В Гърция поне по 2 години в затвора на превозен мигрант, а тук - условна и пак убиват
- В България при чисто съдебно минало каналджиите признават вината си и сключват споразумения с прокуратурата
- 11 месеца, но без да лежи, дадени на сириеца, обвинен, че е организирал канала, при който при преследване загинаха двамата полицаи от Бургас
- Поръчителят обикновено остава “неустановено по делото лице”
Едно и също престъпление, но огромни разлики в присъдите. У нас каналджиите масово се разминават с условни наказания, докато в Гърция получават поне по 2 години на превозен мигрант. Това показва съдебната практика в южната ни съседка. Темата отново стана особено актуална, след като на 17 февруари край софийското с. Локорско бяха открити мъртви 18 мигранти, скрити в тайници. А организатор на канала се оказа човек, който вече е бил съден за трафик.
Баща и син от Съединение например излежават присъди от по 62 г. в Гърция за трафик на хора. 53-годишният бизнесмен Христо Кабашки и синът му Стоян, който е на 32 г., бяха осъдени като участници в престъпна група за нелегален превоз на 28 мигранти. Той станал от юни до 7 август 2019 г. Двамата осигурявали автомобилите. Задържани са у нас и екстрадирани. Наказанията са по 2 години затвор на мигрант, или общо по 56 за всеки от двамата, и по още 6 години за участието в организирана престъпна група. Кабашки са осъдени за “обикновено съучастие в деянията за незаконно превозване на граждани от трети страни”, затова и наказанията им са по 2 години на бежанец.
В южната ни съседка обаче има и по-строги санкции. В европейската заповед за ареста на Тошко Тодоров-Машора от карловското село Столетово е записано, че е обвинен в трафик също на 28 мигранти, но по член от гръцкия НК, който предвижда 8 години затвор на бежанец. Така Машора го грозят общо 224 години затвор в Гърция. Пловдивският окръжен съд отказа да го екстрадира, защото мигрантите са засечени край град Драма в кемпер, който Машора продал месеци преди престъплението, но талонът на колата не бил сменен от новите собственици. Делото срещу Тошко Тодоров по същество е насрочено за май т.г. в южната ни съседка.
В България присъдите са доста по-леки. Като много от тях са произнесени в Пловдив, защото магистрала “Тракия” и Подбалканският път са редовно използвани от трафикантите трасета. Наказанията масово са условни.
За трафик на хора вътре в страната се предвижда затвор от една до шест години и глоба от 5000 до 20 000 лв. Но ако човекът не е осъждан, се споразумява с прокуратурата и договаря условна присъда, която след това съдилищата одобряват.
Последният пример е решение на районния съд в Карлово от 17 февруари за превозването на 55-има афганистанци, спипани край с. Кърнаре около 3,30 ч на 3 август 2022 г. Чужденците били в камион “Ивеко”. 40-годишният шофьор бил и дрогиран с кокаин, носел и малко количество от дрогата. Имал двама помагачи – мъж и жена, които го ескортирали с леки коли. Тримата признават вината си и договарят условни присъди с прокуратурата.
Най-тежко е наказанието на водача на товарния автомобил, защото неговите престъпления са 3 - трафик на мигранти, шофиране след употреба на дрога и държане на кокаин. Той е получил 1 година и 2 месеца условно с изпитателен срок от 3 години, глоба от 5000 лв. и лишаване от книжка за 1 година и 2 месеца. Помагачите му се разминават с по 1 година условно и същите глоби. Поръчителят на канала е “неустановено по делото лице”.
С условна присъда се размина дори сириецът Масуд Абдо, сочен като част от организаторите на канала, при един от чиито курсове се стигна до преследване и двама полицаи загинаха в Бургас.
В края на септември м. г. Масуд Абдо и съучастниците му Младен Димитров, Пенка и Йордан Червенкови бяха задържани в Пловдив по обвинение, че са подпомогнали 20 чужденци от Сирия, Афганистан и Мароко да преминат незаконно през страната. Сред тях е имало две деца - на 3 и 14 години.
Те признаха вината си и Масуд Абдо се споразумя за условна присъда от 11 месеца с изпитателен срок от 3 години, както и глоба от 2500 лв. Пенка Червенкова получи 8 месеца условно със същия изпитателен срок. Съпругът ѝ Йордан и Младен Димитров бяха осъдени на затвор, но само за по 3 месеца. Когато споразумението беше одобрено от районния съд в Пловдив, прокурорът по делото Димитър Пехливанов подчерта, че присъдата на Абдо е само за трафика на хора, а разследването дали наистина той е наел автобуса, който блъсна патрулка в морския град и уби Йордан Илиев и Атанас Градев, продължава.
Атина ни даде осъден на 20 г., ще го пуснем след година
ТОНИ МАСКРЪЧКА
Български шофьор на камион с мигранти бе осъден на 20 г. затвор в Гърция. Той е арестуван и излежавал присъда в гръцки затвор, но е прехвърлен в България. Поискал е присъдата му да бъде приравнена по нашето законодателство, според което максималната присъда е 6 г.
Столичанинът С. И. бил хванат със свой съучастник на 5 юли 2018 г. Той взел близо до турската граница в камион 26 души, които нямали право да влизат на гръцка територия, за да ги закара в Атина. В съдебното решение на гръцките власти е посочено, че превозът е извършен по начин, който застрашава човешкия живот, тъй като е поставил мигрантите в специално проектирана крипта в задната част на камиона под палети.
Магистратите от Софийския градски съд приравнили присъдата му и я редуцирали към максимума по нашето законодателство от 6 г.
Досега столичанинът е излежал около 5 г. в гръцки затвор, след това е преместен в България и се очаква скоро да излезе на свобода.
Най-четени
-
Въпреки старанието ми...
Въпреки старанието ми все още има и някакви хора, които ме харесват. От
-
Най-българската приказка
НАЙ-БЪЛГАРСКАТА ПРИКАЗКА Свраките си посрали гньездото, па сврачетùята реклù на майкя си: „Мамо! Да идеме да тражиме друго гньездо!", а она им казàла: „Деца
-
Галерия Истини и измислици в “Гладиатор II”
Римските императори наистина са правили наумахии - възстановки на морски битки с кораби и реални жертви, но без акули Истинският Луций може да не е доживял до зряла възраст
-
Галерия Откривателят на Парцалев и създател на Сатирата отказва да е партиен секретар
Умира в жестока катастрофа, в която по чудо оцеляват Стоянка Мутафова и Невена Коканова Заради непростимия гаф не вписват името на Енчо Багаров като основател Вбесява Вълко Червенков
-
Галерия След две епохални постижения в Космоса България се връща в играта
Людмила Филипова и Нели Симеонова с времеви мост възобновиха производството на космически храни, за да възстановят славата ни на трета страна в света През 2024 г