През 1997-а аз и Костов си говорехме. Сега воюват до безкрай - не става
- От Лиляна Клисурова
- Да си съберат идеите и да влязат в разговор за някакво разумно решение, а не всичко да остане по оста “за” и “против” ГЕРБ, казва президентът (2002-2012)
- Ще е чудо да се случи правителство с третия мандат. Никой не работи сериозно по това, а и би било еднодневка
- Този период с четири служебни правителства и 5-о на път означава разпад на държавността и политическата система
- Не бих съветвал Радев да отстоява идеята за президентска република. Първо, непостижима е. Второ, няма да е полезна за страната
- Предложението на Нинова за амнистия е финт, който ми намирисва на ляво сектантство. Това е коалиционната визия на БКП от 20-те години
- Левицата може да се случи без това ръководство на БСП. Нужна е трансформация и коалиция
- Г-н Първанов, правим това интервю в навечерието на 10 януари - много размирна дата в новата ни история. Днес, макар ситуацията да е коренно различна от 1997 г., отново има политическа криза. Можем ли да правим някакви аналогии и трябва ли и сега народът да влезе в парламента, за да го чуят политиците и да намерят най-накрая онзи разум и съгласие, които ни изведоха от кризата тогава?
- Има такава теза. Чак крайният вариант за разбиване на парламента дано да не се случи, но докато хората не излязат на улицата, промяната няма да стартира. Преди 2 г. имаше подобна ситуация, но тогава в по-голямата си част на протестите излязоха случайни хора и нямаше някой от системните играчи, който да даде посока, както беше през 1997 г.
Винаги сравнявам 10 януари с 4 февруари. Има две тенденции в българската политика. Едната е разрушителната - че трябва да се събори всичко и да се гради наново. Другата е съзидателната, част от която аз съм имал чест да бъда заедно с Кольо Добрев, светла му памет. Надявам се сега съзидателната тенденция да се съживи и да поеме нещата в свои ръце.
- Преди дни “Продължаваме промяната” се опитаха да прокарат през парламента декларация с национални приоритети по подобие на онази, която се прие в началото на 38-ото НС през 1997 г. Сега обаче това не се случи, как си го обяснявате?
- Тогава, независимо че загубихме нелеко на изборите, ние запазихме конструктивната си позиция и гласувахме за декларацията, предложена от новите управляващи от десницата, като изключим точката за НАТО, по която нямахме още решение и бяхме “въздържали се”. И след приемането на тази декларация нещата започнаха да се развиват по-разумно и по-сговорчиво и от двете страни. Това беше времето, в което с Иван Костов можехме да си говорим, да се договаряме дори за определени неща, свързани с валутния борд или международните отношения, по важни за България политики. Това е нещо, което сега не виждам.
Противно на всички внушения, тогава може би имаше опитни политици със стаж и солидни решения от началото на прехода зад гърба си, които, колкото и да се карат, можеха да седнат на една маса и да се разберат. Сега всичко се развива по оста “за” и “против” ГЕРБ от началото на последните процеси, без никаква идея да се потърси разумно и трайно решение, което да сближи позициите. Не може до безкрай да воюват тези политически сили, които сега са около върха.
- Като ги гледате днешните политици, какъв съвет бихте им дали за излизане от политическата криза?
- Бих ги посъветвал да седнат, да помислят, да си съберат идеите, ако имат такива, и да влязат в някакъв нормален разговор с останалите. Защото реваншът не е добър съветник в политиката. А го виждам и при едните, и при другите. Това може да продължи до безкрай. Наистина, ние не сме имали досега такъв период, в който да има четири служебни правителства с перспективата за още. Това означава разпад на държавността и политическата система.
- Защо не можаха да се обединят около декларацията на ПП - в нея имаше формулирани такива цели?
- Не е заради текста на декларацията, а заради поведението на “Промяната” към ГЕРБ. Сега им се връща.
Нещо подобно имаше през 2005 г. Тогава НДСВ игра много тежка контра на БСП в първия мандат и после дори не посмяха да си предложат те вариант във втория, защото се видя, че ще им се върне тъпкано. И така, естествено, се отиде към третия вариант.
- Сега ситуацията се повтаря, но шансовете на третия мандат май не са особено големи. Възможно ли е да се намери все пак съгласието да се излъчи правителство и каква е успешната формула според вас?
- Само теоретично има шанс. Поне аз не виждам някой да работи по темата сериозно. То не става от днес за утре. За да се съберат през 2005 г. трите партии, а и тенденцията беше за четворна коалиция, ние бяхме водили диалог в продължение на месеци. Второ, самата процедура беше отработена така - те подготвят проектокабинета с програмната декларация и в едната ръка аз давам мандата, с другата ръка те ми връщат папката с министрите, като зад кандидата за премиер стоят партийните лидери като знак на подкрепа. Това сега ми е трудно да си го представя. Ще бъде чудо, ако се случи.
- Тогава вие бяхте сочен за архитект на тройната коалиция, а сега президентът Румен Радев не желае да се намеси в процесите. Трябва ли той да заеме по-ангажираща роля?
- Въпрос на стил е. Аз не съм могъл да си представя, че мога да оставя нещата да се развиват на самотек и партиите да се оправят както намерят за добре. Между другото тогава напрежението между потенциалните участници в коалицията беше наистина много сериозно. И трябваше много време, много неформални разговори, официални консултации. Но това е било моето разбиране. И за 10 г. по мое време не се случи служебно правителство. Сега вече са четири служебните правителства, това е вече прекалено.
- Умишлено ли се търси служебно управление? И зад поведението на Радев прозира ли желанието за президентска република?
- Чувам политолози да се опитват да обосноват такава теза. Не мога да кажа, че това е позиция на президента Радев. И не бих го посъветвал да я отстоява, да преследва подобна политическа цел. Първо, защото тя е непостижима. Президентска или, както Дюверже казва: полупрезидентска република - той много добре е разказал визията за една такава форма на управление, предполага наистина да се направи дълбока промяна в конституцията, да има ВНС, на което партии като БСП, ДПС да гласуват “за”, а аз не виждам как ще се случи. А що се отнася до дясното, те са били по-скоро за обратното - парламентът да избира президента. Тоест няма да има подкрепа за такава идея.
И второ, което е по-важно, аз не мисля, че подобна идея би била работеща, по-полезна. И нека партийните функционери да не се измъкват с тази теза от блатото, в което сами се натикаха за невъзможността да намерят разумни и работещи решения. През годините се видя, че българската парламентарна република може да работи нелошо. Давам за пример времето на управлението на царя и на тройната коалиция, когато имах честта да бъда президент. Тогава нещата работеха и България имаше международен авторитет, политическо спокойствие, социална политика. Защо тогава да може, а сега не? Ако ще отиваме към радикални варианти - да се върнем към идеята на Кимон Георгиев за закриване на партиите?! Това ще ни реши ли проблемите? Не мисля!
- Какъв е изходът от тази политическа криза? На кого президентът трябва да даде третия мандат, за да се случи правителство наистина?
- Това е анализ по-скоро за политолози. Би могло и би трябвало да се случи с всяка една от останалите партии след второто място, ако наистина могат да седнат и да се разберат. Ако ще се надлъгват, то тогава всеки би могъл да изхарчи този мандат. Затова и не искам да давам прогнози.
Но дори и да се случи, това правителство ще бъде еднодневка, ден до пладне. Ще се повъртят няколко месеца, ще се изпокарат, защото пред България има много тежки проблеми, по които те са на различни мнения. И не е бюлетината, която ги разделя. Войната е тежък проблем, енергийната криза, икономиката.
- Не е ли все пак по-добре да се състави правителство, макар и с кратък живот - до местните избори например, за да се премине през кризисните месеци?
- Самото споменаване на местните избори показва, че тези, които са вътре, а още повече тези, които остават извън правителството, ще мислят само за това как да спечелят местната власт. Така че ще се дебнат и нещата ще отиват все по̀ на зле. Няма смисъл да се правят експерименти.
- Но нови избори сега ще родят ли по-различна ситуация в парламента?
- Никой не би могъл да го обещае. Но със сигурност новите избори биха могли да поразбутат нещата, да понаместят други, и може би да извадят нови политически фактори.
- Т.нар. Нова левица ли визирате? На първата ви среща видяхме основно стари муцуни...
- Новата левица беше онова образувание, с което стартирахме преди 25 г. Сега по-кратко, но по-убедително говорим за Левицата. Там има много качествени хора. Има и много млади хора, които, уви, не видяхме на президиума тогава. Но те постепенно ще излизат на преден план. А в това, че по-опитните помагат, няма нищо лошо. Имаше един хубав руски филм “На бой идут одни старики” - само старците влизат в битката. Но това в кръга на шегата. Аз не деля и никога не съм делял на млади и стари и съм успявал с подкрепата и на едните, и на другите.
- Ключов въпрос обаче са отношенията с БСП. Вече е ясно, че с Нинова начело на партията левицата ще е без БСП и може би затова първата сбирка приличаше на помпане на мускули на вътрешната опозиция.
- Левицата може да се случи без това ръководство на БСП. Нужна е трансформация и коалиция. Преди 25 г. моята теза беше, че за да успеем, е нужна промяна. Сега това стана мръсна дума, затова говорим за трансформация - задължително условие за левицата, ако искаме да се върнем в мача. Как ще стане това, аз вече съм встрани и не мога да давам съвети на колегите от БСП. Българските социалисти са достатъчно зрели, но трябва да разберат, че това е последният шанс. Не вярвам да се случи, но и Корнелия Нинова трябва да се замисли може ли да си позволи още една тежка загуба. Едно време второто място беше поражение за БСП, а сега петото се оценява като успех. И като се позовавам на едното време - нека да припомня поведението на Александър Лилов, светла му памет, който загуби едни избори и си подаде оставката. И от това БСП се възроди. За съжаление, тази традиция остана в историята, а без нея ще последваме примера на средноевропейските социалдемократически партии. Къде са полската, унгарската, чешката левица? Няма ги.
- Нинова най-вероятно ще остане лидер и след конгреса през февруари. Тя обяви амнистия и ви покани обратно в партията, прави и стъпки за обединение на лявото около БСП. Май на изборите вляво ще има две писти?
- Това, което предложи г-жа Нинова, беше един ден преди сбирката на левицата - много елементарно, някакъв финт. Второ, макар да не се е случило по нейно време, тя като председател би трябвало да знае, че ние бяхме изключени с решение на Националния съвет от 7 март 2014 г. И ако искаха да направят жест на добра воля към нас, можеха да отменят това решение.
И трето, това предложение ми намирисва на левосектантство. Това е коалиционната визия на БКП от 20-те години, когато са призовавали социалдемократи и земеделци против партийните си ръководства да се влеят в БКП. Не! Ние не сме само тези, които са изгонени и напуснали, има много традиционни социалдемократи, има хора с ляво мислене, които не са били членове на БСП. Нищо по-естествено от това, както ние го направихме преди време, да създадем широка коалиция, с много толерантни отношения помежду си и да дадем шанс за равнопоставеност. Това е ключът. А не да се влеем, може би да целунем ръка и да бъдем приети наново. Не! Това не е сериозно!
- Ако вътрешната опозиция не успее на конгреса на БСП да свали Нинова, очаквате ли разцепване на партията и към вас да се присъединят някои от знаковите лица?
- Не бих искал да правя спекулации, ще говорим, след като мине конгресът. Всяко разсъждение в едната или другата посока би могло да създаде напрежение. Но на този конгрес трябва да стане полемика не просто за това как да се явят на изборите, а за това как програмно да изглежда БСП. И още по-важно - да стане сблъсък, в добрия смисъл, между сегашния лидер и алтернативите, защото освен Костадин Паскалев виждам няколко души с качества на водачи. Надявам се да има ясно изразено лидерство. И за един нов избор трябва да има “равен старт”.
- Но такъв дебат в дневния ред на конгреса не е предвиден засега.
- Това означава, че ще се опитат да оспорят процедурите. Това също е повод за дебат. Както казват математиците - когато една задача няма решение и се докаже, това също е решение. Ако се види, че яростно се съпротивляват срещу идеята за промяна в ръководството, респективно в устава и начина на избора, то това означава, че някой се окопава все повече и повече, докато стигне дъното, че и оттатък.
- Вие ли сте архитектът на тази идея за Левицата? Какво ще представлява тя в крайна сметка - коалиция или нов политически субект?
- Ще се разбере скоро. А аз подкрепям усилията на една немалка група хора от БСП и такива от другите леви формации.
- На срещата в НДК липсваха знакови имена от вътрешната опозиция в БСП като Сергей Станишев? Бихте ли работили с него отново?
- Ако г-н Станишев иска промяна, тогава да подкрепи трансформацията и след това да търси реализация на собствените си амбиции. Преди първия форум ме питаха как бих погледнал на присъствието на Станишев и аз имах само една молба - да не ни поставят един до друг. Иначе е добре дошъл всеки, който може да помогне, колкото и непримиримо да сме спорили.
Визитка:
- Роден на 28 юни 1957 г. в с. Сирищник, Пернишка област
- Завършил е история в СУ “Св. Кл. Охридски”, има докторска дисертация
- Депутат 3 мандата - в 37-ото, 38-ото и 39-ото НС
- От 1996 до 2001 г. е председател на БСП
- От 2002 до 2012 г. е президент на България. Той е първият държавен глава в новата ни история с два мандата на поста
- В началото на 2014 г. бе изключен от БСП и създаде партия АБВ
- Женен, с двама синове и петима внуци
Най-четени
-
Галерия Художникът бедняк
Бил съм на около десет години, когато за пръв път видях автопортрета му. Стоях пред него около час като вцепенен. Никога няма да забравя високото чело на художника, тъжните му очи, къдравите коси
-
Извадете тъпите учебници
ИЗВАДЕТЕ ТЪПИТЕ УЧЕБНИЦИ Сядаме днес със Sarina и Julia на обяд в столовата в Началното училище и до нас сядат двама първокласници. Единият ме поглежда и казва: - Ооо, аз те знам - ти си Емил Джаси
-
Галерия Не харесвах Живков, подслушваше ме, но вярваше на информацията от нашата служба
Предлагаме на читателите си интервюто, взето от ген.-полк. Васил Зикулов през 2013 г. - 2 г. преди смъртта му. Той е най-дълго служилият началник на военното разузнаване в България
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Време да си кажем - ние сме един лабораторен експеримент на ченгета
От вчера вече и Пееф заплаши с "немирен" протест. Преди няколко дни активисти на Възраждане, ВМРО и обикновени плоскоземци и мангъроиди се опитаха да превземат Народния театър