Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

1 евро
Снимка: pixabay
1 евро Снимка: pixabay

В социалните мрежи отново се разгоря дебатът за еврото.

Като историк бих искал да напомня на всички, че в Първото българско царство, в което се роди "Златния век" на българската култура и което действително при Крум и Симеон Велики тропа на портите на Константинопол и диктува политическия дневен ред в региона, няма никакви пари.

Във Второто царство има монети, но те плътно следват византийския модел, а византийските пари циркулират наравно с нашите и многократно ги превъзхождат като обем.

В Третото царство започваме с въвеждането на стандарта на франка и сантимите му и оттам идва стабилността на паричната система за десетилетия наред - докъм войните в началото на ХХ век. Днес по-младите не помнят хиперинфлацията на прехода, от която ни спаси валутния борд, който "завърза" лева за германската марка, а оттам - за еврото. Благодарение на това днес у нас няма хиперинфлация и не обръщаме всичко спечелено в евро и долари, както правехме през 90-те притеснени от непрекъснато "играещите" курсове на лева. Благодарение на влизането ни в ЕС кирилицата стана официална азбука на Съюза. Влизането ни в Еврозоната ще позволи българските символи да се появят на милиони банкноти и монети и ще си гарантираме спокойствието на общата европейска валута. България ще спечели суверенитет и финансова стабилност, ще паднат лихвите и ще се улеснят инвестициите. Ако Симеон Велики беше продължил курса на Владимир-Расате за откъсване от християнството и цивилизацията, днес вероятно България нямаше да съществува - както изчезнаха Аварския и Хазарския хаганати. Днешната цивилизация, с всичките й достижения и кусури, е общият ни европейски дом и еврото е част от нея.

*От фейсбук