахилия произлиза от гръцкия герой Ахил, а Амазон е по името на митичните жени воини. Двете били почитани като герои наравно с мъжете гладиатори. Великото сражение между тях е запечатано на плоча. Мраморният релеф от град Халикарнас, сега Бодрум в Турция, датира от II век. На него Ахилия и Амазон са изобразени с броня и мечове в разгара на битката.
Това е едно от малкото, но сигурни доказателства за съществуването на жените гладиатори. За тях има много оскъдна информация, а някои историци дори оспорват съществуването им.
Според проучванията Ахилия и Амазон са били робини. Бащите им били пенсионирани гладиатори, отлични бойци на арената, които ги обучавали.
Друго доказателство за съществуването им е открито през 2001 г. близо до амфитеатър в Лондон. Тогава археолозите се натъкват на гробница на жена гладиатор, чиято възраст експертите определят на 25 - 30 години. Съдейки по тленните й останки, младата жена е починала от раните си. Мястото било украсено с гладиаторски елементи, така че няма съмнения, че е била убита по време на битка. Била извън обособеното гробище за гладиатори и имала накити – керамична лампа на Анубис, която ще я отведе в отвъдното, лампа с изображение на паднал гладиатор и изгорени останки от шишарки от бор, чийто ароматен дим е бил използван при почистване на бойната арена.
Какви са били гладиаторките на Рим и как са се подготвяли за арената, четете в новия брой 2 на списание "Космос" 2023 г.
Най-четени
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Класически случай на некомпетентност, малоумен въпрос и неверен отговор...
Класически случай на некомпетентност, малоумен въпрос и неверен отговор... Ако приемем, че въпросът следва своята си логика, тогава верният отговор не е "си"
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха
-
Галерия 35 г. живеем с петолъчки. Следите от соца са навсякъде около нас
Петолъчки "изпращат" пътниците на Терминал 1, панелките са като старо шарено индианско одеяло от парчета. Народът пак вари ракия и лютеница Голяма част от жп вагоните и инфраструктурата са от онова